Ρεάλ Μαδρίτης - Ολυμπιακός 90-85: Συγκλονιστική προσπάθεια μετά από εφιαλτική πρώτη περίοδο

EUROKINISSI

Η πρώτη περίοδος έκρινε τα πάντα στη Μαδρίτη, με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ να λυγίζει με 90-85 τον Ολυμπιακό στο ματς των μεγάλων απουσιών και για τις δύο ομάδες.

Το εκτός έδρας ματς με την πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολο για τον Ολυμπιακό, όμως το βράδυ της Πέμπτης (25/1) τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους Πειραιώτες που έπαιξαν στη Μαδρίτη χωρίς τους Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Νικόλα Μιλουτίνοβ, Μουστάφα Φαλ και έχασαν και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη (ενοχλήσεις στη μέση) πριν χάσουν και τον αγώνα με 90-85.

Στο 12-11 έπεσαν μετά από την 23η αγωνιστική της EuroLeague οι ερυθρόλευκοι (8-4 εντός και 4-7 εκτός έδρας), που είχαν αρκετούς θετικούς, μαχητικούς, με πείσμα και με αυτοπεποίθηση. Ο Λουκ Σίκμα, για παράδειγμα, ήταν μέσα σε όλες τις μάχες σε άμυνα κι επίθεση, ο καταπληκτικός ως πάουερ φόργουορντ Κώστας Παπανικολάου που έκανε ρεκόρ καριέρας (έχασε τη θέση του στην αρχική πεντάδα μετά από 110 αγώνες για να βοηθήσει ως αναπληρωματικός PF) κι ο Άλεκ Πίτερς ακολούθησαν, απλώς ο Ολυμπιακός δεν είχε τις λεπτομέρειες, τη μεγάλη άμυνα, το μεγάλο καλάθι και έμεινε με τη σπουδαία εμφάνιση στις τελευταίες τρεις περιόδους.

Στο 20-3 ανέβηκε η Ρεάλ (11-0 εντός και 9-3 εκτός έδρας), που έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Σέρχιο Γιουλ, Γκερσόν Γιαμπουσέλε, Έντι Ταβάρες. Είχε κι αυτή τα πολλά, σημαντικά προβλήματά της, έχτισε όμως στο πρώτο δεκάλεπτο τη διαφορά που την πήγε μέχρι το τέλος κι ας αγχώθηκε κι ας φλέρταρε με την ήττα. Ο Τζάναν Μούσα ήταν μαγικός στην τρίτη περίοδο, ο Γκάμπριελ Ντεκ κι ο Μάριο Χεζόνια τον υποστήριξαν άριστα κι ο Τσους Ματέο έμεινε σίγουρα ευχαριστημένος κι από την εμφάνιση και από το αποτέλεσμα που έχει ούτως ή άλλως μεγαλύτερη σημασία, ειδικά με τον τρόπο με τον οποίο επιτεύχθηκε.

Ο MVP

Ο Τζάναν Μούσα είναι ένας καταπληκτικός σκόρερ, ένας από αυτούς τους παίκτες που όλοι θεωρούν αυτονόητο ότι θα βάλει 15 πόντους "σβηστός". Κάπως έτσι ήταν και το βράδυ της Πέμπτης (25/1) ο Βόσνιος, που σταμάτησε στους 20 από 4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα και μεγάλα σουτ στην τρίτη περίοδο και στο φινάλε. Ίσως ο πιο υποτιμημένος παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης.

ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ

Ο αδύναμος κρίκος

Αϊζέια Κάναν και Φιλίπ Πετρούσεβ δεν έδωσαν το κάτι παραπάνω, το βράδυ που ο Ολυμπιακός τους είχε πραγματικά τεράστια ανάγκη. 6 πόντοι (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα) σε 20 λεπτά από τον Αμερικανό, 4 πόντοι (2/7 δίποντα) σε 14:37 από τον Σέρβο ψηλό.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με δύο ριμπάουντ (αμυντικά, από τα μοναδικά άστοχα σουτ της Ρεάλ) έκλεισε ο Ολυμπιακός το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο δεν έδωσε ασίστ. Στο ημίχρονο οι Μαδριλένοι είχαν 18/26 σουτ και οι Πειραιώτες 2/15 τρίποντα, με τον Μπαρτζώκα να βλέπει μόλις τρία λάθη, στο τέλος της βραδιάς ο Ολυμπιακός είχε 20 τελικές σπάσες και είχε σπαταλήσει μόλις επτά κατοχές. Αστόχησε όμως και σε οκτώ βολές. 8-6 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 10-13 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 11-15 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες, ρεκόρ καριέρας οι 25 πόντοι του Παπανικολάου, ρεκόρ καριέρας και τα επτά επιθετικά ριμπάουντ του Σίκμα.

Με τους Γουόκαπ, Κάναν, Μπραζντέικις, Πίτερς, Πετρούσεβ άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, που κράτησε τον Παπανικολάου στον πάγκο για πρώτη φορά μετά από 110 σερί αγώνες στη EuroLeague. Οι Πειραιώτες δέχθηκαν ένα σερί 10-0 (14-7 στο 6'), οι γηπεδούχοι τα έβαλαν όλα (5/6 τρίποντα) και στο φινάλε της πρώτης περιόδου (30-13) το σκορ ήταν βαρύ.

Οι ερυθρόλευκοι δεν σούταραν καλά, δεν είχαν σκληράδα, δεν είχαν καλές επιστροφές και προσπάθησαν να γυρίσουν στο ματς με Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Σίκμα στις αρχές της δεύτερης. Η διαφορά δεν άνοιξε επικίνδυνα, ο Σίκμα ήταν αυτός που κέρδισε τις εντυπώσεις με το σκοράρισμά του κοντά στο καλάθι και με τις μάχες του για τα ριμπάουντ και στις δύο πλευρές του παρκέ, όμως και πάλι, το 52-30 στο 20' δεν άφηνε περιθώρια για αναλύσεις και αισιοδοξία.

Με τον Καμπάσο να φτιάχνει και τον Μούσα να εκτελεί, η Ρεάλ πήγε στο +24 (60-36) στις αρχές του β' μέρους, για να ακολουθήσουν τρίποντα από Πίτερς - Παπανικολάου που έδειξαν ότι ο Ολυμπιακός είχε ακόμη ζωή. Ένα επί μέρους 4-15 πίεσε τους γηπεδούχους, με τον Μπαρτζώκα να μην έχει πια τον Λαρεντζάκη στη διάθεσή του και το σκορ στο 30' στο 68-55. Που δεν ήταν αρκετό για να πιστέψουν οι Πειραιώτες στην ανατροπή, αλλά ήταν και μια μικρή νίκη μετά από το πρώτο εικοσάλέπτο.

Στο 32' ο Ολυμπιακός μείωσε στους εννέα (68-59), ο Πίτερς μείωσε και στους επτά (68-61), όμως εκεί δύο λάθη του Αμερικανού σε άμυνα κι επίθεση οδήγησαν στο +11 των γηπεδούχων. Κι όμως, ο Παπανικολάου συνέχισε να παίζει με πείσμα. Κι ο Σίκμα το ίδιο, ανανεώνοντας συνεχώς επιθέσεις. Ο "Παπ" έβαλε το πέμπτο του τρίποντο για το 82-76 στο 37', όμως στους τέσσερις ο ΜακΚίσικ κόπηκε σε προσπάθεια για κάρφωμα, ο Γουόκαπ έδωσε κακή πάσα στον Σίκμα κι ο Καμπάσο καθάρισε τον αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο, Ράκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-13, 52-30, 68-55, 90-85

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Αμπάλδε 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καμπάσο 12 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Χεζόνια 16 (2/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 2 (1/5 σουτ, 2 ασίστ), Ντεκ 14 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Πουαριέ 7 (9 ριμπάουντ), Εντιαγέ 3, Μούσα 20 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1/6 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 6 (3/4 δίποντα), Λαρεντζάκης 2 (1/6 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 6 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ, 1 λάθος), Παπανικολάου 25 (2/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 4 (1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Πίτερς 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 4 (2/7 δίποντα), Σίκμα 10 (5/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ 9 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 21/37 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 12/13 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/44 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 14/22 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 14 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 7 λάθη, 20 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 24η αγωνιστική η Ρεάλ θα υποδεχθεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (30/1 στις 21:30), ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει στο ΣΕΦ με την Άλμπα Βερολίνου (30/1 στις 21:15).

TAGS EUROLEAGUE ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ