ΜΠΑΣΚΕΤ

Προμηθέας - Περιστέρι 82-74: Στην Πάτρα ο πρώτος τίτλος της σεζόν

SUPER CUP / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Το πρώτο του τρόπαιο κατέκτησε ο Προμηθέας, που επικράτησε με 82-74 του Περιστερίου στον τελικό του WATT+Volt Super Cup. Μεγάλο ματς από τον Αγκμπελέσε, αλλά κι από τον Μίλερ που έβαλε εννέα σερί πόντους στο φινάλε (VIDEOS).

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στο ελληνικό μπάσκετ κατέληξε στην Πάτρα. Ο Προμηθέας επικράτησε του Περιστερίου με 82-74 στον τελικό του WATT+Volt Super Cup, με επί μέρους σκορ 22-9 στην τέταρτη περίοδο και με εννέα σερί πόντους του Ίαν Μίλερ που έκρινε την αναμέτρηση.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν ήταν όσο αποτελεσματική ήταν απέναντι στην ΑΕΚ, κατάφερε όμως να δείξει τις δυνατότητές της σε άμυνα κι επίθεση στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα. Μίλερ με 17 πόντους και Αγκμπελέσε με double-double (16 πόντοι - 12 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, πληγώθηκε από την κακή τέταρτη περίοδο η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος στην ιστορία του Προμηθέα, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να δηλώνει πως η ομάδα του θα διεκδικήσει κι άλλους στη διάρκεια της σεζόν που μόλις ξεκίνησε. Υπάρχει αυτοπεποίθηση στην ομάδα, υπάρχει πίστη και φαίνεται πως έχουν όντως γίνει βήματα προς τα εμπρός από τους Αχαιούς.

Ο MVP

Μεγάλο ματς από τον Ντάνι Αγκμπελέσε (16 πόντοι - 12 ριμπάουντ - 3 μπλοκ), αυτός όμως που έκρινε το ματς ήταν ο Ίαν Μίλερ. Ο Αμερικανός έπαιξε μόλις 23 λεπτά εξαιτίας των τεσσάρων φάουλ που είχε, γύρισε όμως στο φινάλε και έβαλε εννέα σερί πόντους για να κρίνει την αναμέτρηση με το τεράστιο ταλέντο του στο σκοράρισμα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Στίβεν Γκρέι. Είναι ο ηγέτης του Περιστερίου, όμως στον τελικό με τον Προμηθέα δεν έπαιξε σύμφωνα με τις δυνατότητες και την εμπειρία του. Σε 28 λεπτά σκόραρε 13 πόντους, αλλά από 3/13 σουτ και 5/5 βολές.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 3/12 τρίποντα έκλεισε το πρώτο μέρος ο Προμηθέας, που έβαλε 14 πόντους από τα 11 επιθετικά του ριμπάουντ. Το Περιστέρι, από την άλλη, πήρε 24 πόντους από τον πάγκο του, είχε 23 δίποντα για οκτώ τρίποντα και έδειχνε πιο ισορροπημένο. Στο τέλος της βραδιάς οι 16 πόντοι που πέτυχαν οι νικητές από τα 15 επιθετικά τους ριμπάουντ έπαιξαν τον ρόλο τους, όπως και οι 19 πόντοι από τα 13 λάθη των ηττημένων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Γκρέι να παίρνει τις πρώτες προσπάθειες, το Περιστέρι έχτισε νωρίς ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (4-9 στο 4'), πριν δούμε σερί εκατέρωθεν. Ο Προμηθέας έτρεξε ένα μικρό από το 11-16 για το 17-16, πριν ο Σκορδίλης κερδίσει μάχες και βοηθήσει την ομάδα του να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (20-23).

Ένα καλό τρίλεπτο του Περιστερίου του έδωσε αέρα εννέα πόντων (24-33) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Μαυροκεφαλίδη να μπαίνει για πρώτη φορά στη διάρκεια του τουρνουά στο παρκέ, αλλά να μην είναι σε καλό βαθμό ετοιμότητας. Οι Πατρινοί δεν είχαν την αποτελεσματικότητα που είχαν απέναντι στην ΑΕΚ, πάλεψαν όμως, με τον Αγκμπελέσε να τους δίνει ώθηση και το 37-41 του ημιχρόνου μάλλον να τους κολακεύει. Το σίγουρο είναι ότι ο τελικός ήταν ανοιχτός σε κάθε αποτέλεσμα.

Με τον Γκάντι να ξεχωρίζει και τον Γκρέι να ακολουθεί, το Περιστέρι συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και μαζί μια μικρή διαφορά. Ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου για το 60-65 στο τέλος του δεκαλέπτου και άλλο ένα του Αγραβάνη για το 65-65 στο 33' έδωσαν χαρακτήρα θρίλερ στην αναμέτρηση, με τους Πατρινούς να πηγαίνουν από το 37' στη γραμμή των βολών.

Δεν χρειάστηκαν βέβαια το μπόνους, καθώς ο Ίαν Μίλερ γύρισε με τέσσερα φάουλ, έβαλε εννέα σερί πόντους, έγραψε το 79-74 και έκρινε τον αγώνα, έναν αγώνα που ο Προμηθέας πήρε με μια μέτρια εμφάνιση. Κι αυτό δίνει ακόμη μεγαλύτερη αξία στην επιτυχία του, καθώς δείχνει ότι οι Πατρινοί γίνονται σιγά-σιγά μεγάλη ομάδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Σώμος, Ψαριανός

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 37-41, 60-65, 82-74

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 16 (6/12 δίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Λούντζης 9 (3/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αγραβάνης 5 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Μίλερ 17 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές), Τζέιμς 7 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάρετ 15 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χριστοδούλου 2, Φλόιντ 4

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 14 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 2, Βασιλόπουλος, Τζόουνς 9 (9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γκρέι 13 (3/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άρλετζ 7, Σκορδίλης 5, Πέτεγουεϊ 13 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 2, Αθηναίου 2, Καράμπελας 7 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 18/42 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 19/27 βολές, 42 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 15 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 16/40 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 15/17 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 13 λάθη