ΜΠΑΣΚΕΤ

Προμηθέας - Περιστέρι 67-61: Στον τελικό με ονειρικό Μαυροκεφαλίδη

EURO CUP / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΜΠΡΕΣΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να μοιάζει με... NBAer, ο Προμηθέας νίκησε (67-61) το Περιστέρι στην Πάτρα και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που θα γίνει την Κυριακή στα Δύο Αοράκια του Ηρακλείου.

Ντέρμπι περιμέναμε και ντέρμπι είδαμε για τρεις περιόδους στην Πάτρα, στο τέλος όμως ο Προμηθέας αποδείχθηκε πιο σκληρός, πιο αποφασιστικός και απλά ανώτερος για να κερδίσει το Περιστέρι (67-61) και να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που θα γίνει το απόγευμα της Κυριακής (16/2 στις 17:00) στα Δύο Αοράκια του Ηρακλείου.

Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη σε συγκλονιστική κατάσταση, με τους Κατσίβελη - Αγραβάνη έτοιμους για έναν αγώνα τέτοιας κρισιμότητας, με τον κόσμο στο πλευρό της, η ομάδα του Μάκη Γιατρά πέτυχε τον στόχο της και πηγαίνει τώρα για το τρόπαιο απέναντι στην ΑΕΚ. Κακή η εικόνα του Περιστερίου στο τέταρτο δεκάλεπτο, με διαδοχικά λάθη, βιαστικές αποφάσεις και αναποτελεσματικότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο MVP

Λουκάς Μαυροκεφαλίδης βγαλμένος από... όνειρο. Στα 26 λεπτά που έμεινε στο παρκέ σκόραρε 26 πόντους από 6/8 βολές, 4/7 δίποντα και 4/5 τρίποντα, μάζεψε επτά ριμπάουντ, μοίρασε δύο ασίστ, έκλεψε μια μπάλα και κέρδισε 12 φάουλ από τους αντιπάλους του, για να τους δείξει ότι παραμένει σε άλλο επίπεδο και για να στείλει μήνυμα προς τον επόμενο αντίπαλό του πως είναι αποφασισμένος να κατακτήσει φέτος τουλάχιστον ένα τρόπαιο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Μόλις τρία λάθη έκανε ο Προμηθέας στο πρώτο εικοσάλεπτο, στο οποίο βέβαια είχε 3/16 τρίποντα (18.8%) που δεν του επέτρεψαν να χτίσει μια έστω μικρή διαφορά. Το Περιστέρι, από την άλλη, εκτέλεσε έξι βολές αλλά ακούμπησε στη μπάλα στους Μορέιρα - Σκορδίλη που το κράτησαν "ζωντανό" απέναντι στον Μαυροκεφαλίδη των 19 πόντων και των εννέα κερδισμένων φάουλ. Στο τέλος της βραδιάς οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/22 τρίποντα (23%) και δέκα ασίστ για έντεκα λάθη, με τον Στίβεν Γκρέι να μένει πολύ χαμηλά και τον ΝτιΆντρε Κέιν να έχει τέσσερις πόντους από 2/8 σουτ στο ντεμπούτο του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει τους οκτώ πρώτους πόντους της ομάδας του ξεκίνησε το ματς, αλλά και με το Περιστέρι να βγάζει τρομερό πείσμα για το προσπέρασμα στο έκτο λεπτό (8-10) που οδήγησε στο πρώτο timeout του Γιατρά. Με τον Λουκά να βάζει 15 πόντους στο δεκάλεπτο (!) οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα έστω και με την ελάχιστη διαφορά, σε ένα πολύ σκληρό, πολύ ανταγωνιστικό ντέρμπι όπως ακριβώς το περιμέναμε.

Ένα μικρό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων τους έβαλε στο +4 (20-24) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα δικό τους μικρό 5-0 με τον Κατσίβελη για να ανακτήσουν το προβάδισμα σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα. Δεν άλλαξε η εικόνα του ματς, ο Προμηθέας αστοχούσε σε σουτ τριών πόντων, το Περιστέρι έμεινε κοντά και το 31-30 του ημιχρόνου έδειχνε ντέρμπι μέχρι το φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο 0-6, οι Πατρινοί ισορρόπησαν άμεσα την κατάσταση και με ένα επί μέρους 9-2 πέρασαν ξανά μπροστά (40-38) στο 24'. Οι βιαστικές αποφάσεις των παικτών του Περιστερίου τους οδήγησαν στο -9 (49-40) από τρίποντο του Αγραβάνη, την ώρα που ο Μορέιρα αστοχούσε ξανά και ξανά από τη γραμμή των βολών αλλά ο Χάτσερ με προσωπικές ενέργειες έκλεινε την περίοδο στο 52-47.

Ένα τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη και ένα απίθανο κάρφωμα του Αγραβάνη για το 57-47 "έπνιξαν" το Περιστέρι στο ξεκίνημα της τέταρτης, με τους παίκτες του Παπανικολόπουλου να μοιάζουν χαμένοι και να παίρνουν τη μία κακή απόφαση πίσω από την άλλη. Ένας αιφνιδιασμός του Χολ για το 61-47 στο 35' έκρινε οριστικά την αναμέτρηση, με τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη με εμφατικό τρόπο και να στοχεύει τώρα στο τρόπαιο που θα τον βάλει στην ελίτ.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Sold out ήταν ο ημιτελικός της Πάτρας, με το κοινό να δημιουργεί μια πολύ ζεστή, μπασκετική ατμόσφαιρα στο Τόφαλος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Παπαπέτρου, Σώμος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 31-30, 52-47, 67-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 9 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπαμπ (0/3 τρίποντα), Λίποβι 2, Αγραβάνης 11 (3/5 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 26 (6/8 βολές, 4/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κασελάκης, Μάντζαρης 1, Κατσίβελης 13 (2/6 βολές, 4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζόουνς

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Μπλέικ 3 (1), Σκορδίλης 8 (4/7 δίποντα), Σαλούστρος 2 (6 ριμπάουντ), Μορέιρα 14 (4/10 βολές, 5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Καράμπελας 5, Βασιλόπουλος 3 (1), Κέιν 4 (2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάτσερ 13 (5/6 βολές, 1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Γκρέι 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μόουζες 4 (8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 11/21 βολές, 16/32 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 37 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 12/20 βολές, 17/34 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 36 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 11 λάθη