STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Προμηθέας - ΑΕΚ 77-75: Πήρε το ντέρμπι και το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Stoiximan Basket League

Η ΑΕΚ έπαιξε στα όριά της, γύρισε από το -9 του 34' για να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση, εκεί όμως ο Προμηθέας ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και πήρε τη νίκη - πρόκριση στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League. Ο Μπράιαν Ανγκόλα έχασε το μεγάλο σουτ στο φινάλε του έξτρα πενταλέπτου.

Ο Προμηθέας κέρδισε την ΑΕΚ για δεύτερη φορά σε τρεις ημέρες (77-75), έκανε το 2/2 στη σειρά και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε το προβάδισμα από νωρίς, βρέθηκε στο +9 με έξι λεπτά για το τέλος, η αντεπίθεση της Ένωσης όμως ήταν εντυπωσιακή και οδήγησε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Εκεί πλέον, όλα ήταν οριακά. Κάθε κατοχή άλλαζε την ψυχολογία και το μομέντουμ, με τον Μπράιαν Ανγκόλα να έχει τη δυνατότητα να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Κούρο Σεγκούρα, αλλά το σουτ του να καταλήγει στο σίδερο.

Η νίκη κατέληξε στην πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Stoiximan Basket League, περιμένοντας είτε τον Ολυμπιακό είτε το Περιστέρι.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό εξ αρχής, με τις δύο επιθέσεις να λειτουργούν με προβληματικό τρόπο και τα άστοχα σουτ να κυριαρχούν. Ο Προμηθέας είχε μικρό προβάδισμα μεν (10-6 στο 6'), πλην όμως δεν έδειχνε ικανός να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Κάτι που επιβεβαιώθηκε στην πράξη με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Οι μαζεμένες καλές άμυνες έδωσαν στην ΑΕΚ τη δυνατότητα να επιστρέψει από το -5 και να βρεθεί σε θέση οδηγού (28-29) στο 17ο λεπτό. Κάπου εκεί όμως, το μπλακ άουτ των κιτρινόμαυρων συνδυάστηκε με ένα μίνι ξέσπασμα των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά πέτυχαν έντεκα αναπάντητους πόντους μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, γεγονός που τους έφερε στο +10 (39-29), σε ένα παιχνίδι που η ΑΕΚ είχε 3/13 δίποντα, 4/15 τρίποντα και 8 λάθη μέχρι την ανάπαυλα.

Ο χαμηλός ρυθμός του αγώνα συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος, με τον Προμηθέα βέβαια να διατηρεί μια διαφορά που έμοιαζε ασφαλείας. Πότε ο Τζεράι Γκραντ και πότε ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν αυτοί που έκαναν τη ζημιά στην άμυνα της ΑΕΚ, την ώρα που ο Μπράιαν Ανγκόλα πάλευε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στους γηπεδούχους. Το +11 (57-46 στο 29') έγινε +9 (62-53 στο 34') λίγο αργότερα, τρία μαζεμένα τρίποντα από την πλευρά των φιλοξενούμενων όμως, τους έδωσαν τη δυνατότητα να φτάσουν σε απόσταση βολής (65-64 στο 38').

Μία βολή του Μπράιαν Ανγκόλα στα 40'' δημιούργησε την ισοπαλία (65-65), η οποία δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του σαρανταλέπτου, αφού το μόνο που συνέβη από εκεί κι έπειτα ήταν τα συνεχόμενα λάθη των δύο παικτών. Γεγονός που οδήγησε το παιχνίδι σε παράταση.

Εκεί, το προβάδισμα άλλαξε χέρια ουκ ολίγες φορές, με την ΑΕΚ να δείχνει ελαφρώς καλύτερη, να κάνει όμως μαζεμένα λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Τράβις Σίμπσον ήταν αυτός που έσπασε την ισοπαλία με 2/2 βολές στα 53'' για το τέλος (77-75), δίνοντας παράλληλα το προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Η ΑΕΚ έβγαλε μια μεγάλη άμυνα λίγο αργότερα, είχε τον τελευταίο λόγο με τον Μπράιαν Ανγκόλα, το σουτ που επιχείρησε όμως ο έμπειρος γκαρντ/φόργουορντ από τα οκτώ μέτρα (πάνω σε άμυνα) κατέληξε στο σίδερο.

Έτσι, ο Προμηθέας πήρε τη δεύτερη σερί νίκη επί της ΑΕΚ σε τρεις μέρες και μαζί το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσολάκος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 39-29, 57-48, 65-65 (κ.α.), 77-75.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χαντ 5 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γκίκας 5 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σίμπσον 10 (2/12 σουτ, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντριτς (0/3 τρίποντα), Φόστερ 11 (2), Ρέι 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκραντ 18 (7/11 δίποντα, 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ), Δ. Αγραβάνης 14 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γ. Αγραβάνης 2.

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 12 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ράουτινς 9 (2/6 τρίποντα), Ανγκόλα 22 (3/7 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 7 (5 ριμπάουντ), Χάμερ 7 (2/10 σουτ, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλιώνης (0/3 σουτ), Πετρόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 10 (5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πάτρας: 20/40 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 22/31 βολές, 48 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 15 επιθετικά), 16 ασίστ, 17 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 14/33 δίποντα, 10/36 τρίποντα, 17/26 βολές, 44 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 16 λάθη, 9 κλεψίματα.