NBA

Πίστονς - Νετς 104-116: Μυθικός Ντουράντ εκτέλεσε με 51 πόντους το Ντιτρόιτ

Ο Κέβιν Ντουράντ με την φανέλα των Νετς
Ο Κέβιν Ντουράντ με την φανέλα των Νετς Ⓒ 2021 PHELAN M. EBENHACK/ASSOCIATED PRESS

Με τον Κέβιν Ντουράντ να είναι ασταμάτητος και να ολοκληρώνει τον αγώνα με 51 πόντους (ρεκόρ στο NBA για φέτος) οι Νετς πέρασαν από το Ντιτρόιτ και επιβλήθηκαν με 116-104 των Πίστονς.

Ο Κέβιν Ντουράντ είναι τρομερός φέτος. Περίμενε καιρό όμως μία εμφάνιση που θα άφηνε τους πάντες με το στόμα ανοιχτό. Έμελλε να είναι οι Πίστονς αυτοί που... πλήρωσαν την νύφη, με τον σταρ των Νετς να οδηγεί την ομάδα του στην νίκη με 104-116 μέσα στο Ντιτρόιτ.

Ο Ντουράντ ήταν μαγικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 51 πόντους (ρεκόρ για φέτος στο NBA) με 16/31 σουτ (5/10 τρίποντα), 14/15 βολές, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα σε 41 λεπτά συμμετοχής, παίρνοντας από το χέρι το - χωρίς Τζέιμς Χάρντεν (ξεκούραση) και Τζο Χάρις (τραυματίας) - Μπρούκλιν.

Ο Πάτι Μιλς με 18 πόντους και ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ με 15 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Ντουράντ, σε μία βραδιά που οι Νετς ζορίστηκαν για τρία δωδεκάλεπτα και χρειάστηκαν ένα επιμέρους σκορ 30-13 στην τέταρτη περίοδο για να πάρουν την νίκη.

Για τους - χωρίς Τζεράμι Γκραντ - Πίστονς, που έφτασαν τις 12 σερί ήττες, ο Κέιντ Κάνινγκχαμ είχε 26 πόντους και ο Φρανκ Τζάκσον 25 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-31, 57-60, 91-86, 104-116

ΠΙΣΤΟΝΣ: Μπέι 4 (2/9 σουτ, 0/5 τρίποντα), Στιούαρτ 9 (3/9 σουτ, 10 ριμπάουντ), Κάνινγκχαμ 26 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 λάθη), Χέιζ 6 (1), Ντιαλό 11, Λάιλς, Φ. Τζάκσον 25 (6), Λι 17 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΓκρούντερ 6 (7 ριμπάουντ), Τ.Τζάκσον

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 51 (16/31 σουτ, 5 τρίποντα, 14/15 βολές, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Τζόνσον 4 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Όλντριτζ 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μιλς 18 (7/17 σουτ, 4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπέμπρι 4, Γκρίφιν 1, Κλάξτον 2, Μπράουν 8 (5 ριμπάουντ), Κάρτερ, Τόμας 13 (1), Ντιουκ