Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πήρε την εντός έδρας νίκη απέναντι στον Πρωτέα Βούλας με 49-42 και έφτασε τα 28 διαδοχικά θετικά αποτελέσματα στη Λεωφόρο.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας του Πρωτέα Βούλας με 49-42 και παράλληλα, κάλυψε την διαφορά της ήττας στον πρωτο γύρο (είχε ηττηθεί με πέντε πόντους).

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με +6 (5-11). Στη συνέχεια, όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του και πλησίασε στο ημίχρονο στους δύο πόντους (22-24).

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Πρωτέα Βούλας να κλείσει το 30' στο 33-30. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα το "τριφυλλί" έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με δύο εύστοχες βολές από τη Ντέλβα προηγήθηκε με τέσσερις πόντους. Ακολούθησε μία βολή της Καλέντζου και ένα καλάθι της Σλούκα για να πάρει ο Παναθηναϊκός τη νίκη με 49-42.

Η διοίκηση του Πρωτέας Βούλας εξεδωσε ευχαριστήρια ανακοίνωση προς τον Ερασιτέχνη Παναθηναϊκό για τη φιλοξενία: " Η διοίκηση του Πρωτέα Βούλας ευχαριστεί την διοίκηση του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού για την φιλοξενία που παρείχε στην αποστολή και τους φιλάθλους της ομάδας μας, στο μεταξύ μας παιχνίδι για την 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των Γυναικών".

Τα δεκάλεπτα: 5-11, 22-24, 33-36, 49-42.

Παναθηναϊκός: Καλέντζου 6, Μαγκλάρα 2, Γέμελος 11 (2), Κοσμά 8 (2), Ντέλβα 14, Χριστινάκη, Κωστάκη 4, Καβάσιλα, Σλούκα 4.

Πρωτέας Βούλας: Λύμουρα 10 (1), Νικολοπούλου 7 (1), Σωτηρίου 10, Φρίμαν 9 (1), Τετενέ, Δασκαλοπούλου 2, Βλάχου 2, Μπαρμπερίδου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής: Άρης - Αθηναϊκός 73-66, Ίκαρος - ΠΑΟΚ 70-54, Αναγέννηση - Ελληνικό 47-65, Ιπποκράτης - Κρόνος Αγίου Δημητρίου 86-68.

Η Βαθμολογία (16αγ.): Ελληνικό 31, Πρωτέας Βούλας 28, Παναθηναϊκός 27, Ιπποκράτης 25, Αθηναϊκός 23, ΠΑΟΚ 22, Αναγέννηση 21, Άρης 21, Κρόνος Αγίου Δημητρίου 20, Ίκαρος Καλλιθέας 19.

* Εκκρεμεί η απόφαση για το Αναγέννηση Ν.Ρ - Παναθηναϊκός.

Η επόμενη αγωνιστική (17η): Ελληνικό - Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ - Πρωτέας Βούλας, Αθηναϊκός - Αναγέννηση, Κρόνος Αγίου Δημητρίου - Άρης, Ίκαρος - Ιπποκράτης.