ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Περιστέρι - Ολυμπιακός 60-90

Ο Ολυμπιακός για το εξ αναβολής παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής επικράτησε στο Περιστέρι της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη με το επιβλητικό 60-90.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του ματς τον ρυθμό τους και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 60-90.

Ο Ολυμπιακός βρήκε από την αρχή ρυθμό και παρά τις όποιες προσπάθειες κυρίως από τον Λούμπι στο πρώτο ημίχρονο δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη.

Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν εξαιρετικά εύστοχοι από την γραμμή των 6μ.75, έχοντας 11/20 τρίποντα, με τον Ζόραν Έρτσεγκ να σημειώνει 16 πόντους και πολύ καλά ποσοστά (5/5β., 4/4δπ., 1/1τρ.).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωχελικά το παιχνίδι, όμως στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του και μετά το αρχικό 6-3 των γηπεδούχων πέρασε μπροστά με 6-9, χάρη σε καλάθι του Μίλος Τεόντοσιτς, 5 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Σε εκείνο το σημείο, οι δύο ομάδες άρχισαν να "βομβαρδίζουν" τα καλάθια με διαδοχικά τρίποντα! Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 24-15 υπέρ των "ερυθρολεύκων".

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και στο 15' εξακολουθούσαν να διατηρούν τα ηνία της αναμέτρησης (22-29), με το Περιστέρι να μειώνει έπειτα από καλάθι του Σκοτ.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δέκα πόντων (36-46), ύστερα από τρίποντο του Γκόρντον και ενώ ο Μότσνικ μείωσε με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ανέβασαν στροφές...

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και θέλησε να "καθαρίσει" το παιχνίδι και να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στο Περιστέρι. Ο Έρτσεγκ με όμορφη προσπάθεια έκανε το 38-51 στο 25' και ενώ ο Αργύρης Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν ακόμα περισσότερο... γκάζι και με τους Χαλπερίν, Έρτσεγκ αποσπάστηκαν με 19 πόντους (49-68) στο 30'.

Στην συνέχεια οι ψαλίδα των δύο ομάδων άνοιξε, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν, σημειώνοντας το πρώτο τους καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο στο 33' (51-73). Οι Πειραιώτες με τρίποντο του Παπανικολάου έκαναν το 53-76 περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Το αποτέλεσμα του αγώνα είναι πλέον κριθεί και ο Ολυμπιακός έφτασε σε ακόμα μία νίκη (60-90) στο πρωτάθλημα την 23 συνεχόμενη, μένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 36-46, 49-68, 60-90.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 10(1), Γούντγουορθ 4(1), Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 12(2), Α. Μάντζαρης, Σκοτ 4, Πέτρουλας 4, Βρκιτς 6, Λούμπι 16, Μότσνικ 4.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 8(2), Νεστέροβιτς 10, Γκόρντον 8(1), Μπουρούσης 9(1), Κέσελ 2, Μαυροκεφαλίδης 8, Χαλπερίν 4, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 10(3), Έρτσεγκ 16(1), Τεόντοσιτς 13(3), Κατσίβελης 2.