STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - Λάρισα 80-56: Το 26-2 επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου έκρινε τον αγώνα

Ο Τρε ΜακΛίν απέναντι στην Λάρισα
Ο Τρε ΜακΛίν απέναντι στην Λάρισα EUROKINISSI

Το Περιστέρι πραγματοποίησε ένα άκρως παραγωγικό τρίτο δεκάλεπτο και μ' ένα επιμέρους 26-2 επικράτησε της Λάρισας 80-56 και εξασφάλισε έτσι την έκτη θέση της κανονικής διάρκεια της Stoiximan Basket League.

Περιστέρι και Λάρισα αναμετρήθηκαν το απόγευμα της Κυριακής (25/4) στην επανάληψη του αγώνα της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League έπειτα από την απόφαση του ΑΣΕΑΔ να δικαιώσει την ένσταση των Λαρισαίων και να ακυρώσει την προ τεσσάρων μηνών νίκη των "Πριγκίπων της Δυτικής Όχθης".

Στο 10-11 λοιπόν ανέβηκε το Περιστέρι (δεν αγωνίστηκε ο Βασιλόπουλος και ο Γουντιέρεζ), που ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο μέρος και επικράτησε της Λάρισας 80-56 , εξασφαλίζοντας έτσι την 6η θέση της κανονικής διάρκεια της Stoiximan Basket League.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τζόρνταν Φορντ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 18 πόντους, από 3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, με 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους ΜακΛίν και Πέτεγουεϊ που έβαλαν από 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Όσο για τους ηττημένους, ο Γουάσινγκτον σημείωσε 15 πόντους, από 3/8 τρίποντα, 6/7 βολές, με 4 ριμπάουντ, ενώ ο Μούρτος έβαλε 13 και μάζεψε και 5 ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους "Πρίγκιπες της δυτικής όχθης" οι οποίοι μπήκαν δυνατά από τα πρώτα κιόλας λεπτά και έδειξαν ότι θέλουν πολύ αυτή τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι που έβρισκαν πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο κυρίως από την γραμμή των ελευθέρων βολών (είχαν 11/13), δυνάμωσαν την άμυνά τους, όμως οι γηπεδούχοι με δεύτερες ευκαιρίες λόγω των συνεχόμενων επιθετικών ριμπάουντ, έστειλαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +7. Από εκεί και πέρα, Μούρτος και Χάγκινς ο οποίος μπήκε στο παρκέ και πέτυχε το πρώτο τρίποντο της ομάδας του, έδωσαν έναν αέρα τεσσάρων πόντων στην Λάρισα, όμως ο Τζόρνταν Φορντ απάντησε σχεδόν αμέσως με το ίδιο νόμισμα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να τρέχει ένα επιμέρους 10-2 και να βρίσκεται μπροστά με 39-35.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες της Λάρισας δεν βρήκαν σκορ στα έξι πρώτα λεπτά, το Περιστέρι είχε το μομέντουμ, έτρεξε με το καλημέρα ένα 14-0 σερί και έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (55-35). Το επιμέρους σκορ είχε φτάσει ήδη το 26-2, μετά το προβάδισμα που είχαν πάρει οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος με 33-29. Ο Νίκος Παπανικολόπουλος έψαχνε να βρει τρόπους να ξεκλειδώσει τους παίκτες του για να παλέψουν στα επόμενα λεπτά, όμως η αστοχία και η καλή άμυνα των γηπεδούχων δεν άφησαν κανένα περιθώριο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Χαλαμπαλάκης, Ορφανός

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 39-35, 63-44, 80-56

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 12 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), ΜακΛίν 14 (6/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Τζόουνς 9, Κρόκετ 7, Μάντζαρης 4, Σκορδίλης 2, Τσαϊρέλης 10, Φορντ 18 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σαλούστρος 4, Καράμπελας

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ρας 2, Κώττας 2, Γουόσπουν 8, Καμπερίδης 2, Μούρτος 13 (7/11 βολές, 5 ριμπάουντ), Χάγκινς 7, Γουάσινγκτον 15 (3/8 τρίποντα, 6/7 βολές), Τσιούλκας , Σπυρόπουλος 2, Παπαδάκης 5, Γκόρντον

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 22/34 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 15/20 βολές, 41 ριμπάουντ (34 αμυντικά + 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 9/28 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 26/34 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 7 επιθετικά), 8 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Το Περιστέρι υποδέχεται την Μεγάλη Τετάρτη τον Άρη (28/4, 20:00), ενώ η Λάρισα αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ίδια ημέρα το Λαύριο (28/4, 20:00).

Photo Credits: Eurokinissi