Πέισερς - Μπουλς 112-120: Έφυγαν με το διπλό στην παράταση με ηγέτη ΛαΒίν

Ο Ζακ ΛαΒίν απέναντι στους Πέισερς
Ο Ζακ ΛαΒίν απέναντι στους Πέισερς Ⓒ 2021 MICHAEL CONROY/ASSOCIATED PRESS

Οι Σικάγο Μπουλς έφυγαν με το μεγάλο διπλό στην παράταση, αφού επικράτησαν των Ιντιάνα Πέισερς με 120-1112, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Ζακ ΛαΒίν ο οποίος πέτυχε 30 πόντους.

Ο Ζακ ΛαΒίν μπορεί να έχασε το σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκεια του αγώνα με τους Πέισερς, όμως πήρε το αίμα του πίσω στην παράταση, εκεί όπου οι Μπουλς έφυγαν με το μεγάλο διπλό από την έδρα της Ιντιάνα (120-112).

Το παιχίδι είχε ωραίο ρυθμό από το ξεκίνημα κιόλας, με τους Μπουλς να βρίσκουν πολύ πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, όμως να μην μπορούν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας, αφού τα συνεχόμενα λάθη τους δεν τους το επέτρεψαν και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με μόλις πέντε πόντους (49-44).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο με συνεχόμενα καλάθια του Ζακ ΛαΒίν, οι Μπουλς ξέφυγαν, για λίγο, με +9 πόντους (79-70), όμως ποιος θα τους το λεγε πως το παιχνίδι θα ήταν ισορροπημένο στην τέταρτη περίοδο. Εκεί, με Σαμπόνις και Μπρόγκντον, οι Πέισερς μείωσαν αλλά και ισοφάρισαν το παιχνίδι, ενώ ο ΛαΒίν, πήρε το σουτ για την ομάδα του στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας και ενώ το σκορ ήταν στο 105-105, το έχασε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση εκεί που η ομάδα του Σικάγο ήταν καλύτερη και έφυγε με το διπλό (120-112).

Για τους νικητές καλύτερος παίκτης ήταν ο Ζακ ΛαΒίν με 30 πόντους (11/25 σουτ, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), ενώ για τους ηττημένους, οι Ντομάντας Σαμπόνις και Μάλκολμ Μπρόγκντον πέτυχαν από 25 και 23 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 44-49, 70-79, 105-105, 112-120 (Παράταση)

ΠΕΙΣΕΡΣ: Τζ. Χόλιντεϊ 15 (4/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σαμπόνις 25 (7/19 σουτ, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 μπλοκς), Τέρνερ 11 (6 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 23 (1/7 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), ΜακΚόνελ 19 (8/9 σουτ, 4 ριμπάουντ), Α. Χόλιντεϊ 4, Λαμπ 12 (5 ριμπάουντ), Μπιτάτζε, Σάμερ 3, Σαμπσόν

ΜΠΟΥΛΣ: Τέμπλ 16 (4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7 (9 ριμπάουντ), Κάρτερ Τζούνιορ 11 (9 ριμπάουντ), ΛαΒίν 30 (11/25 σουτ, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιτ 19 (7/18 σουτ, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γιανγκ 13 911 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόρνετ, Σατοράνσκι 13 (4 ασίστ), Βαλεντάιν 11 (4 ριμπάουντ), Αρκιντιάκονο