Παρτίζαν - Αρμάνι Μιλάνο 75-80: Μεγάλο διπλό και 0-3 για τον Ομπράντοβιτς

Η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε με 80-75 από την έδρα της Παρτίζαν, υποχρεώνοντας την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς σε τρίτη διαδοχική ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις της EuroLeague.

Η Αρμάνι Μιλάνο χάλασε την πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση της Παρτιζάν στην EuroLeague μετά από 3.119 ημέρες, επικρατώντας με 80-75 μέσα στη Σταρκ Αρένα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία στο φινάλε, όταν το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού και υποχρέωσε το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην τρίτη του ευρωπαϊκή ήττα.

Σαβόν Σιλντς με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και Μπράντον Ντέιβις με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ ξεχώρισαν από πλευράς νικητών. Δεν έφτασε στην Παρτίζαν η τρομερή εμφάνιση του Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 πόντους (5/6 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ιδιαίτερα παραγωγικές ήταν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος. Η Παρτίζαν, που έδωσε αγώνα για την EuroLeague στην έδρα της μετά από 3.119 ημέρες, πήγε στα αποδυτήρια έχοντας πετύχει 49 πόντους, απέναντι στην Αρμάνι, η οποία φημίζεται για τις αμυντικές της αρετές, έχοντας 7/10 τρίποντα!

Με 21-12 επιμέρους σκορ υπέρ των Ιταλών έληξε η τρίτη περίοδος και τον Ζακ ΛεΝτέι να είναι μια ομάδα μόνος του, έχοντας σκοράρει όλους τους πόντους της Παρτίζαν μέσα σε αυτό το διάστημα!

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς μπήκε φορτσάτη στην τελευταία περίοδο, τρέχοντας σερί 9-0, όμως η Αρμάνι απάντησε με δικούς της 7 αναπάντητους πόντους, κάνοντας το ματς ντέρμπι. Γενικά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, κερδίζοντας φάουλ και βρίσκοντας σκορ από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Μόγκουλκοτς, Φούφης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-17, 49-41, 61-62, 75-80

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 23 (5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πάντερ 7 (5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 5 (3 ριμπάουντ), Έξουμ 7 (4 ριμπάουντ, 6 λάθη), Νάναλι 2, Λεσόρ 12 (10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Άντζουσιτς 9 (4 λάθη), Μαντάρ 10 (4 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 15 (4 ριμπάουντ), Τόμας 3, Πάνγκος 12 (4 λάθη), Τονούτ 3, Μέλι 7, Μπάρον 10 (3 ασίστ), Σιλντς 25 (4 ριμπάουντ), Χάινς, Φόγκτμαν 5 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 17/39 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 8/9 βολές, 35 ριμπάουντ ( 24 αμυντικά - 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 15/32 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 14/15 βολές, 27 ριμπάουντ ( 22 αμυντικά - 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στο δεύτερο σκέλος αυτής της διαβολοβδομάδας η Παρτίζαν υποδέχεται τη Βίρτους Μπολόνια (20/10, 21:30), ενώ η Αρμάνι αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπάγερν Μονάχου (20/10, 21:30).