EUROBASKET

Παπανικολάου: "Συγκεντρωμένοι σε ένα κρίσιμο κομμάτι του ματς"

Ο Κώστας Παπανικολάου τόνισε ότι η πολύ καλή παρουσία της Εθνικής στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έδωσε ώθηση για τη νίκη επί της Ρωσίας, παράλληλα όμως παραδέχτηκε την έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά.

Αποστολή στην Σλοβενία: Γιάννης Φιλέρης

"H ομάδα ήταν πολύ συγκεντρωμένη σε ένα πολύ κρίσιμο κομμάτι του παιχνιδιού στο τελείωμα του ημιχρόνου και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αν όχι όλο το δεκάλεπτο.

Αυτό ήταν που μας έδωσε τη διαφορά και την ώθηση για να πατήσουμε γερά στα πόδια μας και να πάρουμε μία διαφορά πολύ χρήσιμη που θα την κρατούσαμε μέχρι το τέλος", τόνισε με δηλώσεις που έκανε στη μεικτή ζώνη αμέσως μετά το τέλος του ματς με τη Ρωσία (80-71) ο Έλληνας φόργουορντ.

Σε ερώτηση δε για το αν οι παίκτες της Εθνικής είναι ευχαριστημένοι από την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, απάντησε:

"Στην αρχή του τρίτου ημιχρόνου είμαστε ευχαριστημένοι και οι παίκτες και οι προπονητές, βέβαια θα τα δούμε στο video αυτά.

Αυτό που φαίνεται βέβαια στο γυμνό μάτι είναι το τελείωμα του παιχνιδιού στο οποίο δεν υπήρχε καθόλου συγκέντρωση.

Δεν ήμασταν καθόλου προετοιμασμένοι στο να τελειώσουμε το παιχνίδι σωστά και αυτό είναι κρίμα".