BASKETBALL CH. LEAGUE

ΠΑΟΚ - Χάποελ 79-77: Ψυχωμένος θρίαμβος σε ματς-θρίλερ

ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGA PRESS / EUROKINISSI

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, με τους ασπρόμαυρους να επικρατούν με 79-77 και να πιάνουν τους Ισραηλινούς στην κορυφή του Group G στο BCL.

Σπουδαίο αποτέλεσμα για τον ΠΑΟΚ απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, με την ομάδα του Φώτη Τακιανού να επικρατεί σε ματς-θρίλερ με 79-77 και να πιάνει την ομάδα του Ντζίκιτς στην πρώτη θέση του Group G στο BCL.

Οι ασπρόμαυροι ξεκίνησαν εξαιρετικά, είχαν καλά διαστήματα, ανέπτυξαν ακόμη και διψήφιες διαφορές, είδαν την Χάποελ να επιστρέφει με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη.

Ο Σπίντι Σμιθ αστόχησε στο τελευταίο σουτ της ομάδας του Ντζίκιτς και η νίκη κατέληξε στα χέρια του ΠΑΟΚ.

Ο Κένταλ Σμιθ ηγήθηκε επιθετικά για την ομάδα του Φώτη Τακιανού με 16 πόντους (6 ριμπάουντ), με τους ασπρόμαυρους να σουτάρουν πολύ καλά από την περίμετρο, έχοντας 10/22 τρίποντα.

Στο 2-1 πλέον αμφότερες οι ομάδες που ισοβαθμούν στην κορυφή του ομίλου.

Η Χάποελ βρήκε το πρώτο καλάθι του αγώνα με το τρίποντο του Σπίντι Σμιθ, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ανταπέδωσε με ένα εκπληκτικό σερί 11-0 με πρωταγωνιστή τον Έλβαρ Φρίντρικσον. Η αντίδραση της ομάδας του Ντζίκιτς ήταν άμεση, με τους φιλοξενούμενους να επανέρχονται, να ισορροπούν το παιχνίδι και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (19-17). Το μομέντουμ ήταν στα χέρια της Χάποελ και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ωστόσο ο ΠΑΟΚ το έφερε με το μέρος του προς το κλείσιμο της ανάπαυλας. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού ανέκτησαν το προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν και στο ημίχρονο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +4 (39-35).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε από εκεί που το άφησε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι ασπρόμαυροι σούταραν εξαιρετικά από την περίμετρο με ποσοστό ευστοχίας σταθερά άνω του 50%, ανέπτυξαν διψήφια διαφορά και διεκδίκησαν τη νίκη από την τέταρτη περίοδο με πλεονέκτημα 11 πόντων (63-52). Η Χάποελ με γρήγορο σερί 7-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκελέπτου ροκάνισε την διαφορά των γηπεδούχων και πλησίασε σε διαφορά τεσσάρων πόντων (63-59 στο 32'). Ο ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση, είχε το καθαρό μυαλό και πήρε τη νίκη με 79-77 σε ματς-θρίλερ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοζλόφσκις, Γιλμάζ, Πέσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 39-35, 63-52, 79-77

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 10 (2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 8 (4 ριμπάουντ), Κένταλ Σμιθ 16 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσαϊρέλης 3, Άλστον 11 (3 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 7 (4 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 9 (1/5 τρίποντα), Χάρισον 7, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου, Τσιακμάς 5 (1).

ΧΑΠΟΕΛ (Ντζίκιτς): Χάνκινς 6 (4 ριμπάουντ), Λεμάρ 10 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ράντολφ 19 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιθ 9 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ζούσμαν 6 (4 ριμπάουντ), Μπλέιζερ, Κάρινγκτον 8 (3 ασίστ), Τσατσασβίλι, Κορνέλιους, Τζόνσον 12 (6 ριμπάουντ), Εντούρ 7, Πόλεγκ

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 16/30 δίποντα (53%), 10/22 τρίποντα (45%), 17/24 βολές (70%), 36 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά της Χάποελ: 22/45 δίποντα (48%), 6/17 τρίποντα (35%), 15/21 βολές (71%), 31 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 8 λάθη, 11 κλεψίματα, 4 τάπες

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την Μπενφίκα (29/11, 19:30), ενώ η Χάποελ Ιερουσαλήμ κοντράρεται με την Γαλατάσαραϊ στην Τουρκία (28/11, 19:00)