STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανελευσινιακός - Πανιώνιος 72-74

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Πανιώνιος επικράτησε στην Ελευσίνα του Πανελευσινιακού με 74-72 και άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα.

Ο Πανιώνιος επικράτησε δύσκολα στην Ελευσίνα του Πανελευσινιακού με 74-72 και άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Το παιχνίδι είχε εναλλαγές στο σκορ, με τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης να φτάνει στο θετικό αποτέλεσμα στο τέλος.

Δείτε το Live της αναμέτρησης ανάμεσα στον Πανελευσινιακό και τον Πανιώνιο...

Ο πρωταγωνιστής

Ο ΜακΚόλουμ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23 πόντους σε 27 λεπτά χρόνου συμμετοχής, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και μοιράσει 2 ασίστ.

Ο αριθμός της ημέρας

Ο Φαγιέ ήταν κυρίαρχος κάτω από τα δύο καλάθια, καθώς μάζεψε 15 ριμπάουντ στο παιχνίδι (13 αμυντικά και 2 επιθετικά).

Πού κρίθηκε το παιχνίδι

Στην εκπνοή της αναμέτρησης πρώτα ο Μαγκουνής με σουτ δύο πόντων και στη συνέχεια ο Νίκου με τρίποντο δεν κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση ή να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους αντίστοιχα σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς καμία δεν μπορούσε να επιβάλει το παιχνίδι της. Ο Τζόουνς έκανε το 10-9 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Μπέιλι πέτυχε το 12-13. Ο Καββαδάς σημείωσε το 12-15 για να μειώσει ο Μάντζαρης σε 14-15. Το πρώτο δεκάλεπτο, παρόλα αυτά έκλεισε με 19-19 για τις δύο ομάδες.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Τζόουνς ισοφάρισε σε 25-25 στο 13ο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Καββαδάς έδωσε το προβάδισμα στον Πανιώνιο (25-27). Ο Ντούβνιακ έκανε το 25-29 και ο ΜακΚόλουμ ανέβασε για πρώτη φορά στον αγώνα την διαφορά στους έξι πόντους (25-31). Ο Πανελευσινιακός, όμως αντέδρασε μετατρέποντας το 31-37, το οποίο διαμόρφωσε ο Ντούβνιακ με τρίποντο σε 39-38 με τον Μάντζαρη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο +3 (41-38).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Τέρνερ έκανε το 45-40 για τον Πανελευσινιακό, όμως ο Πανιώνιος, βελτιώνοντας την αμυντική του λειτουργία πέρασε μπροστά με 47-48, Ο Μαγκουνής ισοφάρισε σε 50-50 και ο ΜακΚόλουμ με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 50-52. Ο Φαγιέ με τρίποντο έκανε το 55-55, με τον Ρος να κάνει το 57-55. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 57-56, έπειτα από 1/2 βολές του ΜακΚόλουμ.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Πανιώνιο να φτάνει τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 74-72 και να αρχίζει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 41-38, 57-56, 72-74.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 14(2), Παπαμακάριος 8(1), Ρος 6, Δημάκος, Τζόουνς 5, Μαγκουνής 8(1), Φαγιέ 12(1), Μελισσαράτος 5, Τέρνερ 4, Μάντζαρης 10, Αβραμίδης.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 23, Σταμάτης, Μοτσενίγκος, Ντούβνιακ 17(1), Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 6(1), Μπατής 10(1), Καββαδάς 6, Λάνγκφορντ, Μισέλ, Σίμτσακ 8, Σαλούστρος.