ΜΠΑΣΚΕΤ

Η βαθμολογία της EuroLeague: Στο 5-10 ο Παναθηναϊκός, ξέφυγε στην κορυφή η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Ο Σέλβιν Μακ σε φάση από την αναμέτρηση Μακάμπι Τελ Αβίβ - Παναθηναϊκός
Ο Σέλβιν Μακ σε φάση από την αναμέτρηση Μακάμπι Τελ Αβίβ - Παναθηναϊκός EUROKINISSI

Πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις στο Τελ Αβίβ ο Παναθηναϊκός, στο τέλος όμως η ραψωδία του Νέμανια Νέντοβιτς δεν ήταν αρκετή με αποτέλεσμα οι πράσινοι να ηττηθούν με 89-81 και να πέσουν στο 5-10 στην κανονική περίοδο της EuroLeague.

Ο Νέμανια Νέντοβιτς έκανε μία από τις κορυφαίας ατομικές εμφανίσεις παίκτη ελληνικής ομάδας, ο Παναθηναϊκός που ταξίδεψε αυθημερόν στο Τελ Αβίβ πάλεψε όσο μπορούσε, στο τέλος όμως η Μακάμπι ήταν πιο έτοιμη γι' αυτή την αναμέτρηση και πήρε τη νίκη με 89-81 στο ματς της 16ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Το πρόγραμμα της Τρίτης άνοιξε με τον περίπατο της Ζενίτ απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, με την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης να αγγίζει το τέλειο στο πρώτο δεκάλεπτο χάρη στον Κέβιν Πάνγκος που έβαλε από νωρίς τις βάσεις της νίκης.

Η Αναντολού Εφές των Σέιν Λάρκιν - Βασίλιε Μίτσιτς πάτησε τη Μπαρτσελόνα στο τρίτο δεκάλεπτο και την ανάγκασε στην τέταρτη ήττα της τον τελευταίο μήνα, ενώ η βραδιά έκλεισε με τον περίπατο της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Άλμπα και με την όχι και τόσο εύκολη εκτός έδρας επικράτηση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας επί της Βιλερμπάν.