Αναντολού - Μπαρτσελόνα 86-79: Ο Λάρκιν κατάπιε Καλάθη και Μίροτιτς

Ο Σέιν Λάρκιν σε φάση από τον αγώνα Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές
Ο Σέιν Λάρκιν σε φάση από τον αγώνα Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές EUROKINISSI

Σπουδαίος Λάρκιν, σπουδαία Αναντολού Εφές, πάτησε στο τρίτο δεκάλεπτο τη Μπαρτσελόνα που ηττήθηκε στην Πόλη (86-79) και έχει πλέον τέσσερις ήττες τον τελευταίο μήνα στη EuroLeague (VIDEOS).

Δεν έχουμε δει ακόμη την καλή Αναντολού, την περσινή Εφές, παρά μόνο με κάποια ξεσπάσματα. Το βράδυ της Τρίτης (22/12) η ομάδα της Κωνσταντινούπολης θύμισε απέναντι στη Μπαρτσελόνα ότι μπορεί μέσα σε μερικά μόνο λεπτά να διαλύσει κάθε αντίπαλο.

Νίκησε τους Καταλανούς (86-79) χάρη στο τρομερό τρίτο δεκάλεπτό της, ανέβηκε στο 8-8 και έριξε την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο 11-5, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να έχει πλέον την ευκαιρία να ξεφύγει με δύο νίκες στην κορυφή της κατάταξης της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Μεγάλο ματς από τον Σέιν Λάρκιν που "φλέρταρε" με το triple-double, ακολούθησαν οι Βασίλιε Μίτσιτς, Μπράιαντ Ντάνστον, Κρούνοσλαβ Σιμόν, πάλευαν μόνοι εναντίον όλων ο Νικ Καλάθης κι ο Νίκολα Μίροτιτς, με την Μπάρτσα να μετράει τέσσερις ήττες από τις 27 Νοεμβρίου κι έπειτα (εντός από Ολυμπιακό και Μακάμπι, εκτός από Βιλερμπάν και Εφές).

Με πέντε λάθη έκλεισε το ματς η Αναντολού Εφές, από τα οποία η Μπαρτσελόνα πέτυχε πέντε πόντους, την ώρα που είχε μόνο δύο στο τρανζίσιον και μόνο 13 από τα 17 επιθετικά της ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ματς των ξεσπασμάτων είδαμε στο πρώτο μέρος. Με τον Καλάθη να έχει συμμετοχή στα τέσσερα πρώτα καλάθια της Μπαρτσελόνα (2-9), οι Καταλανοί προσπάθησαν να πνίξουν με την άμυνα τους γηπεδούχους. Δεν το κατάφεραν, δέχθηκαν ένα 8-0 σερί και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, απάντησαν όμως με ένα δικό τους σερί 11-0 με τον Αμπρίνες να ηγείται για το 10-20 πριν από το 18-24 του δεκαλέπτου. Το 22-29 στο 12' μετατράπηκε στο 34-31 μέσα σε τέσσερα λεπτά και τελικά η ισορροπία του ημιχρόνου (43-43) έδινε το ντέρμπι που όλοι περιμέναμε. Η Εφές μετρούσε 13/21 δίποντα και δέκα ασίστ για τρία λάθη, η Μπαρτσελόνα είχε περισσότερα ριμπάουντ (13-17), κανέναν πόντο στον αιφνιδιασμό, κανέναν πόντο από τα λάθη των γηπεδούχων.

Με τον Λάρκιν να κάνει τα πάντα στο τρίτο δεκάλεπτο, η Εφές έκανε το ξέσπασμά της στο 21'. Βρέθηκε πίσω με 43-45 και από εκείνο το σημείο έως το 29' έτρεξε ένα επί μέρους 25-7 για να πάρει προβάδισμα 18 πόντων (68-51), συντρίβοντας τους Καταλανούς με εικόνα της περσινής Εφές που δεν είχαμε δει φέτος πολλές φορές. Από το -18 η Μπαρτσελόνα μείωσε στους οκτώ, με τον Μίροτιτς να γράφει το 75-67 στο 34', ο Καλάθης έβαλε τρίποντο για το 77-72 στα 2:28 και οι Ισπανοί έδειξαν για ξανά επικίνδυνοι, με τον Καλάθη να έχει και γκολ-φάουλ για το 79-75 αλλά να μην καταφέρνουν κάτι περισσότερο καθώς ο Λάρκιν δεν θα άφηνε αυτό το ματς να χαθεί μέσα από τα χέρια του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Γιαβόρ, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 43-43, 68-54, 86-79

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 23 (6/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά 2, Σίνγκλετον, Σανλί 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές), Μορμάν 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 17 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άντερσον 5, Ντάνστον 12 (6/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Σιμόν 16 (1/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Χάνγκα 6 (1), Μπολμάρο 2, Σμιτς 6 (2), Πούστοβι 2, Οριόλα 8 (4/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αμπρίνες 6 (1/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χίγκινς 14 (1), Μαρτίνεθ, Κούριτς 2, Μίροτιτς 18 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Καλάθης 15 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 22/38 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 18/24 βολές, 30 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 5 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 17/38 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 18/19 βολές, 43 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 17 επιθετικά), 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 17η αγωνιστική η Αναντολού Εφές θα υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (29/12 στις 19:30), ενώ η Μπαρτσελόνα θια παίξει εκτός έδρας με τη Μπάγερν Μονάχου (30/12 στις 20:30).