STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - Ηρακλής 106-74: Υπόθεση ενός δεκαλέπτου

Ο Μακ στο παιχνίδι με τον Ηρακλή
Ο Μακ στο παιχνίδι με τον Ηρακλή EUROKINISSI

Με επίθεση - φωτιά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε τον τρόπο να ανοίξει τη διαφορά και, εν τέλει, να επιβληθεί άνετα του Ηρακλή (106-74) στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Μετά από ένα κακό πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη απέναντι στον Ηρακλή (106-74) για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι πράσινοι ήταν κάκιστοι αμυντικά για είκοσι λεπτά, ο Γιώργος Βόβορας είχε δικαιολογημένα πάρα πολλά παράπονα από τους παίκτες του, εκείνοι όμως βελτιώθηκαν ραγδαία μετά την ανάπαυλα και κατέκτησαν ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα, για να κάνουν το 7/7 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Από την άλλη, ο Ηρακλής πλήρωσε το γεγονός πως δεν μπόρεσε να σταματήσει τον επιθετικό ρυθμό των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο (σ.σ.: έδωσε μόλις ένα αμυντικό φάουλ) και μοιραία ηττήθηκε, στο ντεμπούτο του Αστέριου Καλύβα στον πάγκο της ομάδας.

Ο MVP

Ο Σέλβιν Μακ έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, στα 22'41'' που βρέθηκε στο παρκέ απέναντι στον Ηρακλή. Τελείωσε με 8 πόντους (με 0/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα και 2/2 βολές), 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 1 λάθος για να δώσει μεγάλη ώθηση και βοήθεια από την περιφέρεια, σε ένα βράδυ που ο Μάρκους Φόστερ ήταν... άφαντος.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Τα παιχνίδια της Stoiximan Basket League αποτελούν την ευκαιρία για παίκτες με μικρό ρόλο στην EuroLeague να βρουν ρυθμό και να διεκδικήσουν μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής. Για ακόμη μία φορά όμως, ο Μάρκους Φόστερ απέτυχε να δώσει την παραμικρή αφορμή στον προπονητή του για να αναθεωρήσει και να τον εμπιστευτεί περισσότερο στα επόμενα παιχνίδια. Έπαιξε για 14'03'' (όλα στο πρώτο μέρος), έχοντας 4 πόντους (με 2/6 δίποντα και 0/3 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ. Κακός στην επίθεση, κάκιστος στην άμυνα, μοιραία είδε για ακόμη μια φορά το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης από τον πάγκο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε πιο απλό το έργο των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα είχαν 8/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 11 ασίστ σε αυτό το διάστημα, για να σημειώσουν 31 πόντους και να πάνε από το +3 στο +19, που σήμανε το τέλος της διεκδίκησης της νίκης από τους φιλοξενούμενους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το παιχνίδι με καλές επιλογές και υψηλά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση, σκόραρε με μεγάλη άνεση απέναντι στην άμυνα του Ηρακλή, την ίδια ώρα όμως ήταν ευάλωτος στο πίσω μέρος του παρκέ. Το +9 (31-22) της πρώτης περιόδου δεν άφηνε απολύτως ικανοποιημένο τον Γιώργο Βόβορα, ο οποίος έκανε διαρκώς παρατηρήσεις στους παίκτες του για την αμυντική ασυνέπεια, κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μεν στο +13 (46-33) στο 14ο λεπτό, ακολούθησε όμως ένα πεντάλεπτο που χαρακτηρίστηκε από την επιθετική δυστοκία και τα αμυντικά προβλήματα. Σε τέτοιο βαθμό, που -με όπλο την παρουσία του Βασίλη Καββαδά στη ρακέτα- ο Ηρακλής έφερε τα πάνω κάτω και προηγήθηκε (48-49) με ένα λεπτό για το ημίχρονο. Εν τέλει, το τριφύλλι πήγε στα αποδυτήρια με +3 (52-49) χάρη τέσσερις μαζεμένους πόντους από τον Ίαν Βουγιούκα και τον Μάρκους Φόστερ.

Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να πατάει το γκάζι και να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του. Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να βάζει δύο σερί τρίποντα και τους συμπαίκτες του να ακολουθούν, η διαφορά πήγε πολύ γρήγορα σε διψήφια επίπεδα, για να φτάσει στο +19 (83-64) του 30ου λεπτού.

Από εκεί και πέρα, όλα είχαν απλοποιηθεί για τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα, που μέσα από την άμυνα συνέχισαν να βρίσκονται σε απόσταση ασφαλείας, έως ότου πάρουν τη νίκη (106-74) για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Διαιτητές: Ψαριανός - Τσώνος - Αναστόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 20 (10/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Φόστερ 4 (2/9 σουτ) Νέντοβιτς 17 (4/5 τρίποντα), Μήτογλου 12 (4/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 2, Μακ 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 15 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ασίστ), Κασελάκης 5 (1), Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 11 (2), Γουάιτ 6 (2).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Σαγκς 18 (4/5 τρίποντα), Καββαδάς 14, Μπόουλιν 6 (1/6 σουτ, 4/4 βολές, 8 ασίστ, 6 λάθη), Μουρ 5 (1), Χάνλαν 13 (1/5 τρίποντα), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 5 (4 ριμπάουντ), Φίλιος, Ντάνιελ 3 (1), Γκιουζέλης, Χάτσερ 8 (0/4 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 23/42 δίποντα, 14/25 τρίποντα, 18/21 βολές, 43 ριμπάουντ (30+13), 26 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ηρακλής: 15/30 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 23/28 βολές, 27 ριμπάουντ (21+6), 15 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία βδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Λαύριο (3/1, 20:00), ενώ ο Ηρακλής υποδέχεται τη Λάρισα (2/1, 17:00).

Photo Credits: Eurokinissi