Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε 82-68: Πράσινη κυριαρχία με όργια του Νέντοβιτς

Μαγικός με 28 πόντους και επτά τρίποντα, ο Νέμανια Νέντοβιτς οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε για την πέμπτη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2020/21
Ο Νέμανια Νέντοβιτς πανηγυρίζει τρίποντό του στο ματς Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε EUROKINISSI

Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνει ρεκόρ καριέρας με 7 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ υπέταξε εντός έδρας τη Φενέρμπαχτσε (82-68), σε ένα παιχνίδι που η άμυνά του τσάκιζε κόκκαλα.

Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα και τον Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνει όργια στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιβλήθηκε εντός έδρας της Φενέρμπαχτσε (82-68) και έφτασε τις δύο νίκες σε τέσσερις αγώνες. Το τριφύλλι επέδειξε τρομερή μαχητικότητα στο πίσω μέρος του παρκέ, εκμηδένισε τις επιλογές του Νάντο Ντε Κολό σε δημιουργία και εκτέλεση και πανηγύρισε μια μεγάλη -από ψυχολογικής άποψης κυρίως- νίκη στο ΟΑΚΑ.

O MVP

Πολύ γρήγορα, ο Νεμάνια Νέντοβιτς έδειξε ότι νιώθει καλά. Πήρε προσπάθειες, έβαλε το buzzer beater στο τέλος της πρώτης περιόδου, κυρίως όμως έκανε τη δουλειά που έπρεπε στην τελευταία. Με συνεχόμενους δικούς του πόντους, ο Παναθηναϊκός έμεινε μπροστά και εν τέλει πανηγύρισε τη μεγάλη εντός έδρας νίκη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε. Έκανε και ρεκόρ καριέρας με τα επτά (7) τρίποντα που σημείωσε! Συνολικά είχε 28 πόντους με 2/5 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 (!) μπλοκ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ πάνω στον Νάντο Ντε Κολό ήταν εξαιρετική. Ο Γιώργος Βόβορας άλλαξε τέσσερις παίκτες πάνω του, τον πίεσε στο πικ εν ρολ και στη δική του άμυνα, με το αστέρι της Φενέρμπαχτσε να μένει πολύ χαμηλά. Στα 28'13'' που αγωνίστηκε, είχε 5 πόντους με 1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το 38.7% στα τρίποντα έπαιξε σίγουρα ρόλο για τον Παναθηναϊκό, πάνω απ' όλα όμως καθοριστική ήταν η υπεροχή στα ριμπάουντ (38 έναντι 29) και κυρίως τα μόλις 6 επιθετικά που έδωσε στη Φενέρμπαχτσε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από το πρώτο λεπτό, η ένταση που έβγαζε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στην άμυνα έκανε τη Φενέρμπαχτσε να νιώθει άβολα. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα έσπαγαν όλα τα σκριν με δύναμη, είχαν χέρι στην μπάλα και γι αυτό δεν άργησαν να πάρουν το προβάδισμα. Το +8 (15-7) των πρασίνων υποχρέωσε πολύ γρήγορα τον Ιγκόρ Κοκόσκοβ να καλέσει τάιμ άουτ, με τον προπονητή της Φενέρμπαχτσε να κάνει διαρκώς αλλαγές για να βρει μια λειτουργική πεντάδα.

Στην πράξη δεν απέδωσε τίποτα όμως, την ίδια ώρα που αυτός κι ο πάγκος του φώναζαν διαρκώς στους διαιτητές για τις αποφάσεις τους. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τη διαφορά να μεγαλώνει ακόμη περισσότερο (26-15 στο 12'), με τον Νεμάνια Νέντοβιτς σε ρόλο εκτελεστή, τον Χάουαρντ Σαντ Ρος να βγάζει υποδειγματικές άμυνες και τον Ζακ Όγκαστ να σκοράρει ξανά και ξανά μετά από δικά του επιθετικά ριμπάουντ.

Η τουρκική γκρίνια προς τους διαιτητές έφερε τρεις τεχνικές ποινές, με τις δύο εξ αυτών προς τον Ιγκόρ Κοκόσκοβ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του στα 3'37'' για το τέλος της δεύτερης περιόδου (ο Ερντέμ Τζαν ήταν αυτός που ανέλαβε τα ηνία έκτοτε). Η διαφορά διατηρήθηκε κοντά στους δέκα πόντους μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου, η οποία βρήκε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο +7 (37-30).

Ένα προβάδισμα που οφειλόταν κατά βάση στην σπουδαία ομαδική αμυντική προσπάθεια και τις -στην πλειονότητά τους- σωστές αποφάσεις στο μπροστινό μέρος του παρκέ.

Η τρίτη περίοδος είχε δύο μεγάλες αντιθέσεις, αφού η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε καλύτερα, αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν αυτός που έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είδαν τον Γιαν Βέσελι να πηγαίνει γρήγορα στον πάγκο με τρία φάουλ, μοίρασαν σωστά την μπάλα όμως και έφεραν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (43-43 στο 24'). Δύο γρήγορα καλάθια από Νεμάνια Νέντοβιτς και Άαρον Γουάιτ έκοψαν όμως τον τουρκικό ρυθμό, το τριφύλλι ξαναβρήκε ισορροπία και επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μην χάσει το προβάδισμα. Οι πράσινοι βρέθηκαν γρήγορα ξανά στο +9 (54-45 στο 27'), κι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (62-56) χάρη σε κάρφωμα του Ζακ Όγκαστ.

Στην τελευταία περίοδο, το γεγονός πως το τριφύλλι έπαιξε εκπληκτικές άμυνες στο πρώτο τρίλεπτο ουσιαστικά εκμηδένισε τις πιθανότητες των φιλοξενούμενων να φτάσουν στη νίκη. Κι όταν ο Νέμανια Νέντοβιτς έβαλε μαζεμένα μεγάλα τρίποντα, όλα τελείωσαν. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν απειλήθηκε επί της ουσίας από το 33ο λεπτό κι έπειτα, φτάνοντας στη νίκη (82-68), τη δεύτερη σε τέσσερις αγώνες φέτος στην EuroLeague.

Διαιτητές: Ρίτζικ - Περούγκα - Μπάλακ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-30, 62-56, 82-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (3 ασίστ), Όγκαστ 9 (4/4 διποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης, Φόστερ 6 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Νέντοβιτς 28 (2/5 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάικς 11 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάιτ 7 (1/5 τρίποντα), Μήτογλου (0/3 σουτ), Μπεντίλ 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 17 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Πιερ 5 (1), Μπαρτέλ 2, Βέελι 6, Έντι 6 (2/8 τρίποντα), Ντίξον, Ντουβερίογλου 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές), Ουλανόβας 6.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 18/33 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 10/14 βολές, 38 ριμπάουντ (27+11), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Φενέρμπαχτσε: 17/36 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 7/9 βολές, 29 ριμπάουντ (23+6), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δοκιμάζεται εκτός έδρας από τη Ζενίτ (29/10, 19:00), ενώ η Φενέρμπαχτσε δοκιμάζεται στο γήπεδο της Μακάμπι Τελ Αβίβ (29/10, 21:05).

Photo Credits: Eurokinissi