ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός - Ερυθρός Αστέρας 55-83: Κακή εμφάνιση και ήττα με 28 πόντους διαφορά για τους πράσινους στο τουρνουά του Μονάχου

PRINTSCREEN

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα με 55-83 στο πρώτο ματς του Magenta Sport Cup που διοργανώνει η Μπάγερν στο Αudi Dome του Μονάχου. Την Κυριακή (12/9, 16:00) θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε το πολύ κακό του τρίτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε στο Μόναχο από τον Ερυθρό Αστέρα με 55-83 στο πρώτο ματς του φιλικού τουρνουά Magenta Sport Cup που διοργανώνει η Μπάγερν. Οι πράσινοι είχαν πολλές αδυναμίες ιδιαίτερα στην επίθεση, γεγονός που φάνηκε και από τους 55 πόντους που σημείωσαν. Από την άλλη ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους Σέρβους για χτίσουν μία ασφαλή διαφορά και να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη τελειώνοντας μάλιστα το ματς με 21 ασίστ.

Ο τραυματισμός του Άαρον Γουάιτ για τον Ερυθρό Αστέρα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν κάτι που στιγμάτισε τον αγώνα με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να αποχωρεί με αίματα στο πρόσωπο, έχοντας χτυπήσει και στο χέρι.

Tο στιγμιότυπο του τραυματισμού του Άαρον Γουάιτ

Μουδιασμένα μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, πιέστηκαν στην άμυνα από τους Σέρβους και βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ. Αυτό στην πορεία άλλαξε με τον Κασελάκη να οδηγεί επιθετικά τους "πράσινους" και την ομάδα να βρίσκει τον ρυθμό της κυρίως στην άμυνα. Οι Σέρβοι πιέστηκαν από την άμυνα του Παναθηναϊκού, αστόχησαν σε πολλά σουτ και βρέθηκαν γρήγορα πίσω στο σκορ.

Ο Κασελάκης ήταν εξαιρετικός με 3/4 εύστοχα τρίποντα στο ημίχρονο την ώρα που ο Μποχωρίδης βοηθούσε τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν ξεκάθαρα στην ευστοχία στο τρίποντο με τους "πράσινους" να είναι εμφανώς πιο εύστοχοι με 5/11 εύστοχα την ώρα που οι Σέρβοι σούταραν με 2/17 εύστοχα. Οι παίκτες του Πρίφτη έδειξαν συνέπεια σε άμυνα και επίθεση και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με μία μικρή διαφορά τριών πόντων (35-32).

Το ξεκίνημα των Σέρβων στην τρίτη περίοδο ήταν εκρηκτικό. Πίεσαν τον Παναθηναϊκό στην άμυνα, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έφτασαν στο +11 (41-52). Οι "πράσινοι" δεν τελείωναν τις φάσεις κοντά στο καλάθι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που είχαν και βρέθηκαν πίσω στο τέλος της τρίτης περιόδου μεγάλη διαφορά.

Τα πράγματα δεν μπορούσαν να αλλάξουν στην τέταρτη περίοδο παρά την προσπάθεια των Ματζούκα και Πέρι με τους πράσινους να χάνουν με διαφορά 28 πόντων από τους ιδιαίτερα επιθετικούς Σέρβους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 35-32, 43-64, 55-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πέρι 8 (2), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 5 (1), Καββαδάς 8 (3/3 δίποντα), Παπαπέτρου 5, Κασελάκης 13 (2), Γουάιτ, Φλόιντ 4, Έβανς 2, Ματζούκας 4, Σαντ-Ρος 2.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Λαζάρεβιτς 7, Γουόλτερς 7, Ουσκόκοβιτς, Νταβιντόβατς 2, Μίτροβιτς 11 (4/6 δίποντα), Λάζιτς 6, Κάλινιτς 13 (1), Χόλινς 8, Ιβάνοβιτς 12 (2), Γουάιτ Α 9, Κούζμιτς 6, Ζίρμπες 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 12/29 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 13/17 βολές, 26 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα, 19 λάθη, 11 ασίστ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 28/39 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 18/23 βολές, 38 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη 21 ασίστ.