ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός - Αναντολού Εφές 77-80: Άγγιξε μεγάλη ανατροπή, υποκλίθηκε στον Μίτσιτς

Ο Βασίλιε Μίτσιτς από τον αγώνα Παναθηναϊκός - Αναντολού Εφές
Ο Βασίλιε Μίτσιτς από τον αγώνα Παναθηναϊκός - Αναντολού Εφές EUROKINISSI

Η Αναντολού Εφές έπαιξε χωρίς τους Λάρκιν, Ντάνστον, έχασε τον Μπομπουά στο πρώτο λεπτό, όμως ο Βασίλιε Μίτσιτς έδωσε ένα απίθανο ρεσιτάλ και με ρεκόρ καριέρας νίκησε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (80-77) για την 8η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Σέιν Λάρκιν έμεινε εκτός αγώνα, ο Μπράιαντ Ντάνστον ήταν τραυματίας, ο Ροντρίγκ Μπομπουά χτύπησε μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα και η Αναντολού Εφές έδειχνε να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο από νωρίς. Και όμως, ακόμη και μέσα σε αυτόν τον ορυμαγδό ατυχιών, οι Τούρκοι είχαν τον καλύτερο παίκτη του γηπέδου στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό για την 8η αγωνιστική της EuroLeague, για να φύγουν με τη νίκη (80-77) και να ανέβουν στο 4-3.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς λατρεύει να παίζει στην Ελλάδα, στο ΣΕΦ είχε κάνει το ρεκόρ καριέρας του στο σκοράρισμα και το βράδυ της Παρασκευής (13/11) το διέλυσε με μια μεγαλειώδη παράσταση στο κλειστό της Καλογρέζας. Ο Σέρβος βγήκε μπροστά όταν όλα έμοιαζαν ανάποδα για την ομάδα της Κωνσταντινούπολης, έβαλε 17 πόντους από 3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 2/2 βολές ΜΟΝΟ στο τρίτο δεκάλεπτο, σταμάτησε στους 33 πόντους και ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, μακράν του δεύτερου για την πρώτη νίκη της Εφές στο ΟΑΚΑ μετά από το 2006 και έπειτα από δέκα διαδοχικές ήττες.

Μεγάλο ματς και από τον Γιώργο Παπαγιάννη (16 πόντοι από 6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ σε 22:17), εξαιρετικός στο ντεμπούτο του ο Σέλβιν Μακ (18 πόντοι από 2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 κλεψίματα σε 21:18), ήταν όμως σημαντική η απουσία του Νεμάνια Νέντοβιτς που προφυλάχθηκε εξαιτίας ενός τραβήγματος, για να είναι έτοιμος για την δεύτερη διαβολοβδομάδα της χρονιάς. Ο Παναθηναϊκός έκανε την προσπάθειά του, στο τέλος όμως οι λεπτομέρειες έκριναν τον αγώνα.

Ο MVP

Ό,τι κι αν πει, ό,τι κι αν γράψει κάποιος για την εμφάνιση του Βασίλιε Μίτσιτς το βράδυ της Παρασκευής στο ΟΑΚΑ, θα είναι λίγο. Ο Σέρβος ήταν αποκαρδιωτικός στο περσινό ματς των δύο ομάδων σε αυτό το γήπεδο, τα είχε ακούσει από τον Εργκίν Αταμάν, αυτή τη φορά όμως ήταν μαγικός. Σκόραρε 17 πόντους από 6/6 σουτ στην τρίτη περίοδο και 22 στο δεύτερο μέρος, έκανε ρεκόρ καριέρας με 33 πόντους από 7/13 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 4/4 βολές, είχε ένα ριμπάουντ, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο, επτά κερδισμένα φάουλ και 29 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, έκανε βέβαια και πέντε φάουλ για να αποχωρήσει από το ματς στο 39'.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Δεν υπάρχει κάποιος που πραγματικά υστέρησε από τον Παναθηναϊκό, όσοι αγωνίστηκαν προσπάθησαν, έβαλαν το λιθαράκι τους, ίσως όμως ο Γιώργος Βόβορας να περίμενε κάτι περισσότερο από τον Ιωάννη Παπαπέτρου και τον Μάρκους Φόστερ. Ο πρώτος είχε 12 πόντους από 3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 3/4 βολές, ο δεύτερος είχε 6 πόντους από 3/6 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Απέναντι σε ομάδες αυτού του επιπέδου, με τον Νέντοβιτς εκτός δράσης, οι πράσινοι έχουν ανάγκη από πολλά περισσότερα παό τους συγκεκριμένους δύο παίκτες.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Χωρίς λάθος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η Αναντολού Εφές, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε κάνει τρία και είχε αστοχήσει στις τρεις από τις πέντε βολές που εκτέλεσε. Στη δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά των πράσινων να μην κάνουν λάθος, το πιο εντυπωσιακό στοιχείο ήταν όμως τα ριμπάουντ με τους γηπεδούχους να έχουν 20 (13-7) στο ημίχρονο και τους φιλοξενούμενους 11, όλα αμυντικά. Στο τέλος της βραδιάς το stat-line του Μίτσιτς σκέπαζε τα πάντα, με τον Παναθηναϊκό να έχει 7/23 τρίποντα και επτά χαμένες βολές που θα μπορούσαν να έχουν γείρει τη ζυγαριά υπέρ του. Συγκλονιστικό νούμερο τα μόλις έξι λάθη των Τούρκων, με τους γηπεδούχους να έχουν και εκείνοι λίγα, εννέα για διπλάσιες τελικές πάσες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σαντ-Ρος, Φόστερ, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Παπαγιάννη άνοιξε το ματς ο Βόβορας, με τον Παναθηναϊκό να έχει καλό ρυθμό και τους Φόστερ - Παπαπέτρου να σηκώνουν το περισσότερο βάρος στο σκοράρισμα. Ο τραυματισμός του Μπομπουά άφησε τους Μίτσιτς - Πλάις να σκοράρουν για το 14-9 στο 6', ο Σιμόν είχε ένα μικρό ξέσπασμα και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τον Σέρβο να βάζει ένα πολύ δύσκολο, εκτός ισορροπίας και με άμυνα σουτ απλό πλάγια θέση για το 22-21.

Με τον Μπομπουά να παραμένει εκτός αγώνα και με τον Αταμάν να ξεκουράζει τους Μίτσιτς - Σιμόν - Σίνγκλετον, οι πράσινοι κράτησαν το προβάδισμα με το πείσμα των Μήτογλου - Παπαγιάννη (33-26 στο 15'), ο Μακ κι ο Φόστερ έδωσαν λύσεις με τα μακρινά τους σουτ, όμως ο Τουντσέρ κράτησε όρθια την Αναντολού Εφές (33-31 στο 17') μαζί με τον ασύγκριτα αθλητικό Μπαλμπάι, ακόμη κι έτσι όμως χρειάστηκε άλλο ένα σουτ του Μίτσιτς στο τέλος της περιόδου για να μείνουν οι Τούρκοι κοντά στο σκορ (40-36) σε ένα αρκετά ιδιαίτερο παιχνίδι.

Με τον Μίτσιτς να σκοράρει εννέα γρήγορους πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Τούρκοι μείωσαν στον πόντο (46-45) κι ο Βόβορας κάλεσε timeout για να αντιμετπίσει τον Σέρβο που είχε φτάσει τους 21. Δεν κατάφερε πολλά, ο Μίτσιτς έβαλε κι άλλο σουτ για το προσπέρασμα (48-50 στο 26'), ο Μακ έδωσε δύο πολύ σημαντικά καλάθια όταν άλλαξε τον Σαντ-Ρος, όμως ο ηγέτης της Εφές ήταν σε άλλο πλανήτη. Έφτασε τους 17 στο δεκάλεπτο, έγραψε το 54-59 με βολές, έκανε ρεκόρ καριέρας, ήταν πραγματικά ασυγκράτητος και πολύ αποφασισμένος να πάρει το ματς.

Ο Σιμόν πήρε τη σκυτάλη στην τέταρτη περίοδο, πλήγωσε την άμυνα των γηπεδούχων, έβαλε γκολ-φάουλ για το 61-70 στο 35', όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός έμεινε στο ματς καθώς η Εφές δεν είχε πολλές επιλογές. Με το σκορ στο 66-72 ο Μήτογλου χρεώθηκε με βήματα αντί να πάρει το γκολ-φάουλ, για να εκμεταλλευθούν οι Τούρκοι την ευκαιρία και με τον Μορμάν να βγαίνει μπροστά να κρατούν μια απόσταση. Ο Σέλβιν Μακ συνέχισε να παλεύει, ήταν εξαιρετικός, όμως το ίδιο εξαιρετική ήταν και η Εφές που έστω και δύσκολα, χάρη στον Παπαγιάννη που έβαλε μέχρι και τρίποντο, πήρε δίκαια την τέταρτη νίκη της σε επτά αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Γιόβτσιτς, Νέντοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 40-36, 54-59, 77-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 18 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Παπαγιάννης 16 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 12 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 6 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Γουάιτ 11 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μήτογλου 7 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 5 (1/1 τρίποντ, 2/2 βολές, 6 ασίστ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά, Σίνγκλετον (9 ριμπάουντ), Μπαλμπάι 9 (3/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μορμάν 7 (3 ριμπάουντ), Τουντσέρ 5 (1)(, Πλάις 8 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μίτσιτς 33 (7/13 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ασίστ), Άντερσον 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σιμόν 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/39 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/21 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 22/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 12/17 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 5 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 6 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη διαβολοβδομάδα που έρχεται ο Παναθηναϊκός θα παίξει στη Βαλένθια (17/11 στις 22:00) και στη Βιτόρια (19/11 στις 21:30), ενώ η Αναντολού Εφές θα υποδεχθεί τη Μπάγερν Μονάχου (17/11 στις 19:30) και στη συνέχεια θα πάει στη Μόσχα για να αντιμετωπίσει τη Χίμκι (19/11 στις 19:00).