STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός AKTOR - Ολυμπιακός 77-71: Ο Σλούκας καθάρισε για το πλεονέκτημα, 3/3 οι πράσινοι στο πρωτάθλημα

Ο Κώστας Σλούκας πανηγυρίζει απέναντι στον Ολυμπιακό
Ο Κώστας Σλούκας πανηγυρίζει απέναντι στον Ολυμπιακό ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI

Ματσάρα έγινε στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Δευτέρας (15/4), με τον Κώστα Σλούκα να σκοράρει το τρίποντο που έκρινε το έβδομο ντέρμπι αιωνίων στη σεζόν (77-71). Πράσινο το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Το έβδομο ντέρμπι αιωνίων στη σεζόν 2023/24, ήταν αυτό με το μικρότερο διακύβευμα από όσα προηγήθηκαν και απ' όσα θα ακολουθήσουν. Και όμως, Παναθηναϊκός κι Ολυμπιακός έδωσαν μεγάλη μάχη το βράδυ της Δευτέρας (15/4) στο ΟΑΚΑ για την τρίτη αγωνιστική του TOP-6 της Stoiximan Basket League, με τους πράσινους να παίρνουν την νίκη (77-71) και να κάνουν το 3/3 απέναντι στους Πειραιώτες στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο 23-1 ανέβηκε ο Παναθηναϊκός (11-1 εντός και 12-0 εκτός έδρας), που έχει τρεις αγώνες για το φινάλε του TOP-6. Κέντρικ Ναν και Ντίνος Μήτογλου ήταν οι κορυφαίοι, με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και τον Ματίας Λεσόρ να ακολουθούν το βράδυ που ο Τζέριαν Γκραντ έμεινε εκτός δωδεκάδας για να είναι έτοιμος στα playoffs της EuroLeague και τους αγώνες με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ ή την Μπασκόνια. Το ίδιο βράδυ που ο Κώστας Σλούκας έβαλε το τρίποντο για το 75-71 και κλείδωσε αποτέλεσμα και αβαντάζ.

Στο 22-3 έπεσε ο Ολυμπιακός (12-1 εντός και 10-2 εκτός έδρας), που πηγαίνει προς τα playoffs γνωρίζοντας ότι θα έχει το μειονέκτημα της έδρας στο πιθανό συναπάντημά του με τον Παναθηναϊκό στους τελικούς. Ο Αϊζέια Κάναν ήταν τεράστια απειλή για τους γηπεδούχους, ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος έγραψε ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση, Γουόκαπ και Φαλ είχαν καλά και πολύ καλά διαστήματα, όμως οι Πειραιώτες λύγισαν στις λεπτομέρειες και σκέφτονται ήδη τη σειρά με τη Μπαρτσελόνα.

Ο MVP

Ο Κέντρικ Ναν κι ο Ντίνος Μήτογλου έβαλαν 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ο Κώστας Σλούκας ήταν όμως αυτός που έκρινε το ντέρμπι. Πολύ καλός δημιουργικά στο ξεκίνημα, με πέντε ασίστ στην πρώτη περίοδο, έβαλε και το μεγάλο σουτ που έριξε την πρώην ομάδα του στο καναβάτσο. Έπαιξε 31:55, νούμερο που εξηγείται από την απουσία του Τζέριαν Γκραντ.

Ο αδύναμος κρίκος

Κακό βράδυ για τον Άλεκ Πίτερς, που έβαλε μεν 10 πόντους, αλλά είχε 0/2 τρίποντα και κακή εικόνα στην άμυνα. Ο Αμερικανός στηρίχθηκε από τον προπονητή του, έπαιξε 31 λεπτά, αλλά δεν έκανε τη διαφορά. Κι άλλοι υστέρησαν, αλλά από τον Πίτερς οι απαιτήσεις είναι πολύ μεγαλύτερες.

ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με οκτώ ασίστ για ένα λάθος έκλεισε την πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός, με 2/6 τρίποντα την έκλεισε ο Ολυμπιακός που σπατάλησε τέσσερις κατοχές και έβγαλε το δεκάλεπτο με την αρχική του πεντάδα. Στο ημίχρονο οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου (19-2) και οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (7-0) είχαν βοηθήσει τους γηπεδούχους να κρατήσουν το προβάδισμα, την ώρα που οι βολές (1-12) είχαν βοηθήσει τους Πειραιώτες να μείνουν ζωντανοί στη διεκδίκηση της νίκης.

0-10 ήταν οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες στην τρίτη περίοδο, 0-2 τα λάθη, το τρίποντο του Σλούκα ήταν αυτό που έκρινε το ματς. 30-5 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 32-36 οι πόντοι στη ρακέτα, 8-12 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 20-27 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς.

Με Σλούκα, Ναν, Παπαπέτρου, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου άνοιξε το ματς ο Αταμάν, με Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Πίτερς, Φαλ το άνοιξε ο Μπαρτζώκας. Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο ματς, όμως γρήγορα βρήκαν ρυθμό, με τον Σλούκα να φτιάχνει για τους πράσινους, με τον Κάναν να γράφει το 8-11 στο 6' και τον Ναν να βγαίνει μπροστά για ένα σερί 7-0 (15-11 στο 8'). Ο Κάναν απάντησε και πάλι, όμως η περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους που την έκλεισαν στο +7 (23-16) με τρίποντο του Γκριγκόνις.

Ο Μπαρτζώκας άλλαξε τα 4/5 της πεντάδας του στο ξεκίνημα της δεύτερης, ο Αταμάν έβαλε τον Γκριγκόνις στη θέση του Παπαπέτρου. Ναν και Λεσόρ πάτησαν ακόμη περισσότερο το γκάζι για το 34-17 στο 14', ο κόσμος ενθουσιάστηκε και το γήπεδο έμοιαζε κατηφορικό για τον Ολυμπιακό. Και όμως, οι Πειραιώτες είχαν ψυχραιμία, πήγαν περισσότερο σε μπάσκετ συνεργασίας κοντού με ψηλό, είδαν τον Φαλ να τελειώνει φάσεις με καρφώματα και έκλεισαν το ημίχρονο στο -5 (38-33).

Η εικόνα του ντέρμπι δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του β' μέρους, με τον Παναθηναϊκό να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα και τον Ολυμπιακό να μένει κοντά. Μία με τον Κάναν, μία με τον Γουόκαπ, μία με τον Πίτερς. Ο Φαλ με χουκ έγραψε το 47-48 στο 26' και όσο περνούσε ο χρόνος, τόσο τα νεύρα τέντωναν. Θεατών, τηλεθεατών, παικτών, προπονητών. Το 59-55 στο φινάλε της τρίτης έδινε ένα ισχνό αέρα στους πράσινους, όμως όλοι "έβλεπαν" θρίλερ μέχρι το τέλος.

Το σκορ έμεινε χαμηλά, κάθε επίθεση έμοιαζε με ένα μικρό... ματς, ο Ναν έβαλε τρίποντο για το 65-61, ο Μήτογλου άλλο ένα για το 68-63 στο 35', όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με 5-0 για νέα ισοφάριση και στο 37' υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή εξαιτίας τεχνικού προβλήματος. Μία κακή επικοινωνία Λαρεντζάκη - Φαλ οδήγησε σε καλάθι του Ναν για το 72-68, αλλά και πάλι αυτό το +4 δεν ήταν αρκετό. Φαλ και ΜακΚίσικ μείωσαν στον πόντο, για να ακολουθήσουν airballs από Ερνανγκόμεθ και Γουόκαπ, στο 39'.

Ο Σλούκας σκόραρε το κρίσιμο τρίποντο για το 75-71, η άμυνα του Παναθηναϊκού βγήκε και οι πράσινοι πήραν το αποτέλεσμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Τσιμπούρης, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Παπαπέτρου 4 (2/4 δίποντα), Ναν 17 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 15 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 2 (1/4 σουτ), Μωραΐτης, Λεσόρ 13 (3/5 δίποντα, 7/9 βολές), Γκριγκόνις 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 15 (4/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 10 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 18 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιτ 3, Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 15/19 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/32 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/20 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 4η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί το Περιστέρι (19/4 στις 20:15), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τον Προμηθέα (18/4 στις 17:15).

TAGS STOIXIMAN BASKET LEAGUE ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ