VTB LEAGUE

Ούνικς Καζάν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77-85: Με μπρέικ το 1-0 στους τελικούς της VTB League

Ο Γουίλ Κλάιμπερν της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, σε φάση από αγώνα των Ρώσων στη EuroLeague
Ο Γουίλ Κλάιμπερν της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, σε φάση από αγώνα των Ρώσων στη EuroLeague EUROKINISSI

Ανώτερη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, έκανε το μπρέικ στους τελικούς της VTB League και με άνετη νίκη στο Καζάν (85-77.) άνοιξε το σκορ επί της Ούνικς.

Η Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη είχε το πλεονέκτημα έδρας, η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη όμως έκανε το μπρέικ με το "καλησπέρα" και με μια εξαιρετική εμφάνιση στο Καζάν (85-77) πήρε το προβάδισμα στη σειρά των τελικών της VTB League.

Ο Γουίλ Κλάιμπερν (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ήταν σπουδαίος, ο Γκάμπριελ Λούντμπεργκ τον ακολούθησε, όμως ο ήρωας της βραδιάς ήταν ο Ιβάν Ούχοφ που σε 27 λεπτά σκόραρε 17 πόντους (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα) την ώρα που ο Ντάνιελ Χάκετ φλέρταρε με το triple-double (7 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο ματς, δεν είχαν την ίδια συνέπεια στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Αμερικανοί γκαρντ Κάνααν - Γουόλτερς - Σμιθ εγκλωβίστηκαν στην άμυνα της ΤΣΣΚΑ και πλέον η Ούνικς πρέπει να απαντήσει στο μπρέικ για να πάρει πίσω το αβαντάζ της έδρας. Κορυφαίος της ομάδας του Καζάν ήταν ο Τζον Χόλαντ με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 35-46, 50-69, 77-85

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πρίφτης): Κάνααν 8 (2/6 σουτ), Γουόλτερς 9 (1), Γουάιτ 15 (1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Κλιμένκο 1, Χόλαντ 15 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 15 (5/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αντίποφ, Ζμπάνοφ 4, Σεργκέεφ, Ουζίνσκι, Σμιθ 10 (3/10 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ούχοφ 17 (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Χάκετ 11 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φόγκτμαν 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σενγκέλια 14 (5/6 δίποντα, 4/6 βολές), Κουρμπάνοφ 1, Λούντμπεργκ 16 (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χίλιαρντ 2 (1/5 σουτ), Αντόνοφ, Κλάιμπερν 19 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ)