Ούνικς Καζάν - Μπαρτσελόνα 70-64: Ο Τζον Μπράουν κατάπιε τους μπλαουγκράνα

Ο Τζον Μπράουν καρφώνει την μπάλα
Ο Τζον Μπράουν καρφώνει την μπάλα UNICS.RU

Ο Τζον Μπράουν ήταν παντού, ο Λορέντζο Μπράουν αποδείχθηκε καθοριστικός στην επίθεση κι η Ούνικς Καζάν πήρε την εντός έδρας νίκη επί της Μπαρτσελόνα (70-64) για την 22η αγωνιστική της EuroLeague. Τρίτη ήττα σε τέσσερις αγώνες για τους μπλαουγκράνα.

Ο Τζον και ο Λορέντζο Μπράουν ήταν το "Α" και το "Ω" για την Ούνικς Καζάν, η οποία επέστρεψε -μετά από τρεις αναβολές λόγω κορονοϊού- δριμύτερη στην EuroLeague. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έκανε σπουδαία αμυντική εμφάνιση, εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Νίκολα Μίροτιτς (κορονοϊός) και επικράτησε εντός έδρας της Μπαρτσελόνα (70-64), σε αγώνα για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο πρώτος κατάπιε τους αντίπαλους ψηλούς (ή και κοντούς όταν έβγαινε στις αλλαγές), με τα 7 κλεψίματα που είχε. Πέραν αυτών, γέμισε την στατιστική του με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από κοντά κι ο Λορέντζο Μπράουν, που τελείωσε με 22 πόντους και 8 ασίστ. Νταμπλ νταμπλ από τον Μάριο Χεζόνια με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ (αλλά και 7 λάθη).

Από την άλλη, οι 17 πόντοι του Κόρι Χίγκινς και η επιστροφή του Νικ Καλάθη (0/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) στο rotation δεν αποδείχθηκαν αρκετά για να γραφτεί διαφορετικά η ιστορία.

Η Ούνικς Καζάν ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο δεκάλεπτο, κρύβοντας το καλάθι σε μεγάλο μέρος αυτού. Ο Τζον Μπράουν ήταν ξανά αυτός που έκανε τη διαφορά στην άμυνα (είχε 3 κλεψίματα στην περίοδο), πλην όμως αποδείχθηκε εξίσου επιδραστικός στην επίθεση (11 πόντοι στο 10'). Το +3 (17-14) των γηπεδούχων στο 10ο λεπτό ήταν κατά βάση δικό του έργο, κάτι που επιβεβαιώθηκε μόλις πήγε στον πάγκο για να πάρει μερικές ανάσες.

Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε την περίσταση, πάτησε το γκάζι και με δέκα αναπάντητους πόντους σε δυόμιση λεπτά έφερε τούμπα την κατάσταση (17-24 στο 13'). Παρά την ενεργοποίηση του Λορέντζο Μπράουν και τις προσπάθειες του Μάριο Χεζόνια, η ρωσική ομάδα δεν κατάφερε να αντιδράσει επί της ουσίας (δεδομένων κιόλας των 0/6 τριπόντων μέχρι την ανάπαυλα). Οι μπλαουγκράνα έμειναν σε θέση οδηγού μέχρι την ανάπαυλα (31-35), με τα ποσοστά τους να είναι σαφώς βελτιωμένα -είχαν 5/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 2/2 βολές στη δεύτερη περίοδο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο επαναλήφθηκε το σκηνικό του πρώτου. Η Ούνικς Καζάν έκρυψε το καλάθι στην Μπαρτσελόνα, με αποτέλεσμα να πέσουν αισθητά τα ισπανικά ποσοστά. Κάπως έτσι, κι αφού οι φιλοξενούμενοι έμειναν για περίπου πέντε λεπτά δίχως πόντο, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς βρήκε τον τρόπο να μετατρέψει το -6 (35-41) σε +6 (47-41) στο 28ο λεπτό.

Πλέον όμως, τα χαμένα περιφερειακά σουτ εξελίσσονταν σε σοβαρό πρόβλημα για την Μπαρτσελόνα. Σε τέτοιο βαθμό, που η Ούνικς Καζάν βρήκε τους τρόπους για να διευρύνει το προβάδισμά της, φτάνοντας μέχρι το +10 (66-56) στα τρία λεπτά για το τέλος.

Ο Κόρι Χίγκινς και ο Κάιλ Κούριτς έκαναν ένα βήμα μπροστά για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, αλλά ήταν αδύνατο να αλλάξει η ουσία. Εν αντιθέσει με ό,τι έγινε στο Palau Blaugrana πριν από περίπου ένα μήνα, αυτή τη φορά η Ούνικς Καζάν έμεινε μπροστά μέχρι το φινάλε, πήρε τη νίκη και υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα στην τρίτη ήττα σε τέσσερις αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ - Κορομηλάς - Μπισάνγκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 31-35, 54-48, 70-64.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου, Μπράουν Τζ. 20 (8/14 δίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα), Κάναν 6 (1/4 τρίποντα, 3 λάθη), Μπράουν Λ. 22 (8/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπράντλεϊ, Ζάιτσεφ, Χεζόνια 11 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 7 λάθη), Τζέκιρι 5 (3 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 16 (5/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Έξουμ, Σανλί 2, Μαρτίνεθ (0/4 σουτ), Σμιτς 6 (6 ριμπάουντ), Χέιζ 5 (1/6 σουτ, 3/3 βολές), Λαπροβίτολα 8 (2), Χίγκινς 17 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Κούριτς 6 (2), Γιοκουμπάιτις 2, Νάτζι 2, Καλάθης (0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος).

Ομαδικά στατιστικά - Ούνικς Καζάν: 20/34 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 18/23 βολές, 30 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 18 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 16/39 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 11/12 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Λόγω των αναβολών που προέκυψαν τις προηγούμενες ημέρες, η Ούνικς Καζάν έχει διαβολοβδομάδα μπροστά της, δεδομένου ότι θα παίξει με Ρεάλ Μαδρίτης (25/1, εκτός) και ΤΣΣΚΑ Μόσχας (28/1, εντός). Από την πλευρά της, η Μπαρτσελόνα θα επιστρέψει στο Palau Blaugrana για να υποδεχθεί τη Βιλερμπάν (27/1).