BASKETBALL ANALYSIS

Ολυμπιακός - Βιλερμπάν: Το σερί 18-0 όταν… κατηφόρησε το γήπεδο, η 5αδα-φωτιά και ο ρόλος του Πίτερς

Ο Άλεκ Πίτερς
Ο Άλεκ Πίτερς EUROKINISSI - KLODIAN LATO

Ο Στέφανος Μακρής αναλύει με την βοήθεια του Hudl Instat την νίκη του Ολυμπιακού επί της Βιλερμπάν. Η 5αδα που κυριάρχησε στο ματς και έφερε στο σερί 18-0 στην 4η περίοδο, η άμυνα στο post και ο Πίτερς.

Ο Ολυμπιακός τα χρειάστηκε κόντρα στην Βιλερμπάν. Ζορίστηκε για σχεδόν 35 λεπτά, αλλά το ξέσπασμά του στην 4η περίοδο τον βοήθησε τελικά να φτάσει στην νίκη με 80-65 και να παραμείνει στο κυνήγι της τετράδας.

Το SPORT24 αναλύει με την βοήθεια του Hudl Instat την νίκη των “ερυθρόλευκων”.

Το σερί, η πεντάδα που έκανε την διαφορά και η άμυνα στο post

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εκρηκτικά στην πρώτη περίοδο, έχοντας για μπροστάρη τον Φαλ. Στην 2η περίοδο συντήρησε την διαφορά, ωστόσο στην 3η περίοδο ήρθε μία χαλαρότητα που έβαλε τους Γάλλους στο παιχνιδι, που πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Τότε ήταν που ο Γιώργος έπαιξε το χαρτί του στην 4η περίοδο, όταν και έτρεξε το σερί 18-0 που κλείδωσε το ματς: Μέσα οι Γουίλιαμς-Γκος, Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ στην περιφέρεια, μέσα ο Πίτερς (αφού λόγω του τραυματισμού του Πετρούσεβ δεν υπήρχε άλλος), μέσα και ο Ράιτ. Τα 4/5 της πεντάδας ήταν αναπληρωματικοί. Το ξέσπασμα ετοιμαζόταν και ολοκληρώθηκε όταν ο Μουσταφά Φαλ πέρασε στο παρκέ αντί του Ράιτ.

Ο Ολυμπιακός προσάρμοσε την άμυνά του στην 4η περίοδο. Ανέβασε την ενέργειά του. Επέλεξε να παίξει πιο ενεργά με αλλαγές στα Pick and Roll (ειδικά με τον Φαλ) και ζήτησε από τους γκαρντ του να παίζουν άμυνα από μπροστά το post, για να μην περνάει η πάσα στο “ζωγραφιστό”. Αυτή όμως ήταν απλώς η αρχή. Όπως κάθε φορά που μία ομάδα αμύνεται έτσι, ο παίκτης της αδύνατης πλευράς έπρεπε να πηγαίνει σε δώσει βοήθεια στο post όταν περνούσε η πάσα μέσα. Τότε ξεκίνησαν οι λάθος επιλογές των Γάλλων. Ιδού ένα παράδειγμα:

Ο Λι-Λοβέρν παίζουν Pick and Roll, με τον Ολυμπιακό να δίνει την αλλαγή και τον ΜακΚίσικ να πηγαίνει στον Γάλλο, που πάει προς το καλάθι

PRINTSCREEN

Ο ΜακΚίσικ παίζει άμυνα από μπροστά, ενώ ο ΝτεΚολό προσπαθεί να του δώσει την μπάλα. Ο Πίτερς είναι ήδη στο “ζωγραφιστό”, αφού ο Εντιαγιέ δεν αποτελεί απειλή από την περιφέρεια.

PRINTSCREEN

Ο Λοβέρν παίρνει τελικά την μπάλα, με τον ΜακΚίσικ μπροστά του και τον Πίτερς να τον περιμένει ήδη μέσα στο καλάθι, αφήνοντας εντελώς ελεύθερο τον - ακίνδυνο - Εντιαγιέ

PRINTSCREEN

Ο Λοβέρν παίρνει την προσπάθεια και ο Πίτερς τον κόβει.

PRINTSCREEN

Σύμφωνα με το Hudl Instat, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να αμυνθεί 14 φορές στο Post και δέχθηκε συνολικά μόλις 6 πόντους (0.42 ανά κατοχή). Το ακόμα πιο εντυπωσιακό ωστόσο είναι ότι οι Λαρεντζάκης, Γουίλιαμς-Γκος και ΜακΚίσικ δέχθηκαν συνολικά μόλις 2 πόντους σε 6 κατοχές που προσπάθησε να τους ποστάρει η Βιλερμπάν (ένα δίποντο του Σκοτ στον Γουίλιαμς-Γκος στην 3η περίοδο), προκαλώντας 3 λάθη (δύο επιθετικά φάουλ που κέρδισε ο Λαρεντζάκης και ένα κλέψιμο του ΜακΚίσικ). Το νόημα σαφές: Οι κοντοί του Ολυμπιακού έκαναν την διαφορά σε αυτό το κομμάτι.

Ο "οικονομικός" Πίτερς ήταν υπεύθυνος για τους μισούς πόντους του Ολυμπιακού στην 4η περίοδο

Ο Άλεκ Πίτερς (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής) κάνει σεζόν καριέρας. Αυτό είναι γνωστό. Αυτό που τον κάνει ξεχωριστό είναι το instant scoring του, η ικανότητά του δηλαδή να προσφέρει άμεσα σκοράρισμα. Αυτό το έδειξε (και) κόντρα στην Βιλερμπάν, αφού είχε 17 πόντους με μόλις 11 σουτ. Οι 8 από αυτούς τους πόντους ήρθαν στην 4η περίοδο.

*Με κυκλάκι τα εύστοχα σουτ, με "x" τα άστοχα

Ενώ όμως όλοι θα σταθούν στους πόντους του, ο Πίτερς στην πραγματικότητα έκανε την διαφορά στην 4η περίοδο με άλλο τρόπο. Στην άμυνα έπαιζε κάτι σαν… λίμπερο (όπως στην φάση που παρατέθηκε) επειδή μάρκαρε τον Εντιαγιέ και έκλεινε χώρους. Στην επίθεση, έβγαλε δύο κρίσιμες ασίστ, που έδωσαν άλλους πέντε πόντους στην 4η περίοδο (ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ και ένα καλάθι του Φαλ), κάτι που σημαίνει ότι ήταν υπεύθυνος για 13 από τους 26 πόντους του Ολυμπιακού.

Ο Πίτερς παίζει το πιο ώριμο μπάσκετ της καριέρας του. Αυτό όμως φαίνεται κυρίως από φάσεις όπως αυτή που έκανε στην 1η ασίστ του, που έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό στο σκορ:

Ο Γουίλιαμς-Γκος παίζει Pick and Roll με τον Ράιτ. Ο Σκοτ ετοιμάζεται να κλείσει στο ρολάρισμα του Φαλ, κάτι που ξέρει ο Πίτερς, που ανεβαινει στις 45 μοίρες.

PRINTSCREEN

Ο Γουίλιαμς-Γκος βλέπει τον Σκοτ και έτσι πασάρει στον Πίτερς

PRINTSCREEN

Ο Πίτερς επιτίθεται αμέσως στην close out άμυνα του Σκοτ και παέι προς το καλάθι

PRINTSCREEN

Με τον Καουντί να κλείνει πάνω του, ο Πίτερς βλέπει ότι στην αδύνατη πλευρά βρίσκονται ο Λαρεντζάκης και ο ΜακΚίσικ. Βλέποντας τον Λι πάνω στον Λαρεντζάκη, πασάρει στον ΜακΚίσικ.

PRINTSCREEN

Ο ΜακΚίσικ ευστοχεί σε τρίποντο.

PRINTSCREEN

Αυτή η πάσα μοιάζει απλή. Δεν είναι όμως. Ο Πίτερς πρέπει σε πολύ μικρό χρόνο να αποφασίσει αν θα σουτάρει ή αν θα πασάρει και - κυρίως - σε ποιον παίκτη θα πασάρει. Αυτή η πάσα δεν υπήρχε πάντα στο ρεπερτόριό του. Αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού του όμως έχει ξεκλειδώσει στον Ολυμπιακό.

Μία αγχωτική νίκη και η συνέχεια

Ο Ολυμπιακός τα χρειάστηκε κόντρα στην Βιλερμπάν. Το βασικό ωστόσο είναι ότι νίκησε. Είναι σαφές ότι υπάρχει κούραση και προβλήματα. Ο Γουόκαπ δεν είναι στο 100% επειδή είναι τραυματίας. Ο Γουίλιαμς-Γκος ακόμα ψάχνει ρυθμό μετά τον δικό του τραυματισμό. Ο Κάναν περνάει περίοδο ντεφορμαρίσματος.

Ακόμα και κόντρα στην - προτελευταία - Βιλερμπάν δεν είναι εύκολο να νικήσει μία ομάδα όταν οι τρεις γκαρντ που είναι υπεύθυνοι για το μεγαλύτερο μέρος της δημιουργίας και της εκτέλεσης βρίσκονται σε τέτοια κατάσταση. Και όλα αυτά χωρίς να μπει στην εξίσωση ο τραυματισμός του Μιλουτίνοβ και η αποχώρηση του Πετρούσεβ από το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός δεν πήρε μία πειστική νίκη. Πήρε όμως την νίκη. Τώρα, πρέπει να βρει έναν ρυθμό να προστατέψει τον Γουόκαπ, να βοηθήσει τους Γουίλιαμς-Γκος και Κάναν να βρουν πατήματα, να καλύψει το διαφαινόμενο κενό του Πετρούσεβ. Οι “ερυθρόλευκοι” όμως παραμένουν σε τροχιά 4αδας. Αυτό δεν πρέπει να υποτιμηθεί. Το θέμα είναι η αντίδρασή τους από εδώ και πέρα.