ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 74-75: Άγγιξε το θαύμα από το -25

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ στο ματς Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας (25/2/2021)
Ο Σακίλ ΜακΚίσικ στο ματς Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας (25/2/2021) EUROKINISSI

Ολυμπιακός από τα παλιά, γύρισε από το -25 και πέρασε μπροστά, στο τέλος όμως του έλειψε ένα σουτ και μια άμυνα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να παίρνει τη νίκη στο ΣΕΦ χάρη σε βολές του Μάικ Τζέιμς (VIDEOS).

Έξι σερί ήττες, είναι πολλές. Ο Ολυμπιακός ήθελε απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας να σπάσει το αρνητικό σερί, πάλεψε με πείσμα, γύρισε από το -25 του 23', προηγήθηκε με 74-73, έφτασε κοντά σε ακόμη έναν θρίαμβο απέναντι στους Ρώσους, στο φινάλε όμως λύγισε με 74-75 και έφτασε τις έξι σερί ήττες και στο 11-15 στην κανονική περίοδο της EuroLeague. Στο 17-8 η πρωταθλήτρια Ευρώπης, που έχει τρεις νίκες στα τελευταία οκτώ ματς.

Κώστας Παπανικολάου και Χασάν Μάρτιν δεν ήταν διαθέσιμοι, ο Κώστας Κουφός κρίθηκε ανέτοιμος και έμεινε εκτός δωδεκάδας, την ώρα που η πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε ξανά στη σύνθεσή της τους Μάικ Τζέιμς (πέτυχε τις καθοριστικές 2/3 βολές στα 2.6") - Γουίλ Κλάιμπερν, αλλά και τους Ίφε Λούντμπεργκ - Μάικλ Έρικ που έκαναν το ντεμπούτο τους, ο πρώτος στη διοργάνωση, ο δεύτερος με τη φανέλα της ΤΣΣΚΑ.

Ο Κώστας Κουφός παρακολουθεί τον αγώνα Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Ο Κώστας Κουφός παρακολουθεί τον αγώνα Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας EUROKINISSI

Ο MVP

Ο Μάικ Τζέιμς. Δεν ήταν φαντασμαγορικός, δεν κυριάρχησε, γέμισε όμως τη στατιστική του, έκανε σπουδαία προσπάθεια και πέτυχε και τις βολές της νίκης στα 2.6". Σε 30:19 σκόραρε 15 πόντους από 3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 3/5 βολές, είχε τέσσερα ριμπάουντ, έξι ασίστ, οκτώ κερδισμένα φάουλ και όσο καλή και αν ήταν η αντιμετώπιση του Ολυμπιακού, στο τέλος κέρδισε το δικαίωμα για τρεις βολές με το φάουλ του Σπανούλη να κρίνει τον αγώνα.

Ο κορυφαίος του γηπέδου, πάντως, ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ που έκανε πράγματα και θαύματα, με απίστευτη ενέργεια, με αποφασιστικότητα και πείσμα. Ο Αμερικανός είχε 24 πόντους (career-high) σε 26 λεπτά από 6/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές και 4 κλεψίματα, σε μια εμφάνιση που δείχνει πόσο σημαντικός είναι στον Ολυμπιακό, στον φετινό αλλά και στην ομάδα της επόμενης σεζόν.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Αρκετοί υστέρησαν από τον Ολυμπιακό, σίγουρα όμως ο Γιώργος Μπαρτζώκας περίμενε περισσότερα από τον Κώστα Σλούκα που δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 7 πόντους σε 20:53 από 1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 5/5 βολές, είχε τέσσερις ασίστ για έξι λάθη και είδε το φινάλε από τον πάγκο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 2/8 δίποντα και 1/7 τρίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, επιδόσεις που εξηγούν και τη διαφορά των 12 πόντων (12-24). Οι Πειραιώτες είχαν 3/18 τρίποντα στο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ μετρούσε 13 ασίστ για τρία λάθη, οι πόντοι στο τρανζίσιον ήταν 0-15 και οι πόντοι από λάθη του αντιπάλου 0-14. Στο τέλος της βραδιάς οι γηπεδούχοι είχαν εκτελέσει εννέα περισσότερα τρίποντα από δίποντα, είχαν αρνητικό πρόσημο στην αναλογία ασίστ/λαθών (13/16) και την ίδια στιγμή η ΤΣΣΚΑ ένιωθε ευχαριστημένη που γλίτωσε από μια ανατροπή που θα έμενε στην ιστορία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Βεζένκοβ, Έλις άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που περίμενε πάνω από τέσσερα λεπτά για να σκοράρει. Η άμυνα της ΤΣΣΚΑ λειτουργούσε στην εντέλεια, συχνά με πίεση σε όλο το γήπεδο και τον Κουρμπάνοφ στον Σλούκα, ο Φόγκτμαν έβαλε επτά σερί για το 9-19, ο Τζέιμς (τον οποίο μάρκαραν Λαρεντζάκης - ΜακΚίσικ) έβαλε μακρινό σουτ για το 9-22, ο Στρέλνιεκς έγραψε το 9-24, ο Έρικ μπλόκαρε σουτ μόλις μπήκε στο ματς κι αν ο Σλούκας δεν είχε κερδίσει τρεις βολές για να τις βάλει για το 12-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου, τα πράγματα θα ήταν ακόμη πιο δύσκολα για τους Πειραιώτες.

Ο Ζαν-Σαρλ με τα επιθετικά του ριμπάουντ έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως η επίθεση του Ολυμπιακού δεν λειτουργούσε. Λούντμπεργκ με τρίποντο και Φόγκτμαν με κάρφωμα έγραψαν το 19-34 στο 15', η διαφορά πλησίασε τους είκοσι (23-41 στο 19') και η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκλεισε το πρώτο μέρος στο 26-44, με τον Μπαρτζώκα να βλέπει τους παίκτες του να έχουν 3/18 σουτ πίσω από τα 6μ.75 και πέντε ασίστ για εννέα λάθη, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ μετρούσε 15 πόντους στον αιφνιδιασμό (μηδέν ο Ολυμπιακός) και 14 από λάθη του αντιπάλου (επίσης μηδέν ο Ολυμπιακός).

Ένα σερί 9-0 από τον ΜακΚίσικ που ήταν ασταμάτητος βοήθησε τον Ολυμπιακό να μειώσει από τους 25 στους 16 (35-51 στο 24'), ο Βεζένκοβ έβαλε τρίποντο για το 41-54 στο 26', σκόραρε ξανά για το 45-55 στο 28' και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς με τον Ιτούδη να έχει σε εκείνο το σημείο στον άσο τον Λούντμπεργκ και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-59. Ήταν μια μικρή νίκη για τους ερυθρόλευκους αυτό το επί μέρους 23-15, που έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση και πίεσε την ΤΣΣΚΑ.

Κι εκεί που ο Ολυμπιακός είχε πιστέψει σε ακόμα μια μεγαλειώδη ανατροπή απέναντι σε αυτόν τον αντίπαλο, οι Ρώσοι μπήκαν με σερί 0-6 στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχτισαν νέα διαφορά 16 πόντων (49-65) με τους Πειραιώτες να αντιδρούν ξανά και με δικό τους σερί 8-0 να μειώνουν στους οκτώ (57-65 στο 34'), πριν ο Μάικ Τζέιμς κάνει επιθετικό φάουλ και οι Πρίντεζης - ΜακΚίσικ μειώσουν στους τρεις (62-65) για να καλέσει ο Ιτούδης timeout στο 35'. Ακολούθησε έρμπολ του Τζέιμς από την κορυφή, κάρφωμα του ΜακΚίσικ για το 64-65 και το θρίλερ είχε αρχίσει να παίζει στις οθόνες.

Ο Βεζένκοβ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (69-68) με μεγάλο τρίποντο στο 37', ο Τζέιμς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 69-71, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσεις. Ο Ζαν-Σαρλ κάρφωσε για το 72-71 στα 43.7", ο Πρίντεζης έγραψε το 74-73, όμως ο Σπανούλης έκανε φάουλ στα 2.6" και ο Τζέιμς είχε τρεις βολές. Ο Αμερικανός είχε 2/3 για το 74-75, ο Ολυμπιακός είχε όμως την τελευταία κουβέντα. Η μπάλα πήγε στον Πρίντεζη, εκείνος εκτέλεσε ένα πολύ δύσκολο σουτ από την κορυφή, βρήκε σίδερο και η ΤΣΣΚΑ έφυγε νικήτρια από ένα ματς στο οποίο λίγο έλειψε να "αυτοκτονήσει".

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Χορντόβ, Κόλιενσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-24, 26-44, 49-59, 74-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 5 (1), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλούκας 7 (1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Βεζένκοβ 14 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 9 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζένκινς, Έλις 4 (6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 24 (6/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπολόμποι 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τζέιμς 15 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χίλιαρντ 4, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 2, Φόγκτμαν 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Κλάιμπερν 2 (1/5 σουτ), Σενγκέλια 8 (2/5 δίποντα, 4/6 βολές), Κουρμπάνοφ 5 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Έρικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/28 δίποντα, 9/37 τρίποντα, 11/14 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 19/38 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 13/20 βολές, 38 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 27η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα παίξει στη Βιτόρια με τη Μπασκόνια (3/3 στις 20:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα πάει στο Τελ Αβίβ για να αντιμετωπίσει τη Μακάμπι (2/3 στις 21:05).

Photo credits: Eurokinissi