Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ 68-85: Το κακό ξεκίνημα έφερε την ήττα από τους Μοσχοβίτες στο τουρνουά της Κύπρου

Ο Σάσα Βεζένκοβ απέναντι στην ΤΣΣΚΑ
Ο Σάσα Βεζένκοβ απέναντι στην ΤΣΣΚΑ EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε από νωρίς σε θέση να κυνηγάει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (5-23 στο 10'), δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο από το -8 και εν τέλει ηττήθηκε από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη (85-68) στο τουρνουά της Κύπρου. Πρώτος σκόρερ ο Βεζένκοβ με 17 πόντους.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -22 στο -8 απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας ωστόσο ηττήθηκε στο τέλος με με 68-85 στο ματς που έκλεισε το τουρνουά της Κύπρου "Νεόφυτος Χανδριώτης". Οι ερυθρόλευκοι πλήρωσαν το πολύ κακό τους πρώτο δεκάλεπτο (σκόραραν μόλις 5 πόντους) και παρά την προσπάθειά τους ιδιαίτερα στο δεύτερο μισό να επιστρέψουν, λύγισαν από την ρωσική ομάδα.

Οι Ρώσοι είχαν σε εξαιρετική ημέρα τους Λούντμπεργκ και Κλάιμπερν με 15 πόντους την ώρα που ο Σάσα Βεζένκοβ με 17 πόντους ήταν για ακόμα ένα ματς ο κορυφαίος για το σύνολο του Μπαρτζώκα. Μεγάλη διαφορά υπήρχε και στις βολές εκεί όπου η ΤΣΣΚΑ είχε 23/27 την ώρα που ο Ολυμπιακός σούταρε μόλις 9 συνολικά (6/9).

Ο Αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ άσχημα το ματς και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ απέναντι σε μία ΤΣΣΚΑ που έπαιξε πολύ σκληρή άμυνα από τα πρώτα κι όλας δευτερόλεπτα. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα αδυνατούσαν να συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι (είχαν μόλις 5 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο) και έδωσαν την ευκαιρία στους Ρώσους να βγάλουν εύκολες φάσεις με τους Κλάιμπερν, Σβεντ και Μπολομπόι να ηγούνται επιθετικά.

Η συνέχεια ήταν εμφανώς καλύτερη για τους ερυθρόλευκους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση από τον Βεζένκοβ που ήταν για άλλη μία φορά εξαιρετικός, αλλά και τον Χασάν Μάρτιν που πρόσφερε πολύτιμους πόντους. Η ΤΣΣΚΑ ωστόσο δεν έχασε την διψήφια διαφορά που είχε χτίσει στο πρώτο δεκάλεπτο και παρά το γεγονός ότι χαλάρωσε αρκετά την άμυνά της και είδε τον Ολυμπιακό να ανεβαίνει επικίνδυνα, πήγε στα αποδυτήρια στο +13 στο ημίχρονο.

Το ξεκίνημα των παικτών του Μπαρτζώκα ήταν νωθρό και στο δεύτερο μισό. Οι ερυθρόλευκοι έγιναν στο ίδιο έργο θεατές, έδωσαν την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να σκοράρει με άνεση και δεν πίεσαν στην άμυνα. Ατομικές ενέργειες του Βεζένκοβ και του ΜακΚίσικ συμμάζεψαν τα πράγματα ωστόσο η διαφορά στο τέλος της περιόδου είχε ξεφύγει (49-66).

Οι ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι στην τελευταία περίοδο, προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά και να μπουν και πάλι στη διεκδίκηση του ματς. Η ΤΣΣΚΑ έκανε λάθη, ο Ολυμπιακός τα εκμεταλλεύτηκε και βρέθηκε και πάλι στο -10 έπειτα από ώρα (58-68). Οι Ρώσοι είδαν τον Ολυμπιακό να κάνει ό,τι συνήθως απέναντί τους, την ανατροπή. Τα νεύρα δεν άργησαν να έρθουν ωστόσο οι Ρώσοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-23, 28-41, 49-66, 68-85

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ντόρσεϊ, Φαλ 2, Σλούκας 16 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Βεζένκοβ 17 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Γουόκαπ 1, Λαρεντζάκης, Μάρτιν 14 (6/6 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλς, ΜακΚίσικ 16 (6/7 δίποντα, 5 ασίστ).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 15 (3/4 δίποντα, 3 ασίστ), Σενγκέλια 9 (6 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 11 (4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3, Σβεντ 14 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπολομπόι 9 (1), Κομένκο, Ούκοβ 5, Φόγκτμαν 2 (3 ασίστ), Κλάιμπερν 15 (3/7 τρίποντα), Κουρμπάνοφ 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/35 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 6/9 βολές, 24 ριμπάουντ (18+6), 17 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ: 16/26 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 23/27 βολές, 32 ριμπάουντ (21+11), 18 ασίστ, 12 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.