BASKETBALL ANALYSIS

Ολυμπιακός - Παρτίζαν: Το απίστευτο +19 της πεντάδας που έφερε τούμπα το ματς, ο παράγοντας Μιλουτίνοβ και ο x-factor Λαρεντζάκης

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ
Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ EUROKINISSI SPORTS

Ο Στέφανος Μακρής αναλύει με την βοήθεια του Hudl Instat την νίκη-θρίλερ  του Ολυμπιακού επί της Παρτίζαν. Το αδιανόητο +19 της πεντάδας που έκανε την ανατροπή, ο καθοριστικός Μιλουτίνοβ, ο x-factor Λαρεντζάκης και η εξήγηση για το τρίποντο του Νάναλι που έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να ζήσει ακόμα ένα θρίλερ. Ακόμα κι έτσι, κατάφερε τελικά να λυγίσει με 98-94 στην παράταση την Παρτίζαν για την 4η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι “ερυθρόλευκοι” χρειάστηκε να κάνουν μία σπουδαία, να βγάλουν αντίδραση από την 4η περίοδο κι έπειτα και να αντέξουν το ψυχολογικό σοκ του buzzer-beater του Νάναλι που έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά τελικά πήραν την 2η νίκη τους στην διοργάνωση.

Το SPORT24 αναλύει με την βοήθεια του Hudl Instat την νίκη των “ερυθρόλευκων”.

Ο Ολυμπιακός τιμώρησε την άμυνα της Παρτίζαν στο Pick and Roll στην αρχή

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Φαλ στην βασική πεντάδα του αντί του Μιλουτίνοβ, έχοντας απέναντί του μία Παρτίζαν που έριξε στο παρκέ δύο πενταροτεσσάρια με ικανότητα στο σουτ (Σμάιλαγκιτς, Καμίνσκι), η οποία έπαιζε 5 out στην επίθεση (μετάφραση: Είχε 5 σουτέρ στο παρκέ, που άνοιγαν το γήπεδο). Αυτό φαινόταν ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα, ωστόσο στην αρχή αυτό δεν συνέβη, κυρίως επειδή ο Καμίνσκι δεν έβαζε τα σουτ που πήρε.

Οι “ερυθρόλευκοι” από την άλλη τιμώρησαν την επιλογή της Παρτίζαν να μαρκάρει με Hedge Out το Pick and Roll (ο ψηλός έβγαινε με δύναμη στον χειριστή της μπάλας) όταν εμπλεκόταν στην φάση ο Καμίνσκι ή αργότερα ο Κοπρίβιτσα. Με ποιον τρόπο; Η μπάλα έφευγε άμεσα από τον χειριστή της μπάλας (Γουόκαπ), κυκλοφορούσε γρήγορα και αυτό οδηγούσε είτε σε ελεύθερο σουτ από την περιφέρεια, είτε σε άμεση τροφοδότηση του Φαλ. Ιδού ένα παράδειγμα:

Ο Γουόκαπ στήνει Pick and Roll με τον Φαλ, με τον Καμίνσκι να βγαίνει δυναμικά πάνω του. Ο Γουόκαπ πασάρει άμεσα στον Πίτερς.

PRINTSCREEN

Ο Πίτερς βλέπει τον Φαλ να ρολάρει στο καλάθι, αλλά και τον Καμίνσκι να είναι πολύ μακριά από τον Γάλλο. Ο Πάντερ από την άλλη δεν κλείνει μέσα, επειδή στην γωνία είναι ο Κάναν. Ο Πίτερς πασάρει άμεσα την μπάλα στον Φαλ.

PRINTSCREEN

Ο Φαλ καρφώνει.

PRINTSCREEN

Ιδού ένα ακόμα παράδειγμα:

Ο Κάναν παίζει Pick and Roll με τον Μιλουτίνοβ, με τον Κοπρίβιτσα να βγαίνει δυναμικά πάνω του. Ο Κάναν πασάρει άμεσα στον Γουίλιαμς-Γκος, ενώ ο Μιλουτίνοβ ρολάρει στο καλάθι.

PRINTSCREEN

Ο Γουίλιαμς-Γκος βλέπει τον Μιλουτίνοβ και του δίνει την μπάλα. Ο Νάναλι έχει κλείσει ήδη να δώσει βοήθεια από την αδύνατη πλευρά, αλλά αφήνει ελεύθερο τον Λαρεντζάκη.

PRINTSCREEN

Ο Μιλουτίνοβ βλέπει τον Λαρεντζάκη στην αδύνατη πλευρά και πασάρει την μπάλα.

PRINTSCREEN

Ο Λαρεντζάκης ευστοχεί σε τρίποντο.

PRINTSCREEN

Ο Ολυμπιακός έπαιζε καλά στην επίθεση. Είχε όμως πρόβλημα στην άμυνα. Με την Παρτίζαν να παίζει με 5 σουτέρ, οι χώροι άνοιγαν. Αυτό έδινε την ευκαιρία στους Σέρβους να παίρνουν και αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, μένοντας κοντά στο σκορ. Και τότε ήρθε η έκρηξη των Σέρβων.

Το Pick and Pop του Σμάιλαγκιτς και οι μηδέν πόντοι του Ολυμπιακού από Pick and Roll στο δεύτερο μέρος

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους έφερε την επιστροφή του - φορτωμένου με δύο φάουλ από την πρώτη περίοδο - Σμάιλαγκιτς στο παρκέ. Αυτό έμελλε να αλλάξει και τα δεδομένα, με τον Σέρβο να πληγώνει τον Μουσταφά Φαλ, παίζοντας συνεχώς Pick and Pop με τους συμπαίκτες του (έκανε σκριν και έβγαινε στην περιφέρεια να σουτάρει). Ο Σμάιλαγκιτς σημείωσε δύο σερί τρίποντα, αφού ο Γάλλος δεν μπορούσε να τον ακολουθήσει στην περιφέρεια, γυρνώντας το ματς. Ιδού η μία φάση:

Ο Άντζουσιτς παίρνει σκριν από τον Σμάιλαγκιτς, με τον Φαλ να μένει λίγο πιο πίσω και τον ψηλό των Σέρβων να βγαίνει στην περιφέρεια.

PRINTSCREEN

Ο Άντζουσιτς πασάρει στον Σμάιλαγκιτς.

PRINTSCREEN

Ο Σμάιλαγκιτς ευστοχεί σε τρίποντο.

PRINTSCREEN

Ο Ολυμπιακός προσαρμόστηκε μετά από μερικές κατοχές και αποφάσισε να δίνει αλλαγές στο σκριν. Ο Σμάιλαγκιτς όμως είχε πάρει φόρα και σκόραρε με κάθε τρόπο.

Η Παρτίζαν είχε βρει ρυθμό. Παράλληλα, είχε αλλάξει πλέον την άμυνά της στο Pick and Roll. Οι ψηλοί της έπαιζαν Flat (δίνοντας το σουτ στον παίκτη που έστηνε το σκριν). Αυτό έκλεισε τους χώρους του Ολυμπιακού. Η επίθεση του κόλλησε. Σύμφωνα με το Hudl Instat, οι “ερυθρόλευκοι” δεν πηραν κανέναν πόντο σε κατάσταση Pick and Roll σε όλο το δεύτερο μέρος (!), έχοντας την μία κακή επιλογή πίσω από την άλλη. Το παιχνίδι είχε ξεφύγει.

Το +19 της πεντάδας που έφερε τα πάνω-κάτω, οι πόντοι στο ανοιχτό γήπεδο και ο Λαρεντζάκης

Ο Ολυμπιακός είχε βρεθεί σε τρομερά δύσκολη θέση. Έψαχνε τρόπο να ξυπνήσει. Τότε ήταν που έπαιξε το τελευταίο του χαρτί, ρίχνοντας στο παρκέ μία πεντάδα… καμικάζι, με τους Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος και Λαρεντζάκη στην περιφέρεια, τον Παπανικολάου σε θέση πάουερ φόργουορντ και τον Μιλουτίνοβ. Ήταν η πεντάδα που έφερε τούμπα το ματς, αφού είχε το αδιανόητο +19 σε 8.5 λεπτά παρουσίας στο παρκέ!

Οι “ερυθρόλευκοι” σημείωσαν 29 πόντους σε 19 κατοχές με αυτή την πεντάδα στο παρκέ στην τέταρτη περίοδο και την παράταση και δέχθηκαν μόλις 10, υποχρεώνοντας την Παρτίζαν σε 5/10 σουτ και 5 λάθη. Αυτά τα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να τρέξει και να σημειώσει 10 πόντους σε κατάσταση αιφνιδιασμού, παίρνοντας ανάσες. Συνολικά οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν 22 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, σε ένα τεράστιο νούμερο. Οι 12 εξ αυτών ήρθαν στο πρώτο μέρος και οι 10 όταν ήρθε η ανατροπή.

Το πέρασμα του Παπανικολάου σε θέση 4 έδωσε ευελιξία στην άμυνα του Ολυμπιακού. Ο αρχηγός του έκλεισε τρύπες του - εξαιρετικού στην επίθεση, αλλά με θέματα στην άμυνα Πίτερς. Την ίδια στιγμή, ο Γουίλιαμς-Γκος έδωσε ισορροπία στην δημιουργία, αφού πλέον δεν χρειαζόταν να τα κάνει όλα ο Γουόκαπ. Ο Αμερικανός πήρε επιθέσεις, απασχόλησε την άμυνα (ακόμα και αν ήταν άστοχος), άλλαξε το κέντρο βάρος του Ολυμπιακού. Έδειξε πόσο σημαντικός είναι πλέον σε αυτό το πρότζεκτ, ειδικά σε βράδια που ο Κάναν δεν έχει σταθερή απόδοση.

Καθοριστικός σε αυτό το διάστημα ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο διεθνής γκαρντ (19 πόντοι) σημείωσε 7 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ σημείωσε ένα τεράστιο τρίποντο (και κέρδισε φάουλ σε μία ακόμα προσπάθεια για τρίποντο). Ιδού το Shot Chart του.

Το Shot Chart του Γιαννούλη Λαρεντζάκη κόντρα στην Παρτίζαν
Το Shot Chart του Γιαννούλη Λαρεντζάκη κόντρα στην Παρτίζαν EUROKINISSI SPORTS / HUDL INSTAT

Με κύκλο τα εύστοχα σουτ, με "x" τα άστοχα

Το τρίποντο του Νάναλι και ο… οιωνός από την πρώτη περίοδο

Ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή. Το ματς όμως πήγε στην παράταση λόγω του τριπόντου του Νάναλι. Πώς όμως ο Ολυμπιακός άφησε ελεύθερο τρίποντο στην τελευταία του άμυνα στην τέταρτη περίοδο; Αυτός είναι ένας συνδυασμός της δικής του άμυνας, αλλά και του σχεδιασμού ειδικών καταστάσεων του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και μίας Παρτίζαν που είχε στείλει το μήνυμα από την πρώτη περίοδο.

Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου λοιπόν, η Παρτίζαν είχε την τελευταία επίθεση, με την μπάλα να επαναφέρεται στο καλάθι της. Και βρήκε ελεύθερο σουτ, με τον Ντοζιερ να αστοχεί σε τρίποντο. Η Παρτίζαν είχε επιλέξει να δώσει την μπάλα στον Πάντερ, με τον Ολυμπιακό να έχει δύο παίκτες κοντά του και τρεις παίκτες πίσω. Ιδού τι έγινε:

Ο Πάντερ παίρνει την μπάλα με τον Λαρεντζάκη κοντά του και τον Κάναν λίγο πιο δίπλα, ξεκινώντας να κατεβαίνει το γήπεδο.

PRINTSCREEN

Ο Πάντερ περνάει εύκολα και βρίσκει μπροστά του τον Μιλουτίνοβ, ενώ έχει δεξιά του τον Ντοζίερ. Πασάρει στον Αμερικανό.

PRINTSCREEN

Ο Ντοζίερ αστοχεί σε ελεύθερο τρίποντο.

PRINTSCREEN

Η Παρτίζαν έτρεξε αυτό το play ειδικής κατάστασης έχοντας πέντε περιφερειακούς στο παρκέ και εκμεταλλεύτηκε την παρουσία του Μιλουτίνοβ στο παρκέ, βγάζοντας ελεύθερο σουτ. Στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας του αγώνα οι Σέρβοι είχαν πλέον 4 περιφερειακούς και τον ΛεΝτέι στο παρκέ. Και βρήκαν τρόπο με ένα άλλο play - με σκαλοπάτι τον ΛεΝτέι - να κάνουν την ζημιά. Ιδού

Ο Παπανικολάου μαρκάρει την επαναφορά και τον ΛεΝτέι ταυτόχρονα. Ο Φαλ (που είναι χρεωμένος με το μαρκάρισμα του ΛεΝτέι) βρίσκεται πολύ πίσω. Ο Ντοζίερ επαναφέρει στον Πάντερ, ενώ ο Άντζουσιτς (κατω αριστερά) τρέχει προς την δεξιά γωνία και τραβάει μαζί του τον Γουίλιαμς-Γκος.

PRINTSCREEN

Ο Πάντερ δέχεται την μπάλα και έχει “σκαλοπάτι” τον ΛεΝτέι, ο οποίος έχει πλεονέκτημα σε σχέση με τον Παπανικολάου και είναι μόνος του στο κέντρο, ενώ ο Φαλ είναι στην γραμμή του τριπόντου. Ο Πάντερ πασάρει στον ΛεΝτέι

PRINTSCREEN

Ο ΛεΝτέι παίρνει την μπάλα, με τον Φαλ να είναι πολύ πιο βαθιά από ότι πρέπει και τον Παπανικολάου πίσω του. Ο Λαρεντζάκης ανεβαίνει για να καλύψει πιθανή πάσα στον Ντοζίερ (που έχει επαναφέρει την μπάλα και είναι παίκτης του Παπανικολάου). Ο Νάναλι όμως (κάτω αριστερά) είναι μόνος του. Ο ΛεΝτέι του πασάρει την μπάλα.

PRINTSCREEN

Ο Νάναλι ευστοχεί σε τριποντο και στέλνει το ματς στην παράταση.

PRINTSCREEN

Η Παρτίζαν διάβασε ιδανικά την άμυνα του Ολυμπιακού και έβγαλε - ξανά - ένα ελεύθερο σουτ, ποντάροντας στο γεγονός ότι στο παρκέ ήταν ένα βαρύ κορμί (Μιλουτινοβ στην πρώτη περίοδο, Φαλ στην τέταρτη) που δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει έναν περιφερειακό. Τόσο ο Μιλουτίνοβ στην πρώτη περίοδο, όσο και ο Φαλ στην τέταρτη, φάνηκε ότι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν στον σωστό χρόνο. Για αυτό και έμειναν μέσα από την γραμμή του τριπόντου.

Ο κόουτς Μπαρτζώκας ζήτησε να γίνει φάουλ στην τελευταία φάση, αλλά την ίδια στιγμη είναι σαφές ότι και η Παρτίζαν διάβασε σωστά την κατάσταση. Το γεγονός ότι ο ΛεΝτέι έπαιξε ρόλο σαν “σκαλοπάτι” εξασφάλισε ότι ο Ολυμπιακός δεν θα προλάβει να κάνει φάουλ, αφού ο Αμερικανός είχε ήδη ξεκινήσει και ο προσωπικός του αντίπαλος (Φαλ) είναι πολύ πίσω. Ο Λαρεντζάκης έμεινε έτσι στη μέση να πρέπει να καλύψει δύο παίκτες. Και, κάπως έτσι, ήρθε το ελεύθερο τρίποντο του Νάναλι.

Οι ειδικές καταστάσεις πάντα είναι κάτι σημαντικό. Η Παρτίζαν έχει δουλέψει σε αυτές και το έδειξε κόντρα στον Ολυμπιακό, βγάζοντας δύο ελεύθερα σουτ. Το δεύτερο μπήκε και το ματς πηγε στην παράταση. Εκεί όμως πλέον τα δεδομένα ηταν διαφορετικά.

H φθορά που δημιούργησε ο Μιλουτίνοβ και το Pick and Roll στο φινάλε

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ ήταν εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού με 16 πόντους με 12/14 βολές και 7 ριμπάουντ. Αυτοι οι αριθμοί όμως δεν δείχνουν την απόλυτη προσφορά του. Ο Σέρβος κέρδισε συνολικά 10 φάουλ, βγάζοντας εκτός αγώνα τους Καμίνσκι και Σμάιλαγκιτς. Απασχόλησε όμως την άμυνα της Παρτίζαν με κάθε τρόπο, αφού πρόσφερε ακόμα 5 πόντους με τις δύο ασίστ του, αλλά και άλλους 13 από τα σκριν που έκανε σε συμπαίκτες του. Συνολικά δηλαδή ήταν υπεύθυνος για 34 πόντους του Ολυμπιακού.

Με τους Καμίνσκι, Σμάιλαγκιτς εκτός παρκέ - και τον ΛεΝτέι σε θέση σέντερ - ο Ολυμπιακός μπόρεσε να χτυπησει πλέον στο Pick and Roll τους Σέρβους. Έπειτα από περισσότερα από 20 λεπτά χωρίς πόντο σε αυτή την κατάσταση, ο Ολυμπιακός πήρε 5 από τους 13 πόντους του στο έξτρα πεντάλεπτο παίζοντας Pick and Roll: 2 με τον Γουόκαπ, 1 με τον Μιλουβίνοβ (1/2 βολές) και άλλους δύο από τον Γουίλιαμς-Γκος, στο πιο καθοριστικό καλάθι του αγώνα, που έκανε το σκορ 94-91.

Ο Ολυμπιακός χτύπησε την Παρτίζαν κοντά στο καλάθι. Με μοναδικό ψηλό τον ΛεΝτέι στο παρκέ η ρακέτα των Σέρβων ήταν ανυπεράσπιστη, η επίθεση δεν είχε ισορροπία. Η απόδειξη; Οι μοναδικοί παίκτες της Παρτίζαν με θετικό πρόσημο στο +/- ήταν οι Σμάιλαγκιτς (+9) και Καμίνσκι (+8), ενώ καμία πεντάδα των Σέρβων με μοναδικό ψηλό τον ΛεΝτέι δεν είχε θετικό πρόσημο στο +/-!

Νίκη ψυχολογίας

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με τρεις απουσίες (ΜακΚίσικ, Μπραζντέικις, Σίκμα. Έμοιαζε εξαντλημένος. Βρήκε απέναντί του μία ομάδα που δεν του ταιριάζει, αφού έχει θέμα απέναντι σε σύνολα που μπορούν να έχουν 5 σουτέρ στο παρκέ, αφού τραβάνε τους σέντερ των “ερυθρόλευκων” του μακριά από το καλάθι. Παρόλα αυτά, στο τέλος μπόρεσε να πάρει την νίκη.

Πρόκειται για μία ξεκάθαρη νίκη ψυχολογίας του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Πειραιά χρειάστηκε να ψάξει πολύ, να δοκιμάσει πράγματα (παρέταξε 16 διαφορετικές πεντάδες), αλλά τελικά πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και είχε ανάγκη. Αυτό που έχει σημασία αυτή την περίοδο στον Ολυμπιακό είναι να παίρνει νίκες με κάθε τρόπο, περιμένοντας τους τραυματίας του που θα δώσουν ανάσες στους παίκτες που τραβάνε κουπί. Κόντρα στην Παρτίζαν τα κατάφερε.