BASKETBALL ANALYSIS

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Ο… κλειδαράς Παπανικολάου, ο playmaker Βεζένκοβ και ο εγκλωβισμός του Μπέικον

Ο Σάσα Βεζένκοβ
Ο Σάσα Βεζένκοβ EUROKINISSI SPORTS

Ο Στέφανος Μακρής αναλύει με την βοήθεια του InStat Scout την νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στον ημιτελικό του Final Eight του Κυπέλλου Μπάσκετ ΟΠΑΠ. Η στόχευση του Παναθηναϊκού σε Γουόκαπ-ΜακΚίσικ, ο Παπανικολάου που ξεκλείδωσε την άμυνα του “τριφυλλιού”, ο playmaker Βεζένκοβ και η άμυνα στον Μπέικον που έδειξε ότι έλειψε ο… Τόμας.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να υποτάξει - ξανά - τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά στον ημιτελικό του Final Eight του Κυπέλλου Μπάσκετ ΟΠΑΠ. Οι “ερυθρόλευκοι” μετέτρεψαν το ντέρμπι σε μία (σχετικά) εύκολη επικράτηση στο 2ο μέρος, έφτασαν τις 11 σερί νίκες κόντρα στους “πράσινους” και κοιτάζουν ήδη τον τελικό και το Περιστέρι bwin του Βασίλη Σπανούλη.

Το SPORT24 αναλύει την νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού με την βοήθεια του InStat Scout.

Ο Παναθηναϊκός γέμισε την ρακέτα στην άμυνα σημαδεύοντας Γουόκαπ και ΜακΚίσικ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ έχοντας έναν ξεκάθαρο στόχο: Θα πίεζε πολύ στην μπάλα (εξού και το γεγονός ότι ο Λι έπεσε πάνω στον Γουόκαπ και ο Γιώργος Καλαϊζάκης στον Κάναν) και θα γέμιζε κορμιά στην ρακέτα (Pack the Paint) για να μην αφήσει τον Ολυμπιακό να τον χτυπήσει με τα γνωστά του κοψίματα στο καλάθι στην πλάτη της άμυνας. Και για 20 λεπτά το πλάνο του πέτυχε σχεδόν στον απόλυτο βαθμό λόγω και των Τόμας Γουόκαπ και Σακίλ ΜακΚίσικ.

ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ

Οι “πράσινοι” είχαν αποφασίσει εξ αρχής να δώσουν το σουτ στους δύο Αμερικανούς του Ολυμπιακού και - βάσει της επίδοσης των περιφερειακών του Ολυμπιακού - δικαιώθηκαν, αφού οι Γουόκαπ και ΜακΚίσικ είχαν μαζί 0/11 τρίποντα (0/6 και 0/5 αντίστοιχα). Υπήρχαν επιθέσεις που ο Παναθηναϊκός έδινε προκλητικά το σουτ σε αυτούς τους δύο, είτε παίζοντας under στα Pick and Roll που έστηναν (ο περιφερειακός πήγαινε πίσω από το σκριν και έδινε το σουτ), είτε αφήνοντάς τους ελεύθερους στην περιφέρεια. Ο Γουόκαπ τελείωσε τον αγώνα με συνολικά 0/8 σουτ. Σύμφωνα με το InStat Scout, τα 6 εξ αυτών ήταν uncontested (μετάφραση: Ελεύθερα). Ο ΜακΚίσικ με 1/7 σουτ (δύο ελεύθερα).

Έχοντας κλείσει τους χώρους, ο Παναθηναϊκός μπόρεσε - στο πρώτο ημίχρονο - να παίξει με το μυαλό του Ολυμπιακού. Όπως έχει γραφτεί αρκετές φορές, η επίθεση του Ολυμπιακού έχει διαρκή κίνηση και στηρίζεται στην λογική του “Read and React” (μετάφραση: Διάβασμα και αντίδραση). Όταν κάποιος παίκτης γίνεται διστακτικός και αντιδρά λίγο πιο αργά σε αυτό που του δίνει η αντίπαλη άμυνα, τότε η επίθεση των “ερυθρόλευκων” μπορεί να κολλήσει. Αυτό έγινε στο πρώτο μέρος.

Κοιτάζοντας κάποιος τα αναλυτικά στατιστικά του InStat Scout βλέπει ένα τρομερά ενδιαφέρον νούμερο: Ο Ολυμπιακός δεν πήρε κανέναν πόντο με κοψίματα (cuts) στο καλάθι σε όλο το παιχνίδι! Κοινώς, η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη στην κίνηση χωρίς την μπάλα απέτυχε να σκοράρει με κάτι που την χαρακτηρίζει.

Ο Βεζένκοβ κράτησε τον Ολυμπιακό στο ματς με… δύο ντρίμπλες

Ο Παναθηναϊκός είχε προσεγγίσει εξαιρετικά το παιχνίδι και στις δύο πλευρές του παρκέ. Στην επίθεση, βλέποντας τους “ερυθρόλευκους” να παίζουν - από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα - με αλλαγές στα σκριν, οι παίκτες του (βασικά ο Λι) έπαιρναν σωστές αποφάσεις και χτυπούσαν τα μις-ματς, είτε τροφοδοτώντας τον ψηλό τους που είχε απέναντί του κοντύτερο αντίπαλο, είτε με τον Λι να σκοράρει κόντρα σε ψηλότερο αντίπαλο.

Στην άμυνα, οι “πράσινοι” επέλεξαν να μαρκάρουν πολύ επιθετικά το Pick and Roll του Ολυμπιακού με Hedge Out (ο ψηλός έβγαινε δυναμικά στον γκαρντ του Ολυμπιακού), με τον παίκτη της αδύνατης πλευράς να “τσεκάρει” τον σέντερ που ρόλαρε στο καλάθι. Αυτό οδήγησε μάλιστα και σε συνεχόμενα επιθετικά φάουλ των ψηλών του Ολυμπιακού, αφού οι αμυντικές περιστροφές του Παναθηναϊκού ήταν γρήγορες. Ενώ όμως ίσχυαν όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο μέρος όντας μπροστά στο σκορ μόλις με 35-40. Η αιτία είχε ονοματεπώνυμο: Σάσα Βεζένκοβ.

Ο MVP του φετινού Ολυμπιακού ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι στο πρώτο μέρος, πληρώνοντας τον Παναθηναϊκό με διάφορους τρόπους: Hand-off (όπου πήρε πάσα χέρι με χέρι και εκτέλεσε), ένας εναντίον ενός, Pick and Roll όπου ήταν ο ψηλός, σουτ από στάση, καλάθι στον αιφνιδιασμό. Ο Βεζένκοβ έκλεισε τον αγώνα με 22 πόντους (14 εκ των οποίων στην πρώτη περίοδο). Χρειάστηκε μόλις 2 ντρίμπλες για να κάνει τόσο ζημιά, με αμφότερες να έρχονται στο πρώτο καλάθι που σημείωσε στον αγώνα.

Ο κλειδαράς Παπανικολάου, ο Κάναν και ο playmaker Βεζένκοβ

Ο Παναθηναϊκός έλεγχε το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, παίζοντας στον ρυθμό που ήθελε. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο αυτό θα άλλαζε. Και για αυτό θα ευθυνόταν η τριάδα των Παπανικολάου, Κάναν και Βεζένκοβ, ο καθένας με τον τρόπο του.

Ο Παπανικολάου (15 πόντοι με 5/5 τρίποντα) ήταν αυτός που πρώτος έδωσε το σύνθημα. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έπαιξε τον ρόλο του… κλειδαρά για την άμυνα του Παναθηναϊκού, βάζοντας δύο μεγάλα τρίποντα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (και άλλο ένα μερικά λεπτά αργότερα) στο σερί 17-0 του Ολυμπιακού, εκμεταλλευόμενος τις λάθος αμυντικές περιστροφές του Παναθηναϊκού. Ήταν αυτός που έβαλε τους “πράσινους” στην διαδικασία να σκεφτούν λίγο περισσότερο στην άμυνα και να την ανοίξουν λίγο.

Την ίδια στιγμή, η τρίτης περίοδος ανήκε και στον Αϊζέια Κάναν. Ο Αμερικανός γκαρντ εκμεταλλεύτηκε την προσοχή του Παναθηναϊκού πάνω στον Βεζένκοβ και βρήκε χώρο δράσης. Ο Κάναν σημείωσε 11 πόντους στην 3η περίοδο. Οι 5 ήρθαν από πάσες του Βεζένκοβ που τον βρήκαν σε κίνηση (μόνο η μία πιστώθηκε ως ασίστ στον Βούλγαρο), ενώ 3 πόντοι ήρθαν με τρίποντο από τα 9 μέτρα (τον ξέχασε ο Γουόλτερς) και άλλοι 3 πόντοι σε κατάσταση αιφνιδιασμού.

Φτάνοντας σε αυτό το σημείο, γίνεται σαφής και η επιρροή του Βεζένκοβ. Σε ένα 3ο δεκάλεπτο που σημείωσε μόλις 5 πόντους, ο Βούλγαρος διάβασε τις αμυντικές περιστροφές του Παναθηναϊκού και μοίρασε 3 ασίστ από τις οποίες προήλθαν τρία τρίποντα (δύο του Παπανικολάου από πάσα στην αδύνατη πλευρά και ένα του Κάναν από πάσα στην δυνατή πλευρά). Κοινώς, ο Βεζένκοβ ήταν υπεύθυνος (άμεσα ή έμμεσα) για 14 από τους 29 πόντους του Ολυμπιακού στο δεκάλεπτο που η ομάδα του Πειραιά κλείδωσε το ματς.

Η προσαρμοσμένη άμυνα στον Μπέικον και ο… Ματ Τόμας

Για να φτάσει ο Ολυμπιακός στην νίκη βέβαια δεν στηρίχθηκε μόνο στην επίθεσή του. Τουναντιον, όλα ξεκίνησαν από την άμυνά του, που προσαρμόστηκε στις αδυναμίες του Παναθηναίκού και του προκάλεσε ασφυξία. Και όλα ξεκίνησαν από τον τρόπο που μάρκαραν οι “ερυθρόλευκοι” τον Μπέικον, στην χειρότερη φετινή βραδιά του Αμερικανού, που έμεινε στους 5 πόντους με 1/12 σουτ.

Ο Ολυμπιακός κατέστησε σαφές από νωρίς στον Μπέικον ότι δεν θα τον άφηνε να πάει μέχρι μέσα στο καλάθι. Πέρα από το γεγονός ότι έριξε από την αρχή του αγώνα πάνω του τον Γουόκαπ (και όχι τον Παπανικολάου όπως θα περίμεναν κάποιοι δεδομένης και της ανετοιμότητας του Σλούκα, άρα της ανάγκης να προστατευθεί από φθορά ο Αμερικανός), ο Ολυμπιακός αποφάσισε να γεμίζει την ρακέτα του όποτε έπαιρνε την μπάλα ο Μπέικον. Ο σέντερ των “ερυθρόλευκων” ήταν πάντα μέσα στο “ζωγραφιστό”, ενώ και οι παίκτες που βρίσκονταν κοντά ήταν πάντα έτοιμοι να κλείσουν χώρους και να βοηθήσουν, υποχρεώνοντας τον Αμερικανό σε δύσκολα, μαρκαρισμένα, σουτ μετά από ντρίμπλα. Τέτοια σουτ μοιάζουν - και είναι - ψωμοτύρι για τον Μπέικον. Δεν παύει όμως να είναι σουτ τεράστιας δυσκολίας, που έχουν περισσότερες πιθανότητες να καταλήξουν εκτός καλαθιού από ότι μέσα σε αυτό.

Όπως γίνεται βέβαια σαφές, υπήρχε λόγος που ο Ολυμπιακός μπορούσε να παίξει τόσο κλειστά όταν έπαιρνε την μπάλα ο Μπέικον (αλλά και ο Λι στο δεύτερο ημίχρονο): Το ρόστερ του Παναθηναϊκού απαρτίζεται από μέτριους σουτέρ και σουτέρ ημέρας. Αυτό δυσκολεύει το έργο στην επίθεσή του, αφού κάθε παίκτης που προσπαθεί να πάει προς το καλάθι με διείσδυση (Λι, Μπέικον, Γουίλιαμς, Πονίτκα) συχνά πέφτει πάνω σε… τοίχο.

Βλέποντας κάποιος την εικόνα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο - όταν οι “πράσινοι” δεν διάβαζαν πλέον τα μις-ματς στην επίθεση, είχαν κακές αποστάσεις και έδιναν την δυνατότητα στον Ολυμπιακό να κλείνει όλο και περισσότερο την άμυνά του - είναι λογικό να σκεφτεί ότι έλειπε ο… Ματ Τόμας. Ο παίκτης δηλαδή που αποκτήθηκε πριν από μερικές ημέρες για να δώσει αυτό που λείπει (περιφερειακό σουτ, κίνηση μακριά από την μπάλα), δηλώθηκε στην Basket League για να παίξει στο Final Eight και τελικά κόπηκε μερικές ημέρες αργότερα για χάρη του Γουόλτερς, επειδή δεν βρέθηκε λύση με τον Άντριου Άντριους.

Ο Τόμας πρόσθεσε το όνομά του σε μία ατελείωτη λίστα παικτών που ήταν οι καλύτεροι παίκτες των ομάδων τους επειδή… δεν έπαιξαν, σε ένα σκεπτικό που παραδοσιακά αρέσει στον κόσμο. Ο Αμερικανός βέβαια δεν είναι Μεσσίας. Δεν είναι σίγουρο ότι θα βοηθούσε όταν μετράει μόνο μερικές εβδομάδες στον Παναθηναϊκό. Με την επίθεση του Παναθηναϊκού πάντως να μοιάζει - για πολλοστή φορά φέτος - αργή και προβλέψιμη, είναι λογικό να πηγαίνει το μυαλό αρκετού κόσμου στην βοήθεια που πιθανόν να μπορούσε να δώσει αν είχε δικαίωμα συμμετοχής.

Νίκησε η καλύτερη ομάδα

Δεν τίθεται θέμα για το γεγονός ότι στον δεύτερο ημιτελικό του Final Eight του Κυπέλλου Μπάσκετ ΟΠΑΠ νίκησε η καλύτερη ομάδα. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος, είχε συνοχή, ακολούθησε το πλάνο του ακόμα και όταν τα πράγματα δεν πήγαιναν όπως ήθελε και νίκησε δίκαια. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του έμοιαζε με μποξέρ που μόλις δέχθηκε το πρώτο δυνατό χτύπημα στο σαγόνι έχασε τον προσανατολισμό του και βγήκε εκτός αγώνα. Κάτι που μοιάζει περισσότερο με κανόνα φέτος, παρά με εξαίρεση.

Στο τέλος της ημέρας, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ ως φαβορί. Έπαιξε ως φαβορί. Και νίκησε ως φαβορί, δείχνοντας να βρίσκεται μία ταχύτητα πάνω. Το σερί των “ερυθρόλευκων” κόντρα στον Παναθηναϊκό έχει φτάσει στο 11-0. Την φετινή σεζόν το μεταξύ τους σκορ είναι 4-0, με τον Ολυμπιακό να έχει νικήσει τον Παναθηναϊκό σε 4 διαφορετικές διοργανώσεις: Super Cup, Basket League, EuroLeague και Κύπελλο Ελλάδας ΟΠΑΠ. Οι “ερυθρόλευκοι” έχουν το πάνω χέρι στην ψυχολογία. Ο Παναθηναϊκός επιστρέφει - ξανά - στην εσωστρέφεια.