Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 87-54: Κυρίαρχες οι ερυθρόλευκες, έκαναν το 3-2 και πήραν προβάδισμα τίτλου

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του τρίτου τελικού από την αρχή και έφτασε σε μία επιβλητική νίκη (87-54) και στο 3-2 στη σειρά των τελικών της Α1 γυναικών. Πλέον βρίσκεται μία νίκη μακριά από το πρωτάθλημα.

Μία νίκη μακριά από το πρωτάθλημα βρίσκεται ο Ολυμπιακός που κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 87-54 στον τρίτο τελικό της Α1 γυναικών και πλέον προηγείται με 3-2 στη σειρά. Οι ερυθρόλευκες ήταν εξαιρετικές και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πλήγωσαν τον Παναθηναϊκό με όπλο την άμυνά τους και έβγαλαν αντίδραση μετά από τις δύο σερί ήττες από τις πράσινες.

Πλέον ο Ολυμπιακός θα ψάξει τη νίκη στην έδρα του Παναθηναϊκού προκειμένου να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός θα προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει την έδρα υπέρ του και να φέρει τη σειρά και πάλι στα ίσα. Θυμίζουμε πως η πρωταθλήτρια ομάδα κρίνεται στις τέσσερις νίκες.

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 33 πόντους. Κορυφαία σκόρερ για τις ερυθρόλευκες ήταν η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 21 πόντους και 5/8 τρίποντα, ενώ εξαιρετικές ήταν και οι Βίτολα και Νικολοπούλου με 16. Για τον Παναθηναϊκό η παρουσία της Μπουντούρη ήταν στα θετικά του ματς με 13 πόντους και 3/4 τρίποντα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των τελικών

• 4ος τελικός (15/5)
    Π. Γιαννακόπουλος 15.00 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός
  • 5ος τελικός (18/5)
    ΣΕΦ 17.00 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός (αν χρειαστεί)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με φόρα τον τρίτο τελικό έχοντας ως όπλο αυτό που στερήθηκε στους δύο προηγούμενους τελικούς, τα τρίποντα. Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς είχαν 4/5 εύστοχα τρίποντα και εξασφάλισαν διψήφια διαφορά στα μισά της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 15-0 ήταν κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο και το έκλεισε προηγούμενος με +16.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο εκεί όπου οι ερυθρόλευκες έφτασαν μέχρι και στο +21. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ άστοχος τόσο στο δίποντο όσο και στο τρίποντο και οι ερυθρόλευκες πήγαν στα αποδυτήρια στο +22. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συμμάζεψε τα πράγματα με την Μπουντούρη να κάνει τη διαφορά. Οι πράσινες μείωσαν στο -17 όμως η Νικολοπούλου έφερε ξανά τη διαφορά στο +20.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην τέταρτη περίοδο στο +19 παρά τις προσπάθειες του Παναθηναϊκού να μειώσει. Ένα ερυθρόλευκο σερί έφερε τη διαφορά ακόμα και στους 25 πόντους, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το ματς και να παίρνει σαφές προβάδισμα τίτλου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Ζαχαρής, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 6 (8 ριμπάουντ), Σταμολάμπρου 21 (5/8 τρίποντα), Σταμάτη 8 (2), Αλεξανδρή 7 (1), Σπυριδοπούλου 7 (1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 16 (7/10 δίποντα), Φουράκη 2, Δίελα 1, Βαμβακά 1, Βίτολα 16 (5/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Χάμπλιν

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 12 (3/10 δίποντα), Φιτζέραλντ 12 (2/4 δίποντα, 3 κλεψίματα), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 4, Κωτούλα 1, Μπουντούρη 13 (3/4 τρίποντα), Μυλωνάκη, Χολμς 10 (2), Χατζηνικολάου 2

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 23/50 δίποντα, 10/18 τρίποντα, 11/14 βολές, 40 ριμπάουντ (30+10), 16 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 τάπες, 17 λάθη

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός: 10/30 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 16/21 βολές, 24 ριμπάουντ (19+5), 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη

TAGS Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ