Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 73-58: Καταιγιστικές οι "ερυθρόλευκες", πήραν προβάδισμα τίτλου

Η Σταμολάμπρου σε προσπάθεια για λέι-απ σε αγώνα Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός
Η Σταμολάμπρου σε προσπάθεια για λέι-απ σε αγώνα Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός EUROKINISSI

Ανώτερος ο Ολυμπιακός του Παναθηναϊκού στην επανάληψη του 1ου τελικού της Α1 Γυναικών, προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους διαφορά και πήρε την νίκη με 73-58 και πλέον χρειάζεται μία νίκη ακόμα για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Καταιγιστικός. Αυτή είναι η λέξη που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον Ολυμπιακό, που μπήκε από την αρχή δυνατά στο παρκέ, ξέφυγε στο σκορ και τελικά πήρε την νίκη με 73-58 επί του Παναθηναϊκού στον 1ο τελικό της Α1 Γυναικών και πλέον χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Με την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου να σταματάει στους 28 πόντους (21 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο που ήταν ασταμάτητη), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, άντεξε στην αντεπίθεση του Παναθηναϊκού και έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών (οι ομάδες μεταφέρουν τα αποτελέσματά τους από την κανονική περίοδο) στην επανάληψη του πρώτου αγώνα.

Η Τζορίν Ντέιβις με 11 πόντους ακολούθησε στο σκοράρισμα την Σταμολάμπρου, με την Εβίνα Σταμάτη και την Ναταλί Φοντέιν να προσθέτουν από 10 πόντους για τον Ολυμπιακό.

Για τον Παναθηναϊκό, η Τσάσιτι Ριντ είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ και η Έλενα Λεουτσάνκα 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά με μόλις 6/15 σουτ, αφού ήταν καλά κλεισμένη από την άμυνα του Ολυμπιακού.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο Ολυμπιακός κατέθεσε (ξανά) ένσταση για την συμμετοχή της Όλγας Χατζηνικολάου, χαρακτηρίζοντάς την παράτυπη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στην αρχή. Αυτό όμως άλλαξε άμεσα, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει χάρη σε ένα σερί 9-0 να ξεφύγει με 16-8 και 18-10, με την Σταμολάμπρου να έχει ήδη 11 πόντους, κλείνοντας τελικά την δεύτερη περίοδο προηγούμενος με 20-14.

Στην δεύτερη περίοδο οι "ερυθρόλευκες" μπήκαν ξανά δυνατά και ανέβασαν την διαφορά στους 12 πόντους (26-14), με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά γρήγορα και να μειώνει σε 26-19 και 28-21. Τότε όμως ήταν που ήρθε το νέο ξέσπασμα των γηπεδούχων, που έχοντας την Σταμολάμπρου σε εκπληκτική κατάσταση έτρεξαν ένα σερί 10-0 και ξέφυγαν με 38-21, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο προηγούμενες με 39-23, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το πρώτο ημίχρονο έχοντας 0/10 τρίποντα.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στους 20 πόντους (45-25). Κάπου εκεί όμως αντέδρασε ο Παναθηναϊκός και με ένα ξέσπασμα μείωσε αρχικά σε 47-35 και λίγο αργότερα σε 53-44, με τον Ολυμπιακό να κλείνει τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 56-44.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι τελικά αποδείχθηκε παράσταση για έναν ρόλο, αφού ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και ξέφυγε με 60-44 και 63-47 με τρίποντο της Σταμολάμπρου (σε εκείνη την φάση τραυματίστηκε ελαφρά στον αστράγαλο, αλλά επέστρεψε άμεσα στο παιχνίδι). Έκτοτε οι "πράσινες" δεν μπόρεσαν ποτέ να πλησιάσουν πιο κοντά από τους 12 πόντους, με τις "ερυθρόλευκες" να φτάνουν στην νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Σώμος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 39-23, 56-44, 73-58

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 28 (3), Σταμάτη 10 (2), Αλεξανδρή 2, Φοντέιν 10 (8 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κόστοβιτς 5 (12 ριμπάουντ), Παντέλη, Ντέιβις 11 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 16 (14 ριμπάουντ), Μόργκαν 11 (1), Μούλη 6, Λύμουρα 7 (1/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλαμπάκου, Κωτούλα 3 (1), Διέλα, Λεουτσάνκα 13 (6/15 σουτ, 9 ριμπάουντ), Χατζηνικολάου 2 (1/7 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/45 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 6/11 βολές, 34 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 23/53 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 3/5 βολές, 38 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη

Photo Credits: Eurokinissi