Ολυμπιακός - Μπασκόνια 86-78: Ιστορική πρωτιά κι αναμονή για τον αντίπαλο στα playoffs της EuroLeague

Ο Βεζένκοβ στο ματς με την Μπασκόνια
Ο Βεζένκοβ στο ματς με την Μπασκόνια INTIME

Πρώτος στην κανονική περίοδο της EuroLeague ο Ολυμπιακός, μετά από την νίκη επί της Μπασκόνια (86-78) για την 34η αγωνιστική. Βεζένκοβ - Παπανικολάου σε απίθανη κατάσταση, πιθανοί αντίπαλοι στα playoffs οι Βάσκοι.

Μία μαγική κανονική περίοδος, ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Ολυμπιακό που νίκησε το βράδυ της Πέμπτης (13/4) τη Μπασκόνια (86-78) για να κατακτήσει την πρώτη θέση και να γίνει η πρώτη ελληνική ομάδα που το καταφέρνει στη σύγχρονη μορφή της EuroLeague. Με το σπαθί του, χωρίς να περιμένει άλλα αποτελέσματα, χωρίς να κοιτάζει σε άλλα γήπεδα.

Στο 24-10 οι Πειραιώτες (14-3 εντός και 10-7 εκτός έδρας), που είχαν τους Βεζένκοβ - Παπανικολάου σε καταπληκτική κατάσταση και τον Κώστα Σλούκα στα στάνταρ του. Γουόκαπ, Κάναν, Λαρεντζάκης, Φαλ, Μπλακ έμειναν χαμηλά, ακόμη κι έτσι όμως οι ερυθρόλευκοι πήραν εύκολα το αποτέλεσμα που χρειάζονταν για να μην περιμένουν το φινάλε του Μακάμπι - Ρεάλ Μαδρίτης.

ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ

Στο 18-16 οι Βάσκοι (14-3 εντός και 4-13 εκτός έδρας), που πλέον περιμένουν ήττα της Ζάλγκιρις στο Μόναχο από τη Μπάγερν για να προκριθούν στα playoffs της EuroLeague. Αν συμβεί αυτό, τότε θα αντιμετωπίσουν τον... Ολυμπιακό, φυσικά με μειονέκτημα έδρας. Ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν ασταμάτητος, ο Ρόκας Γκιεντράιτις κι ο Ντάριους Τόμσον είχαν τις στιγμές τους, από εκεί και πέρα όμως ο Χουάν Πεναρόγια δεν θα κρατήσει πολλά καθώς το supporting cast δεν λειτούργησε όπως εκείνος ήθελε.

Ο MVP

Ο Σάσα Βεζένκοβ κι ο Κώστας Παπανικολάου πρέπει να μοιραστούν το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη. Ήταν από νωρίς οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, αυτοί έβαλαν τα θεμέλια με το σκοράρισμά τους, με την συνεισφορά τους στα ριμπάουντ, με την περιφερειακή τους εκτέλεση. Βγήκαν μπροστά σε ένα ιστορικό ματς και καθάρισαν με την υποστήριξη του Κώστα Σλούκα.

Ο αδύναμος κρίκος

Πολλοί υστέρησαν από τη Μπασκόνια, σίγουρα όμως ο Χουάν Πεναρόγια περίμενε πολλά περισσότερα από τους ψηλούς του. Κότσαρ, Ίνοκ, Χόμες και Κοστέλο πρόσφεραν ελάχιστα, με τους Βάσκους να γνωρίζουν ότι είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίσουν εκ νέου τους Πειραιώτες που τους διέλυσαν στο σκοράρισμα στη ρακέτα και στο ριμπάουντ.