ΡΕΘΥΜΝΟ

Ολική επαναφορά

Σόντερς

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο Πρωτάθλημα πήρε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε του ΑΓΟΡ, με 76-61

Στην επιστροφή του στο ελληνικό Πρωτάθλημα, ο Ιμπραΐμ Κουτλουάι, ήταν εντυπωσιακός, αφού είχε 17 πόντους, στηρίζοντας την ομάδα του σε δύσκολες στιγμές. Άξιος συμπαραστάτης του, ήταν ο Ρόου με 16, ενώ ο Βουγιούκας, είχε 17 από πλευράς Ρεθύμνου.
Χάρη στον ασταμάτητο Βουγιούκα, ο ΑΓΟΡ, πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 5-10, τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Η είσοδος του Ιμπραΐμ Κουτλουάι, έδωσε λύσεις στα προβλήματα του "Δικεφάλου" και η διαφορά έπεσε στους 2 (9-11), αλλά η κρητική ομάδα, βρήκε στα πρόσωπα των Νικολαΐδη, Νάτζφεϊ και Καραποστόλου τους παίκτες, που τοην οδήγησαν στο 12-17, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Με τον Κούβελα να περιορίζει τον Βουγιούκα και τα δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Κουτλουάι και τον Ντιαρά, οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, με 18-17 και κατάφεραν να οικοδομήσουν μία διαφορά 10 πόντων (29-19), τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Η αντίδραση του Ρεθύμνου, όμως, ήταν άμεση, αφού η ομάδα του Πεδουλάκη, πραγματοποίησε σερί 0-8. Ο Κούμουλος, πήρε την ομάδα στις πλάτες του και την οδήγησε αρχικά στο 29-27 και στη συνέχεια, με δικό του καλάθι μείωσε στους 2, για να λήξει το πρώτο μέρος με 33-31.

Τις βάσεις για την τελική επικράτηση έβαλε στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ. Ο "Δικέφαλος", με πολύ καλή άμυνα και σούπερ ποσοστά στα τρίποντα, μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με συνεχόμενες "βόμβες", από τους Ρόου και Κουτλουάι, πήρε προβάδισμα 6 πόντων (42-36). Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν σταμάτησαν εκεί. Με τον Σόντερς να τροφοδοτείται σωστά και τους περιφερειακούς να κάνουν άριστα τη δουλειά τους, η διαφορά έφτασε στους 14 (50-36) στο μισά του δεκαλέπτου.

Με καλάθια από τους Βουγιούκα και Νάντζφεϊ, το Ρέθυμνο, έκανε ένα μίνι σερί 0-4, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έκανε το 54-40. Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Φλεβαράκη, χαλάρωσαν κάπως και επέτρεψαν στους αντιπάλους να μειώσουν σε 54-45 λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Φλεβαράκης, κάλεσε ένα τάιμ άουτ, τους επανέφερε στην... πραγματικότητα και χάρη σε καλάθια των Σόντερς και Βεργίνη, το προβάδισμα ανέβηκε πάλι στους 14 και το τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με 59-45.

Με ακόμα ένα τρίποντο από τον Κουτλουάι ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, κατά τη διάρκεια της οποίας, ο ΠΑΟΚ, έκανε επίδειξη δύναμης με το σύνολο του Πεδουλάκη να κάνει μεν ένα σερί 0-9, αλλά στη συνέχεια να παραδίνεται στις ορέξεις των παικτών του "Δικεφάλου", που επικράτησαν τελικά με διαφορά 15 πόντων, που δεν αποκλείεται να τους χρειαστεί στον δεύτερο γύρο σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 33-31, 59-45, 76-61

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Ρίνκστρομ 5 (1), Γκιλέσπι 3 (1), Βεργίνης 10 (3), Δεμερτζής 2, Ντιαρά 3 (1), Χαριτόπουλος 4, Κουτλουάι 17 (4), Ρόου 16 (3), Κούβελας 2, Τσιάκος 4, Σόντερς 10

ΑΓΟΡ (Πεδουλάκης): Νικολάιδης 4, Κούμουλος 7 (1), Γκιζογιάννης, Βαγενάς, Τόπιτς 4, Φρίμαν 1, Νάτσφει 10 (1), Βαρδαβάς 4, Πιστόλιεβιτς 2, Καραποστόλου 12 (1), Βουγιούκας 17

Φλεβαράκης: " Kερδίζει το πάσινγκ γκέιμ"
Ικανοποιημένος από την αμυντική προσπάθεια των παικτών του, έμεινε σε ακόμα ένα παιχνίδι, ο Κώστας Φλεβαράκης, που τόνισε ότι στόχος παραμένει η παραμονή.

" Είχαμε προβλήματα στην αρχή αλλά μετά ανεβήκαμε. Στο δεύτερο μέρος ήμασταν πάρα πολύ καλοί και όταν πήραμε τη διαφορά όλα ήταν με το μέρος μας. Από τη στιγμή που έχουμε παίκτες που μπορούν να σουτάρουν τρίποντα, είναι λογικό όταν βρίσκουμε καλές επιλογές να σουτάρουμε. Απλά πρέπει να το συνδυάσουμε με το ινσάιντ γκέιμ. Τη νίκη μας την έδωσε η άμυνα και όχι τα τρίποντα".

"Είναι σημαντικό ότι για τέταρτο σερί παιχνίδι που κερδίζουμε η άμυνά μας είναι γύρω στους 60 πόντους. Δεν μπορείς να αλλάζεις στόχους κάθε μήνα. Εμείς να μείνουμε συγκεντρωμένοι και αν έρθει το κάτι παραπάνω θα το κυνηγήσουμε. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ακολουθεί μία τριάδα αγώνων με τις ομάδες της Ευρωλίγκας

".

Από την πλευρά του, ο τεχνικός του ΑΓΟΡ, Αργύρης Πεδουλάκης, εξήγησε ότι η ήττα προήλθε από την απώλεια των ριμπάουντ και την έλλειψη ρυθμού.

" Δεν ελέγξαμε ούτε το ρυθμό ούτε τα ριμπάουντ. Για να νικήσεις στη Θεσσαλονίκη πρέπει να κάνεις αυτά τα δύο πράγματα. Μόλις μας πέρασε ο ΠΑΟΚ άνοιξε το παιχνίδι και η νίκη ήρθε εύκολα γι αυτόν, ήταν δίκαιη. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο κάναμε κακή εμφάνιση. Δεν έχουμε δεύτερο ψηλό όταν βγαίνει ο Βουγιούκας".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο ΑΓΟΡ Βουγιούκας (0-2)
2' Δίποντο ΑΓΟΡ Τόπιτς (0-4)
3' Δίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς (2-4)
4' Δίποντο ΑΓΟΡ Τόπιτς (2-6)
5' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (4-6)
6' Δίποντο ΑΓΟΡ Βουγιούκας (4-8)
7' Δίποντο ΑΓΟΡ Βουγιούκας (5-10)
Μεγάλη ζημιά από τον ψηλό που έχει ήδη 6 πόντους
7' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Φλεβαράκης
7' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (7-10)
8' Δίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (9-11)
9' Δίποντο ΑΓΟΡ Νικολαΐδης (9-13)
9' Δίποντο ΑΓΟΡ Νάτζφεϊ (9-15)
9' Τρίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (12-15)
10' Δύο βολές ΑΓΟΡ Καραποστόλου (12-17)
10' Λήξη 1ης περιόδου 12-17
Πολύ καλή εμφάνιση από τον ΑΓΟΡ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Κουτλουάι έδωσε λύσεις μπαίνοντας στο παρκέ αλλά ακόμα ο ΠΑΟΚ, δεν έχει βρει τον εαυτό του
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Κουτλουάι (15-17)
11' Φάουλ ΠΑΟΚ Τσιάκος (3ο)
12' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (18-17)
Για πρώτη φορά μπροστά ο "Δικέφαλος", που με τα τρίποντα χτυπάει τον αντίπαλο
12' Τάιμ-άουτ ΑΓΟΡ Πεδουλάκης
12' Δίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (20-17)
14' Δίποντο ΠΑΟΚ Δεμερτζής (24-17)
15' Δίποντο ΑΓΟΡ Βουγιούκας (24-19)
16' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ρίνγκστρομ (27-19)
17' Δίποντο ΠΑΟΚ Κούβελας (29-19)
Σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά η διαφορά
17' Τρίποντο ΑΓΟΡ Κούμουλος (29-22)
18' Καλάθι και φάουλ ΑΓΟΡ Καραποστόλου (29-25)
18' Δίποντο ΑΓΟΡ Κούμουλος (29-27)
Σερί 0-8 κάνει ο ΑΓΟΡ και μπαίνει στο παιχνίδι
19' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (32-27)
19' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Φλεβαράκης
20' Δίποντο ΑΓΟΡ Κούμουλος (33-31)
20' Λήξη ημιχρόνου 33-31
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (36-31)
22' Τρίποντο ΑΓΟΡ Νάντζφεϊ (36-34)
22' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (39-34)
22' Δύο βολές ΑΓΟΡ Βουγιούκας (39-36)
23' Τρίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (42-36)
Τα τρίποντα διατηρούν το προβάδισμα του ΠΑΟΚ, που είναι μπροστά με 6
23' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (44-36)
24' Δίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς (46-36)
Για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ, περνάει με 10 και πλέον έχει τον έλεγχο στα χέρια του
24' Δίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς (48-36)
25' Δίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (50-36)
Ανεβαίνει η διαφορά για τον ΠΑΟΚ που τα πηγαίνει πολύ καλά
26' Δίποντο ΑΓΟΡ Νάτζφεϊ (50-38)
26' Δίποντο ΑΓΟΡ Βουγιούκας (50-40)
26' Σχόλιο
Δεύτερη παρατήρηση από τον Καρούση, που διακόπτει το παιχνίδι για δεύτερη φορά, λόγω υβριστικών συνθημάτων
28' Δύο βολές ΠΑΟΚ Κουτλουάι (54-40)
29' Δίποντο ΑΓΟΡ Νάτζφεϊ (54-43)
30' Δίποντο ΑΓΟΡ Βαρδάβας (54-45)
30' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Φλεβαράκης (54-45)
30' Δίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς (56-45)
30' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (59-45)
30' Λήξη 3ης περιόδου 59-45
Το καλύτερό του δεκάλεπτο στο παιχνίδι έκανε ο ΠΑΟΚ, που βρήκε πολλές λύσεις και πήρε διαφορά 14 πόντων
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (62-45)
32' Δίποντο ΑΓΟΡ Βαρδάβας (62-47)
32' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (65-47)
33' Δύο βολές ΑΓΟΡ Βουγιούκας (65-49)
33' Τρίποντο ΑΓΟΡ Καραποστόλου (65-52)
34' Δύο βολές ΑΓΟΡ Βουγιούκας (65-54)
34' Δύο βολές ΑΓΟΡ Νικολαΐδης (65-56)
Σερί 0-9 πραγματοποιεί ο ΑΓΟΡ που κάνει την τελευταία του προσπάθεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι
35' Τρίποντο ΠΑΟΚ Γκιλέσμπι (68-56)
36' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (70-56)
37' Δίποντο ΑΓΟΡ Πιστόγεβιτς (70-59)
38' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (73-59)
38' Δίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (75-59)
40' Δίποντο ΑΓΟΡ Καραποστόλου (76-61)
40' Λήξη αγώνα 76-61
Μεγάλη εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, που οδήγησε τελικά στη νίκη και πιστοποίησε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η ομάδα που πήρε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη