ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι Έλληνες του εξωτερικού

Εξαιρετικό ντεμπούτο του Παπαδόπουλου με τη φανέλα της Τενερίφης, νικητής του ελληνικού εμφυλίου στην Ισπανία ο Ξανθόπουλος, θετικός ο Παπανικολάου και οι Έλληνες της Ούνιξ

Διαβάστε τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε στα πρωταθλήματα που αγωνίζονται.

Εξαιρετικός στο ντεμπούτο του ο Λάζαρος Παπαδόπουλος στην Τενερίφη που παραλίγο να νικήσει, πολύ καλός ο Παπανικολάου, ενώ ο Ξανθόπουλος πήρε τον ελληνικό εμφύλιο κόντρα στο Γιαννόπουλο.

Liga Endesa

Εύκολο διπλό για τη Ρεάλ, η οποία δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση της Λαμποράλ Κούτσα με σκορ 90-74 για την 19η αγωνιστική της ισπανικής λίγκας. Ο Γιάννης Μπουρούσης έμεινε στους 3 πόντους, ενώ είχε και ισάριθμα ριμπάουντ, παίζοντας για ένα ημίχρονο (19:47'').

Καλός ο Κώστας Παπανικολάου στη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Μπανταλόνα με 88-79, σκοράοντας 9 πόντους και μαζεύοντας 5 ριμπάουντ σε κάτι λιγότερο από 24 λεπτά που πάτησε στο παρκέ.

Βαριά ήττα για τη Βαγιαδολίδ η οποία ηττήθηκε με 89-59 από την Εστουδιάντες, το περασμένο Σάββατο. Πάντως, ο Δημήτρης Χαριτόπουλος ήταν πολύ θετικός και τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, έχοντας 5/9 δίποντα, σε σχεδόν 22 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

Στο ντεμπούτο του στην Τενερίφη, ο Λάζαρος Παπαδόπουλος εντυπωσίασε. Είχε 15 πόντους με 6/7 δίποντα και 3/6 βολές, μάζεψε 4 ριμπάουντ, αγωνιζόμενος για σχεδόν 18 λεπτά.

Στο μεταξύ, η Μανρέσα του Χάρη Γιαννόπουλου υποδέχθηκε την Ομπραντόιρο του Βασίλη Ξανθόπουλου. Ο δεύτερος έφυγε νικητής με σκορ 77-56. Ο Γιαννόπουλος έπαιξε για 12.15'' και είχε 2/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1-2 ριμπ., 1 λάθος και ο Ξανθόπουλος ήταν στο παρκέ για 15.20'' και μέτρησε 0/2 δίποντα, 3 ριμπάουντ και 1 λάθος.

VTB United League

Η Λιέτουβος Ρίτας διέλυσε με 101-86 τη Νίμπουρκ για την 15η αγωνιστική της VTB League. Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης δεν αγωνίστηκε, όντας εκτός 12άδας.

Εντυπωσιακή η Λοκομοτίβ, διέλυσε με το ευρύ 91-63 την Ούνιξ των τριών Ελλήνων παικτών. Ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ σε σχεδόν 23 λεπτά συμμετοχής με 4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, ο Νίκος Ζήσης είχε 7 πόντους και 2 ασίστ (20 λεπτά αγώνα), ενώ ο Ίαν Βουγιούκας τελείωσε το ματς με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 20 λεπτά αγώνα.

TBL

Παραμένει στην κορυφή η Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη μετά τη νίκη της με 70-59 επί της Τουρκ Τέλεκομ για την 18η αγωνιστική.

Η Εφές του Βαγγέλη Αγγέλου πήρε άτυπη ρεβάνς για την ήττα από τον τελικό του Κυπέλλου από την Καρσίγιακα. Επικράτησε εκτός έδρας με 80-76 και ισοβαθμεί στην 3η θέση μαζί με τη Γαλατάσαϊ. Ο Κώστας Βασιλειάδης είχε 6 πόντους σε 15 λεπτά συμμετοχής, με 2/2 τρίποντα.

NBL

Μία ακόμα νίκη για την Ακαντέμικ του Δημήτρη Βεργίνη, καθώς επικράτησε με 78-55 της Ρίλσκι. Σε 18 λεπτά αγώνα, ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε 7 πόντους και μάζεψε 2 ριμπάουντ, έχοντας 2/4 δίποντα και 1/3 τρίποντα.