ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Ο Ερυθρός Αστέρας κερδίζει και χωρίς τον δικό του... Τζόρνταν

Τέιλορ Ρότσεστι και Εμάνουελ Τέρι στο ντεμπούτο τους με τον Ερυθρό Αστέρα CRVENA ZVEZDA

Ο Τζόρνταν Λόιντ έμεινε εκτός αγώνα, όμως ο Τέιλορ Ρότσεστι βγήκε μπροστά και οδήγησε τον Ερυθρό Αστέρα σε εύκολη εκτός έδρας νίκη επί της Κόπερ Πριμόρσκα (84-72).

Μεγάλο κομμάτι της επιθετικής του ταυτότητας απώλεσε ο Ερυθρός Αστέρας το βράδυ της Κυριακής (11/8), καθώς ο Τζόρνταν Λόιντ έμεινε εκτός δωδεκάδας στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Κόπερ Πριμόρσκα για την ABA League.

Ακόμη κι έτσι, πάντως, η ομάδα του Βελιγραδίου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη δυσκολία και έκαμψε την αντίσταση της αντιπάλου της με 84-72. Ο Τέιλορ Ρότσεστι με 16 πόντους από 2/4 δίποντα και 4/4 τρίποντα, αλλά και πέντε ασίστ σε 22 λεπτά ήταν ο κορυφαίος του Αστέρα, που έχασε τη δεύτερη και την τρίτη περίοδο με επί μέρους σκορ 46-37, αλλά στο φινάλε καθάρισε με άνεση.

Ο Τζέι Πι Μακούρα με 17 πόντους και 17 ριμπάουντ σε 40 λεπτά ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, που έκλεισαν τον αγώνα με 3/16 τρίποντα και 19 λάθη για 16 ασίστ, την ώρα που ο Ερυθρός Αστέρας είχε τριπλάσιες τελικές από λάθη (25/8).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-28, 38-49, 60-65, 72-84

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ο' Μπράιαντ 13 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Ρότσεστι 16 (2/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Χολ 3 (7 ασίστ), Γουόλντεν 15 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/10 βολές), Ουσκόκοβιτς 5 (1), Λάζιτς, Ριθ 4, Ντόμπριτς 16 (4/10 τρίποντα, 4/4 βολές), Σιμόνοβιτς 2, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 1, Κούζμιτς 3, Τέρι 6 (3/4 δίποντα)