NBA

Νετς - Ρόκετς 120-108: Σούπερ Ίρβινγκ και επιστροφή από το -18

Ο Καϊρί Ίρβινγκ των Νετς
Ο Καϊρί Ίρβινγκ των Νετς Ⓒ 2021 ADAM HUNGER/ASSOCIATED PRESS

Οι Νετς βρέθηκαν νωρίς στο -18 κόντρα στους Ρόκετς, έχασαν τον Τζέιμς Χάρντεν στην τρίτη περίοδο, αλλά με τον Καϊρί Ίρβινγκ να σημειώνει 31 πόντους πήραν την νίκη με 120-108.

Ολα φάνηκε να πηγαίνουν στραβά για τους Νετς κόντρα στους Ρόκετς. Στο τέλος ωστόσο το Μπρούκλιν έκανε αυτό που έπρεπε, ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την νίκη με 120-108.

Οι Νετς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-24 (!) στο 5ο λεπτό του αγώνα, με 29-42 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με 57-68 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έχασαν τον Τζέιμς Χάρντεν με ενοχλήσεις στον δικέφαλο του δεξιού του ποδιού στην τρίτη περίοδο. Βρήκαν όμως τελικά τον τρόπο να φέρουν τούμπα το παιχνίδι και τελικά να πάρουν ακόμα μία νίκη.

Ο Καϊρι Ίρβινγκ με 31 πόντους και 12 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Νετς, με τον Τζο Χάρις να προσθέτει 28 πόντους και τον Χάρντεν 17 πόντους.

Για τους Ρόκετς, ο Κέβιν Πόρτερ είχε 20 πόντους και ο Ντάνουελ Χάουζ 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-42, 57-68, 86-87, 120-108

ΝΕΤΣ: Χάρις 28 (7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 10 (6 ριμπάουντ), Τζόρνταν 2, Ίρβινγκ 31 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Χάρντεν 17 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκριν 6, Γκρίφιν 11 (2 τρίποντα 6 ριμπάουντ), Κλάξτον 12 (8 ριμπάουντ), Τζόνσον (0/5 σουτ), Λουάου-Καμπαρό 3 (1/5 τρίποντα)

ΡΟΚΕΤΣ: Χάουζ 18 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 11 (3), Τέιτ 8, Γουντ 14 (4/12 σουτ, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πόρτερ 20 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Ολίνικ 14, Μάρτιν 4, Όγκαστιν 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 8 (4/11 σουτ, 0/5 τρίποντα)

Photo Credits: ⓒ 2021 Adam Hunger/Associated Press