NBA, Βικτόρ Γουεμπανιαμά: Αυτά έκανε στο ντεμπούτο του με τους Σπερς κόντρα στους Μάβερικς

Ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά
Ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά Ⓒ 2023 ERIC GAY/ ASSOCIATED PRESS

Διαβάστε τι έκανε στο επίσημο ντεμπούτο με την φανέλα των Σπερς στο NBA ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά κόντρα στους Μάβερικς, όπου είχε 15 πόντους.

Ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά έκανε το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του με την φανέλα των Σπερς στο NBA κόντρα στους Μάβερικς, στην ήττα της ομάδας του με 126-119. Και παρά τους... μπελάδες που μπήκε στην αρχή λόγω γρήγορου φορτώματος με φάουλ, στην συνέχεια μπόρεσε να ξετυλίξει στο παρκέ το ταλέντο του.

Ο Γάλλος φόργουορντ/σέντερ σημείωσε με τρίποντο το πρώτο καλάθι της καριέρας του στο NBA - αλλά και το δεύτερο. Το γρήγορο φόρτωμα με φάουλ ωστόσο είχε ως αποτέλεσμα να πάει στην τέταρτη περίοδο έχοντας μόλις 6 πόντους.

Στην επιστροφή του στο παρκέ όμως - με 5 φάουλ - μπόρεσε να δείξει πώς μπορεί να επηρεάσει το ματς και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον τελικό του απολογισμό να είναι 15 πόντοι με 3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 5 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής.