NBA

NBA: Τρομερός Μίτσελ, εκτέλεσε με 34αρα τους Μάβερικς του 30αρη Ντόντσιτς, έπαιξε 3 λεπτά ο Ντόρσεϊ

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με την φανέλα των Καβαλίερς
Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με την φανέλα των Καβαλίερς Ⓒ 2022 JOSE LUIS VILLEGAS/ ASSOCIATED PRESS

Καταιγιστικοί οι Καβαλίερς, πέρασαν σαν σίφουνας από το Ντάλας επικρατώντας εύκολα με 105-90 των Μάβερικς, με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να σταματάει στους 34 πόντους, έναντι των 30 πόντων του Λούκα Ντόντσιτς. Αγωνίστηκε για 3 λεπτά ο Τάιλερ Ντόρσεϊ χωρίς να ξεχωρίσει.

Οι Καβαλίερς στέλνουν διαρκώς μηνύματα φέτος ότι ο κόσμος πρέπει να τους πάρει στα σοβαρά. Στο Ντάλας έστειλαν ακόμα ένα, επικρατώντας πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ με 90-105 των Μάβερικς, σε ένα ματς που έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 23 πόντους διαφορά.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 34 πόντους ήταν ο ηγέτης των Καβς, με τον Λαμάρ Στίβενς να προσθέτει 18 πόντους και 11 ριμπάουντ και τους Τζάρετ Άλεν και Ίβαν Μόμπλι από 14 πόντους.

Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 30 πόντους (αλλά 9/23 σουτ και 5 λάθη για 6 ασίστ) και ο Κρίστιαν Γουντ 20 πόντους. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν στην αποστολή των Μάβερικς και αγωνίστηκε στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, μένοντας άποντος με 0/1 τρίποντο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-26, 41-60, 68-83, 90-105

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνι-Σμιθ 7 (2), Χάρνταγουεϊ 3 (1/5 σουτ, 1 τρίποντο), Πάουελ 4, Ντίνγουιντι 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντόντσιτς 30 (9/23 σουτ, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Γουντ 20 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπέρτανς 2, Μπούλοκ 12 (3), Ντιλικινά, Ράιτ, Πίνσον 2, Ντόρσεϊ, Χάρντι

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Ι. Μόμπλι 14 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Στίβενς 18 (1/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Άλεν 14 (6 ριμπάουντ), Γκάρλαντ 12 (4/11 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μίτσελ 34 (6/9 τρίποντα), Λαβ, Έ. Μόμπλι, Οκόρο 2, Λόπεζ, Νέτο, ΛεΒέρτ 11