NBA

NBA: Τρομεροί Μπουλς, λύγισαν με 120-102 τους Σέλτικς επιστρέφοντας από το -19

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με την φανέλα των Μπουλς
Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με την φανέλα των Μπουλς Ⓒ 2022 CHARLES REX ARBOGAST/ ASSOCIATED PRESS

ΟΙ Μπουλς έδειξαν ότι έχουν ζωή και παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ επέστρεψαν από το -19 κόντρα στους Σέλτικς και πήραν την νίκη με 120-102. Πρώτη φετινή ήττα για την Βοστώνη.

Οι Μπουλς δεν ξέρουν ακόμα πού πατούν και πού βρίσκονται και δύσκολα θα μάθουν μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση της υγείας του Λόνζο Μπολ. Κόντρα στους Σέλτικς ωστόσο έδειξαν μέρος των δυνατοτήτων τους και πήραν την νίκη με 120-102, επιστρέφοντας από το -19 της πρώτης περιόδου.

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 25 πόντους ήταν ο ηγέτης των Μπουλς, με τον Αγιό Ντοσούμνου να προσθέτει 22 πόντους, τον Ζακ ΛαΒίν 19 πόντους (αλλά 5/15 σουτ) και τον Νίκολα Βούτσεβιτς 18 πόντους και 23 ριμπάουντ.

Για τους Σέλτικς, που ηττήθηκαν για πρώτη φορά την φετινή σεζόν έπειτα από 3 σερί νίκες, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 26 πόντους, ο Τζέιλεν Μπράουν 21 πόντους (αλλά 8/23 σουτ) και ο Μάλκολμ Μπρόγκντον 12 πόντους.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ξεκίνησε με τους Σέλτικς να πετούν φλόγες και να ξεφεύγουν με 0-12 και να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο μέχρι που έφτασαν στο +19 (16-35). Οι Μπουλς όμως απάντησαν άμεσα και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 46-44. Τελικά μάλιστα έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 65-54 χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 35-15 στην δεύτερη περίοδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Σέλτικς προσπάθησαν να αντεπιτεθούν και κατέβασαν την διαφορά στους 3 πόντους (69-66). Οι Μπουλς όμως απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 15-2, ξέφυγαν με 84-68 και δεν κοίταξαν ξανά πίσω.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-39, 65-54, 100-79, 120-102

ΜΠΟΥΛΣ: Γουίλιαμς 4, ΝτεΡόζαν 25 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βούτσεβιτς 18 (7/19 σουτ, 23 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΛαΒίν 19 (5/15 σουτ, 3 τρίποντα), Ντοσούμνου 22 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χιλ, Γκριν 6 (2), Τζόουνς 10, Ντράμοντ 2 (12 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ, Ντράγκιτς 7, Γουάιτ, Καρούσο 7 (1), Τέρι

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 26 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόρφορντ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σμαρτ 11 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουάιτ 5 (1/5 τρίποντα), Μπράουν 21 (8/23 σουτ, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκρίφιν 2, Βονλέ 2, Γουίλιαμς, Τζάκσον 6 (2), Χάουζερ 4 (1), Κορνέ 2, Μπρόγκντον 12 (5/13 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίτσαρντ 3 (1)