ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Τρελή νίκη των Ράπτορς με 124-120 στο Μαϊάμι στην 3η παράταση, γκάφα του Σπόλστρα στο τέλος της 2ης παράτασης

Ο Γκάρι Τρεντ των Ράπτορς
Ο Γκάρι Τρεντ των Ράπτορς Ⓒ 2022 LYNNE SLADKY/ ASSOCIATED PRESS

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο Μαϊάμι, με τους Ράπτορς να επικρατούν με 124-120 των Χιτ έπειτα από 3 παρατάσεις. Την γκάφα της χρονιάς έκανε ο Σπόλστρα στην 2η παράταση, ζητώντας τάιμ-άουτ λίγο πριν σουτάρει ο Γκέιμπ Βίνσεντ και δώσει την νίκη στο Μαϊάμι, με αποτέλεσμα να μην μετρήσει το καλάθι.

Τρέλα. Αυτή είναι η λέξη που μπορεί να περιγράψει όσα έγιναν στον αγώνα των Χιτ με τους Ράπτορς, με το Τορόντο να παίρνει την νίκη με 120-124 έπειτα από τρεις παρατάσεις. Και το ακόμα πιο τρελό είναι ότι το παιχνίδι θα είχε τελειώσει στην 2η παράταση αν ο Έρικ Σπόλστρα δεν βιαζόταν τόσο πολύ να καλέσει τάιμ-άουτ!

Σε ένα σκηνικό που δύσκολα θα ξεχαστεί, το σκορ ήταν 114-114 στο τέλος της δεύτερης παράτασης, με τον Γκάρι Τρεντ να αστοχεί σε σουτ και τον Ότζι Ανουνόμπι σε φόλοου. Τότε πήρε την μπάλα ο Γκέιμπ Βίνσεντ και άρχισε να τρέχει, ευστοχώντας σε υπό πίεση τρίποντο από τα 8.5 μέτρα. Η λεπτομέρεια; Λίγο νωρίτερα ο Έρικ Σπόλστρα κάλεσε τάιμ-άουτ, με αποτέλεσμα το καλάθι να μην μετρήσει.

Τι ακολούθησε; Ένα άστοχο σουτ του Τάιλερ Χίρο και τελικά τρίτη παράταση, όπου το Τορόντο πήρε την νίκη.

Ο Τρεντ με 33 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Σκότι Μπαρνς να προσθέτει 22 πόντους και τον Πασκάλ Σιάκαμ 21 πόντους, σε ένα ματς που και τα 5 μέλη της βασικής πεντάδας των Ράπτορς αγωνίστηκαν τουλάχιστον 53 λεπτά!

Για τους Χιτ, ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 37 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ και ο Βίνσεντ 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-28, 53-59, 75-85, 100-100, 105-105, 114-114, 120-124

ΧΙΤ: Τάκερ 11 (4/12 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάτλερ 37 (1/5 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Αντεμπάγιο 14 (16 ριμπάουντ), Βίνσεντ 17 (5/12 τρίποντα), Ρόμπινσον (0/5 τρίποντα), Μάρτιν 11 (1), Ντέντμον 6 (9 ριμπάουντ), Χίρο 13 (5/22 σουτ, 3/14 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Στρους 11 (3)

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 21 (7/18 σουτ, 1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ανουνόμπι 20 (2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπαρνς 22 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 19 (5/14 τρίποντα, 8 ασίστ), Τρεντ 33 (5/15 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Μπουσέ 1, Ατσούα 8, Μπάντον