ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Τα... χρειάστηκαν οι Σανς, αλλά λύγισαν με 124-121 τους μαχητικούς Ρόκετς

Ο ΝτιΆντρε Έιτον με την φανέλα των Σανς
Ο ΝτιΆντρε Έιτον με την φανέλα των Σανς Ⓒ 2021 DARREN ABATE/ASSOCIATED PRESS

Οι Σανς δυσκολεύτηκαν περισσότερο από ότι περίμεναν κόντρα στους Ρόκετς, είδαν τον Κρις Πολ να αποβάλλεται επειδή φάνηκε να πέφτει πάνω σε διαιτητή, αλλά τελικά νίκησαν με 124-121 και έφτασαν τις 7 σερί νίκες.

Οι Σανς θα πάνε χαρούμενοι στο All Star Game. Οι πρωτοπόροι του NBA τα... είδαν όλα κόντρα στους Ρόκετς, έχασαν στην δεύτερη περίοδο τον Κρις Πολ (αποβλήθηκε επειδή ένας διαιτητής θεώρησε ότι ο σταρ του Φοίνιξ έπεσε επίτηδες πάνω του), αλλά στο τέλος λύγισαν με 124-121 το Χιούστον.

Οι Ρόκετς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Έρικ Γκόρντον στο τέλος δεν βρήκε στόχο.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 24 πόντους (αλλά 7/22 σουτ) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον ΝτιΆντρε Έιτον να προσθέτει 23 πόντους και τον Μίκαλ Μπρίτζες 17 πόντους.

Για τους Ρόκετς, ο Ντένις Σρούντερ είχε 23 πόντους, ο Τζασόν Τέιτ 22 πόντους και ο Γκόρντον 20 πόντους (αλλά με 8/24 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-32, 59-67, 89-95, 124-121

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 8 (1), Μπρίτζες 17 (7 ριμπάουντ), Έιτον 23 (9 ριμπάουντ), Πολ 11 (6 ασίστ), Μπούκερ 24 (7/2 σουτ, 1/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Κρεγκ 9 (1), Τζόνσον 14 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΓκί 9 (6 ριμπάουντ), Πέιτον, Χόλιντεϊ 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ)

ΡΟΚΕΤΣ: Τέιτ 22 (10 ριμπάουντ), Σενγκούν 19 (3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Σρούντερ 23 (7/16 σουτ, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 λάθη), Γκόρντον 20 (8/24 σουτ, 3/14 τρίποντα), Γκριν 17 (3), Μάρτιν 11 (6 ριμπάουντ), Νουάμπα 1, Μάθιους 6 (2), Κρίστοφερ 2 (1/8 σουτ 7 ριμπάουντ)