NBA

NBA: Σόου Γουεμπανιαμά και νίκη-θρίλερ των Σπερς στην παράταση επί των Ρόκετς με 126-122

Ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά
Ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά Ⓒ 2023 ERIC GAY/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Βικτόρ Γουεμπανιαμά να σημειώνει το πρώτο double-double της καριέρας του και να σημειώνει το καλάθι που έστειλε το ματς των Σπερς με τους Ρόκετς στη παράταση, το Σαν Αντόνιο πανηγύρισε την πρώτη φετινή του νίκη, επικρατώντας με 126-122 του Χιούστον.

Ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά αφήνει από νωρίς στο στίγμα του στο NBA. Το Νο1 του NBA Draft 2023 έδωσε το πρώτο πραγματικό του σόου σε επίσημο αγώνα, οδηγώντας τους Σπερς στην νίκη με 126-122 επί των Ρόκετς στην παράταση, μέσα σε αποθέωση.

Το παιδί-θαύμα του παγκόσμιου μπάσκετ τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους με 7/19 σουτ (0/6 τρίποντα), 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες σε 31 λεπτά συμμετοχής, αλλά και το καλάθι που έστειλε το ματς στην παράταση, σημειώνοντας έτσι το πρώτο double-double της καριέρας του.

Ο Ντέβιν Βάσελ με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Κέλντον Τζόνσον να προσθέτει 20 πόντους και τους Τζέρεμι Σότσαν και Τσέντι Οσμάν από 14 πόντους.

Για τους Ρόκετς, ο Αλπερέν Σενγκούν είχε 25 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Φρεντ ΒανΒλίτ 24 πόντους και 12 ασίστ και ο Τζέιλεν Γκριν 22 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-23, 52-52, 76-83, 111-111, 126-122

ΣΠΕΡΣ: Κόλινς 9 (0/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σότσαν 14 (5 ριμπάουντ), Τζόνσον 20 (3/7 τρίποντα), Γουεμπανιαμά 21 (7/19 σουτ, 0/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Βάσελ 25 (3/7 τρίποντα), ΜακΝτέρμοτ 8 (2), Οσμάν 14 (4/6 τρίποντα), Μπάσι, Τζόουνς 6 (6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπράνχαμ 9 (1)

ΡΟΚΕΤΣ: Σμιθ 13 (5/16 σουτ, 2/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπρουκς 17 (1), Σενγκούν 25 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), ΒανΒλίτ 24 (2/10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Τζέιλ. Γκριν 22 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζεφ Γκριν 10, Τόμπσον 4, Μπούλοκ, Τέιτ 3, Μαριάνοβιτς 4