ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Σέλτικς - Χιτ 103-109: Σούπερ Αντεμπάγιο οδήγησε το Μαϊάμι στο break στην Βοστώνη και το 2-1

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο σε αγώνα των Χιτ με τους Σέλτικς
Ο Μπαμ Αντεμπάγιο σε αγώνα των Χιτ με τους Σέλτικς Ⓒ 2022 MICHAEL DWYER/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να έχει 31 πόντους και 10 ριμπαουντ οι Χιτ απάντησαν με break στο break των Σέλτικς, άλωσαν με 109-103 την Βοστώνη στο Game 3 και πήραν προβάδισμα με 2-1 στην σειρά. Πρόβλημα με Τζίμι Μπάτλερ, δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Οι Χιτ πήραν ξανά το προβάδισμα - και το πλεονέκτημα έδρας - κόντρα στους Σέλτικς στους τελικούς της Ανατολής. Με οδηγό τον απίθανο Μπαμ Αντεμπάγιο το Μαϊάμι επιβλήθηκε με 103-109 μέσα στην Βοστώνη στο Game 3 και έκανε το 2-1 στην σειρά, σε ένα τρελό παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν διαφορά 26 πόντων. Η νίκη τους πάντως επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Τζίμι Μπάτλερ, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων στο δεξί γόνατο.

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των Χιτ, με τον Πι Τζέι Τάκερ να ακολουθεί με 17 πόντους, τον Μαξ Στρους να προσθέτει 16 πόντους και τον Κάιλ Λάουρι (στην επιστροφή του έπειτα από απουσία 4 αγώνων) 11 πόντους.

Για τους Σέλτικς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Ρόμπερτ Γουίλιαμς, ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν συγκλονιστικός με 40 πόντους με 11/11 δίποντα, με τον Αλ Χόρφορντ να προσθέτει 20 πόντους και 14 ριμπάουντ και τον Μάρκους Σμαρτ 16 πόντους (και να τρομάζει τους πάντες όταν αποχώρησε προσωρινά με τραυματισμό από το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο). Ο Τζέισον Τέιτουμ (που αποχώρησε και αυτός προσωρινά με τραυματισμό, αλλά επέστρεψε) έμεινε στους 10 πόντους με 3/14 σουτ.

Οι Χιτ ήταν διαστημικοί στο ξεκίνημα του αγώνα, ξεφεύγοντας με 7-24, πριν κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-39 και φτάσουν την διαφορά στο +26 (20-46) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, πριν μειώσει η Βοστώνη σε 47-62 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Σέλτικς ωστόσο δεν τα παράτησαν και συνέχισαν να παλεύουν να επιστρέψουν στο σκορ, μέχρι που τελικά κατάφεραν χάρη σε ένα σερί 12-0 στην τέταρτη περίοδο να μειώσουν σε 92-93. Κάπου εκεί όμως το Μαϊάμι συνήλθε και με ένα επιμέρους σκορ 10-2 ξέφυγε με 94-103 ανακτώντας τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας τελικά στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-39, 47-62, 72-87, 103-109

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 10 (3/14 σουτ, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Χόρφορντ 20 (3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Τάις 1, Σμαρτ 16 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μπράουν 30 (11/11 διποντα, 3/9 τρίποντα, 9/12 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 λάθη), Γουίλιαμς 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κορνέ, Μόργκαν, Φιτς, Νέσμιθ, Γουάιτ, Πρίτσαρντ 3 (1), Στάουσκας 3 (1)

ΧΙΤ: Τάκερ 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπάτλερ 8, Αντεμπάγιο 31 (15/21 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λάουρι 11 (4/11 σουτ, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Στρους 16 (4), Μάρτιν 8 (1), Ντέντμον, Βίνσεντ 3 (1), Χίρο 8 (4/15 σουτ, 0/6 τρίποντα), Ολαντίπο 5, Ρόμπινσον 2