ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Πέλικανς - Σανς 111-114: Μαγικός Κρις Πολ, οδήγησε το Φοίνιξ στην νίκη και στο 2-1

Ο Κρις Πολ των Σανς
Ο Κρις Πολ των Σανς Ⓒ 2022 MICHAEL DEMOCKER/ ASSOCIATED PRESS

Ο Κρις Πολ πήρε από το χέρι τους Σανς στην 4η περίοδο του Game 3 με τους Πέλικανς, σημείωσε το ένα μεγάλο καλάθι μετά το άλλο και οδήγησε το Φοίνιξ στην νίκη με 114-111 μέσα στην Νέα Ορλεάνη, με τους "Ήλιους" να έχουν πλέον προβάδισμα με 2-1 στην σειρά.

Οι Σανς παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Ντέβιν Μπούκερ στην Νέα Ορλεάνη στο Game 3 με τους Πέλικανς. Ο Κρις Πολ φρόντισε ώστε αυτό να μην έχει καμία σημασία και παίρνοντας από το χέρι το Φοίνιξ το οδήγησε στην νίκη με 111-114, βάζοντας την ομάδα του μπροστά με 2-1 στην σειρά.

Ο βετεράνος γκαρντ ήταν ο ηγέτης των Σανς με 28 πόντους και 14 ασίστ. Ήταν όμως όσα έκανε στην τέταρτη περίοδο που έκαναν την διαφορά, διάστημα στο οποίο σημείωσε 19 πόντους, σημειώνοντας το ένα μεγάλο καλάθι μετά το άλλο. Έκτοτε, το Φοίνιξ ήταν ψύχραιμο στις βολές σφραγίζοντας την νίκη του. Για την ακρίβεια, οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε οχτώ συνεχόμενες βολές στο φινάλε (από τέσσερις Πολ και Μπρίτζες), με την Νέα Ορλεάνη να βλέπει την τελευταία προσπάθειά της για ανατροπή να πέφτει στο κενό.

Ο ΝτιΆντρε Έιτον με 28 πόντους και 17 ριμπάουντ ακολούθησε σε απόδοση τον Πολ, με τον Μίκαλ Μπρίτζες να προσθέτει 17 πόντους και τον Τζαβέιλ ΜακΓκί 15 πόντους.

Για τους Πέλικανς, που είδαν το παιχνίδι να αλλάζει από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα όταν αποβλήθηκε ο Τζάκσον Χέιζ για σκληρό φάουλ στον Τζα Κράουντερ, ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 34 πόντους και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 30 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-28, 48-59, 79-81, 111-114

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 34 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 12, Βαλαντσιούνας 6 (1/5 σουτ, 11 ριμπάουντ), Χέιζ 4 (6 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 30 (4/11 τρίποντα, 7 ασίστ), Νανς 2, Μάρσαλ 2, Γκράχαμ 12 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αλβαράντο 9 (1), Μέρφι

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 10 (0/5 τρίποντα), Τζόνσον 8 (2), Μπρίτζες 17, Έιτον 28 (1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ), Πολ 28 (1/6 τρίποντα, 14 ασίστ), Κρεγκ, ΜακΓκί 15, Μπιγιόμπο, Πέιν 3 (1/5 σουτ), Σάμετ 5 (0/5 τρίποντα)