ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Σανς - Μάβερικς 121-114: Το Φοίνιξ λύγισε τον απίθανο Ντόντσιτς και έκανε το 1-0

Ο Ντέβιν Μπούκερ των Σανς
Ο Ντέβιν Μπούκερ των Σανς Ⓒ 2022 MATT YORK/ ASSOCIATED PRESS

Μία κλάση ανώτεροι οι Σανς, προηγήθηκαν ακόμα και με 21 πόντους κόντρα στους Μάβερικς στο Game 1 της σειράς και τελικά πήραν την νίκη με 121-114, κάνοντας το 1-0 στην σειρά, παρά τα... όργια του Λούκα Ντόντσιτς, που τελείωσε τον αγώνα με 45 πόντους.

Οι Σανς έκαναν το πρώτο βήμα κόντρα στους Μάβερικς. Το Φοίνιξ ήταν εμφανώς ανώτερο από το Ντάλας, είχε το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα και έφτασε στην νίκη με 121-114, κάνοντας το 1-0 στην σειρά.

Ο ΝτιΆντρε Έιτον με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, τιμωρώντας συνεχώς κάτω από το καλάθι τους κοντύτερους αντιπάλους του, με τον Ντέβιν Μπούκερ να προσθέτει 23 πόντους και τον Κρις Πολ 19 πόντους.

Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν τρομερός, τελειώνοντας τον αγώνα με 45 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Μαξ Κλέμπερ να προσθέτει 19 πόντους (και να τρομάζει τον κόσμο με μία άτσαλη πτώση στο παρκέ έπειτα από κάρφωμα που σημείωσε) και τον Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ 15 πόντους.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ξεκίνησε με τους Σανς να θέτουν από νωρίς τους δικούς τους κανόνες, ξεφεύγοντας με 9-0 και 20-6. Οι Μάβερικς θέλησαν να αντιδράσουν και ροκανίζοντας την διαφορά μείωσαν σε 51-47 κάποια στιγμή στην δεύτερη περίοδο, αλλά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το Φοίνιξ να προηγείται με 69-56.

Στην τρίτη περίοδο οι Σανς συνέχισαν σταδιακά να ανεβάζουν την διαφορά, ξεφεύγοντας με 93-75, ενώ στην τέταρτη περίοδο η διαφορά έφτασε τους 21 πόντους (106-85). Το παιχνίδι φαινόταν να έχει κριθεί, ωστόσο το Ντάλας έκανε μία τελική αντεπίθεση και με ένα ξέσπασμα μείωσε σε 113-107 λιγότερο από ένα λεπτο πριν το τέλος. Οι Σανς όμως απάντησαν με 8/8 βολές στο φινάλε και κράτησαν με άνεση την νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-25, 69-56, 96-79, 121-114

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 11 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπρίτζες 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Έιτον 25 (8 ριμπάουντ), Πολ 19 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπούκερ 23 (7/20 σουτ, 1/5 τρίποντα,9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κρεγκ, Τζόνσον 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΓκί 4, Πέιν 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σάμετ

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 15 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπούλοκ 7 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πάουελ 4, Μπράνσον 13 (6/16 σουτ), Ντόντσιτς 45 (15/30 σουτ, 4/11 τρίποντα, 11/14 βολές, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Κλέμπερ 19 (5), Μπέρτανς 3 (1), Ντίνγουιντι 8 (2), Ντιλικίνα, Γκριν