ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Σανς - Μάβερικς 110-80: Ισοπεδωτικό το Φοίνιξ στο Game 5, πάτησε το Ντάλας και πήρε ξανά προβάδισμα στην σειρά

Ο Ντέβιν Μπούκερ των Σανς
Ο Ντέβιν Μπούκερ των Σανς Ⓒ 2022 MATT YORK/ ASSOCIATED PRESS

Εξαιρετικοί οι Σανς, στηρίχθηκαν σε ένα σερί 17-0 στην τρίτη περίοδο για να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας από τους Μάβερικς και τελικά πήραν την νίκη με 110-80, παίρνοντας προβάδισμα με 3-2 στην σειρά.

Οι Σανς έδειξαν τα δόντια τους στο Game 5 της σειράς με τους Μάβερικς. Στηριζόμενοι στην εξαιρετική τους άμυνα και παίρνοντας αυτά που έπρεπε στην επίθεση, οι "Ήλιοι" επιβλήθηκαν εύκολα με 110-80 του Ντάλας και πήραν ξανά προβάδισμα με 3-2 στην σειρά. Αν έλειπε και η πρόωρη αποχώρηση του Τζα Κράουντερ από το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο λόγω χτυπήματος στον ώμο, όλα θα ήταν τέλεια.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 28 πόντους έδειξε τον δρόμο στους νικητές, με τον ΝτιΆντρε Έιτον να προσθέτει 20 πόντους και τον Μίκαλ Μπρίτζες 14 πόντους, για ένα Φοίνιξ πάντως που πήρε πράγματα από πολλούς παίκτες.

Για τους Μάβερικς, που κατέρρευσαν στην τρίτη περίοδο, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 28 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράνσον 21 πόντους, ωστόσο από εκεί και πέρα δεν ξεχώρισε κάποιος άλλος παίκτης.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό εν πολλοίς κρίθηκε στην τρίτη περίοδο. Ήταν τότε που το Ντάλας μείωσε σε 51-50, κάτι που έμελλε να ξυπνήσει για τα καλά τους Σανς, οι οποίοι απάντησαν με ένα σερί 17-0, ξεφεύγοντας με 68-50. Έκτοτε τα πράγματα απλοποιήθηκαν, με το Φοίνιξ να φτάνει σε μία άνετη νίκη και να αποκτά πάλι το πάνω χέρι στην σειρά.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-26, 49-46, 82-60, 110-80

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 3 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Έιτον 20 (9 ριμπάουντ), Πολ 7 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Μπούκερ 28 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουέινραϊτ, Κρεγκ 6 (2), Τζόνσον 14 (1), ΜακΓκί, Μπιγιόμπο 7 (6 ριμπάουντ), Πέιν, Χόλιντεϊ 3 (1), Σάμετ 8 (1)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνι-Σμιθ 8 (2), Μπούλοκ (0/5 σουτ), Πάουελ, Μπράνσον 21 (7 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 28 (2/8 τρίποντα, 11 ριμπαουντ), Κλέμπερ 4 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουτν), Μπέρτανς 10 (3), Μπράουν, Κρις 2, Μπερκ 2, Ντίνγουιντι 2, Ντιλικίνα 3, Γκριν