NBA

NBA, Πίστονς - Κινγκς 110-131: DNP ο Βεζένκοβ στην τρελή νίκη του Σακραμέντο στο Ντιτρόιτ με ανατροπή από το -20

Ο Ντομάντας Σαμπόνις
Ο Ντομάντας Σαμπόνις Ⓒ 2024 JOSE LUIS VILLEGAS/ ASSOCIATED PRESS

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο Ντιτρόιτ, με τους Κινγκς να επιστρέφουν από το -20 και να χάνουν διαφορά 15 πόντων πριν τελικά νικήσαν με 131-110 τους Πίστονς με τρελό triple-double του Σαμπόνις. Νέο DNP για τον Σάσα Βεζένκοβ.

Οι Κινγκς και οι Πίστονς αποφάσισαν να προσφέρουν στον κόσμο ένα από τα πιο τρελά ματς της χρονιάς. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους Κινγκς να πανηγυρίζουν την νίκη με 110-131, αφού όμως νωρίτερα είχαν επιστρέψει από το -20 (27-47) της πρώτης περιόδου και είχαν προλάβει να απωλέσουν διαφορά 15 πόντων στην τρίτη περίοδο. Δεν αγωνίστηκε ο Σάσα Βεζένκοβ, που είχε το 4ο DNP του στα 5 τελευταία παιχνίδια των "Βασιλιάδων".

Ο Ντομάντας Σαμπόνις με 37 πόντους, 10 ριμπάουντ και 13 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κίγκαν Μάρεϊ να προσθέτει 32 πόντους, τον ΝτιΆρον Φοξ 26 πόντους και τον Μαλίκ Μονκ 20 πόντους.

Για τους Πίστονς, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε 26 πόντους, ο Τζέιντεν Άιβι 22 πόντους και ο Τζέιλεν Ντούρεν 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Όσο για το ματς, αυτό ξεκίνησε με τους Πίστονς να ευστοχούν στα πρώτα 15 από τα 18 σουτ τους και να ξεφεύγουν με 27-47 στην 1η περίοδο και 61-42 στην 2η περίοδο. Οι Κινγκς όμως απάντησαν τότε με ένα επιμέρους σκορ 41-7 (!) και ξέφυγαν με 68-83 στην 3η περίοδο. Οι Πίστονς αντέδρασαν και κατάφεραν με αντεπίθεση να ισοφαρίσουν σε 101-101 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ωστόσο στην συνέχεια... έσκασαν, με τους Κινγκς να φτάνουν στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 47-29, 65-68, 95-98, 110-131

ΠΙΣΤΟΝΣ: Λίβερς 3 (1), Μπογκντάνοβιτς 26 (4/7 τρίποντα), Ντούρεν 16 (10 ριμπάουντ), Άιβι 22 (2/9 τρίποντα), Χέιζ 4, Τόμπσον, Χάρις 9 (3/5 τρίποντα), Νοξ 8 (1), Γουάισμαν 4, Μπερκς 16 (3/7 τρίποντα), Σάσερ 2

ΚΙΝΓΚΣ: Σαμπόνις 37 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Μπαρνς, Μάρεϊ 32 (5/9 τρίποντα), Φοξ 26 (4/7 τρίποντα), Χέρτερ 4, Λάιλς 6 (1), Τοσκάνο-Άντερσον, Έντουαρντς, Λεν 6, Μίτσελ, Μονκ 20 (2), Έλις