ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Πέλικανς - Σανς 118-103: Ίνγκραμ και Βαλαντσιούνας πάτησαν το Φοίνιξ, ισοφάρισε σε 2-2 η Νέα Ορλεάνη

Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας με την φανέλα των Πέλικανς
Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας με την φανέλα των Πέλικανς Ⓒ 2022 MATTHEW HINTON/ ASSOCIATED PRESS

Με τους Μπράντον Ίνγκραμ και Γιόνας Βαλαντσιούνας να έχουν μαζί 56 πόντους οι Πέλικανς νίκησαν με 118-103 τους Σανς στο Game 4 και ισοφάρισαν σε 2-2 την σειρά, βάζοντας φωτιά στα playoffs.

Οι Πέλικανς είναι ακόμα εδώ. Τα πράγματα πλέον έχουν δυσκολέψει για τα καλά για τους Σανς. Όλα αυτά έγιναν σαφή στο Game 4 της σειράς, με τους Νιου Ορλίανς να στηρίζονται σε ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο για να πατήσουν με 118-103 τους Σανς και να ισοφαρίσουν σε 2-2 την σειρά.

Οι Πέλικανς ήταν πιο έτοιμοι, είχαν περισσότερη ενέργεια, μεγαλύτερο κίνητρο. Παράλληλα, είχαν σε σπουδαία βραδιά τους Μπράντον Ίνγκραμ και Γιόνας Βαλαντσιούνας, με τον πρώτο να σταματάει στους 30 πόντους και τον δεύτερο στους 26 πόντους και τα 15 ριμπάουντ, με τους δυο τους να διαλύουν την άμυνα του Φοίνιξ. Ένα Φοίνιξ που κατάλαβε πλέον για τα καλά ότι - εν τη απουσία του Ντέβιν Μπούκερ - πρέπει να φτύσει αίμα για να περάσει τους Πέλικανς.

Στην Νέα Ορλεάνη έχουν γιορτή. Και δικαίως, αφού στο δεύτερο ημίχρονο του Game 4 ήταν καταιγιστικοί. Ήταν καταιγιστικοί στην τρίτη περίοδο όταν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 35-23 ξέφυγαν με 84-74. Και ήταν τρομεροί στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου όταν οι Σανς μείωσαν σε 89-85, αφού απάντησαν με ένα σερί 12-0, ξέφυγαν με 101-85 και "καθάρισαν" το παιχνίδι, πηγαίνοντας πλέον με αυτοπεποίθηση στο Φοίνιξ.

Ο ΝτιΆντρε Έιτον με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σανς, με τον Τζαβέιλ ΜακΓκί να προσθέτει 14 πόντους. Σε μία βραδιά ωστόσο που ο Κρις Πολ είχε μόλις 4 πόντους με 2/8 σουτ δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 49-51, 84-74, 118-103

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 30 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζόουνς 13, Βαλαντσιούνας 26 (1 τρίποντο, 15 ριμπάουντ), Χέιζ 2, ΜακΚόλουμ 18 (8/21 σουτ, 2/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Νανς 6 (7 ριμπάουντ), Μάτσαλ 6, Γκράχαμ 8 (2), Αλβαράντο 5, Μέρφι 2, Τεμπλ, Ερνανγκόμεθ 2

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζόνσον 13 (4/12 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 8 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έιτον 23 (11/14 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Πολ 4 (2/8 σουτ, 11 ασίστ), Κρεγκ 6 (1), ΜακΓκί 14 (7/7 δίποντα), Πέιν 8 (3/10 σουτ, 0/5 τρίποντα), Σάμετ 7 (1), Γουέινραϊτ, Μπιγιόμπο, Πέιτον 2, Χόλιντεϊ 7 (1)