NBA

NBA: Οι Τίμπεργουλβς λύγισαν τους Γουόριορς με 104-101 στο Γκόλντεν Στέιτ σε ματς που σημαδεύτηκε από 3 ντισκαλιφιέ

AP PHOTO/ABBIE PARR

Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την σύρραξη που οδήγησε στις αποβολές των Τόμπσον, Γκριν και ΜακΝτάνιελς, οι Γουλβς άλωσαν με 104-101 την έδρα των Γουόριορς για το In-Season Tournament.

Ο αγώνας των Γουόριορς με τους Γουλβς ξεκίνησε - πολύ - άσχημα, αφού μόλις στο 2ο λεπτό υπήρξε γενικευμένη σύρραξη που οδήγησε στην αποβολή των Κλέι Τόμπσον, Ντρέιμοντ Γκριν (για το Γκόλντεν Στέιτ) και Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς (για την Μινεσότα). Όταν παίχτηκε μπάσκετ, αποδείχθηκε ότι οι Γουλβς είχαν περισσότερες λύσεις - κάτι λογικό δεδομένου ότι έλειπε και ο Στεφ Κάρι για τους Γουόριορς λόγω τραυματισμού - και πήραν την νίκη με 101-104.

Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 33 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των νικητών, με τον Άντονι Έντουαρντς να προσθέτει 20 πόντους, για μία Μινεσότα που στηρίχθηκε σε ένα επιμέρους σκορ 28-18 στην 4η περίοδο για να επικρατήσει.

Για τους Γουόριορς, ο ρούκι Μπράντιν Ποντζιέμσκι είχε 23 πόντους και ο Ντάριο Σάριτς 21 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-22, 59-54, 83-76, 101-104

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν, Σάριτς 21 (3/11 τρίποντα), Γουίγκινς 9 (4/15 σουτ, 1/7 τρίποντα), Πολ 15 (2), Τόμπσον, Κουμίνγκα 5, Λούνι 2 (12 ριμπάουντ), Τζάκσον-Ντέιβις 2, Τζόζεφ 6 (2), Πέιτον 7 (1), Μούντι 11 (1), Ποντζιέμσκι 23 (3)

ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: ΜακΝτάνιελς, Γκομπέρ 9 (13 ριμπάουντ), Τάουνς 33 (5/12 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Κόνλι 13 (3), Έντουαρντς 20 (3), Άντερσον 8, Μπράουν, Ριντ 10 (2), Μίλτον 6, Αλεξάντερ-Γουόκερ