NBA

NBA: Οι Σανς υπέταξαν τους Λέικερς, άποντος ο Ντόρσεϊ στο ντεμπούτο του με Μαβερικς

Ο Ντέβιν Μπούκερ
Ο Ντέβιν Μπούκερ Ⓒ 2022 JOHN LOCHER/ ASSOCIATED PRESS

Οι Σανς κατάφεραν με ηγέτη τον Ντέβιν Μπούκερ να νικήσουν τους Λέικερς (119-115) σε φιλικό παιχνίδι. Οριακή νίκη των - χωρίς Ντόντσιτς - Μάβερικς επί των Θάντερ με τον Ντόρσεϊ να μένει άποντος στο ντεμπούτο του, πρώτη εμφάνιση του Ντόνοβαν Μίτσελ με Καβαλίερς.

Οι Σανς κυνηγούσαν στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τους Λέικερς. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο έκαναν την τελική αντεπίθεσή τους και πήραν την νίκη με 119-115. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Φοίνιξ στην preseason, αφού πριν από μερικές ημέρες ηττήθηκαν από τους Αντλαΐντ 36ερς από την Αυστραλία.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Λάντρι Σάμετ να προσθέτει 21 πόντους και τον Κρις Πολ 13 πόντους και 10 ασίστ.

Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 23 πόντους (σε 17 λεπτά συμμετοχής) και ο Κέντρικ Ναν 21 πόντους, ενώ ο Ντουέιν Μπείκον είχε 11 πόντους σε μόλις 6 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-28, 69-62, 95-91, 115-119

ΛΕΪΚΕΡΣ: Γκέιμπριελ 6, Τζέιμς 23 (3), Γουέστμπρουκ 12 (4/12 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπέβερλι 8 (2), Ριβς 6 (7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σουίντερ 2 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τοσκάνο-Άντερσον 8 (1), Τζόουνς 5, Μπέικον 11, Ναν 21 (4), Πίπεν 6, Κρίστι 2

ΣΑΝΣ: Τζόνσον, Μπρίτζες 4 (1/8 σουτ), Έιτον 7 (3/12 σουτ, 8 ριμπάουντ), Πολ 13 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Μπούκερ 22 (3), Σάριτς 12 (1), Γουέινραϊτ, Κρεγκ 6 (7 ριμπάουντ), Λάνταλ 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πέιν, Λι 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λουγάγου-Καμπαρό 7 (5 ριμπάουντ), Σάμετ 21 (5)

Θάντερ - Μάβερικς 96-98

Πρώτο φιλικό για τους Μάβερικς, οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Λούκα Ντόντσιτς αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να πάρουν την νίκη με 96-98 μέσα στην Οκλαχόμα Σίτι.

Ο Τζέιντεν Χάρντι με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Κρίστιαν Γουντ να προσθέτει 16 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ αγωνίστηκε 12 λεπτά στο ντεμπούτο του, μένοντας άποντος με 0/6 σουτ (0/1 δίποντο, 0/5 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ.

Για τους Θάντερ, ο Τζος Γκίντι είχε 13 πόντους και ο Τζέιλεν Γουίλιαμς 10 πόντους, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι είχε 8 πόντους με 2/5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο σε 18 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-28, 52-53, 75-73, 96-98

ΘΑΝΤΕΡ: Ρόμπινσον-Ερλ 4 (5 ριμπάουντ), Ποκουσέβσκι 8 (2), Μαν 8 (3/9 σουτ, 2 τριποντα), Γουίγκινς 7, Γκίντι 13, Μπέιζλι 8 (6 ριμπάουντ), Γουότερς 5 (1). Ομορούι 9, Γούντορντ 2, Τζέι. Γουίλιαμς 2, Τζέιλ. Γουίλιαμς 10, Τζενγκ 8 (1), Νουάμπα 6, Κ. Γουίλιαμς 6 (6 ριμπάουντ

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνι-Σμιθ, Μπούλοκ 7 (2), Πάουελ 13 (5 ριμπάουντ), Ντίνγουιντι 9 (1), Γκριν 9 (1), Μπίνγκχαμ 3 (1), Γκέγιε 4, Γουντ 16 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Ντιλικινά 3 (1), Ράιτ 8 (10 ασίστ), Πίνσον 5 (1), Ντόρσεϊ (0/5 τρίποντα), Χολ, Χάρντι 21 (4)

Σίξερς - Καβαλίερς 113-112

Όμορφο παιχνίδι έγινε στην Φιλαντέλφεια, με τους Σίξερς να παίρνουν μία οριακή νίκη με 113-112, σε ένα παιχνίδι που είχε ενδιαφέρον κυρίως επειδή αμφότεροι οι αντίπαλοι χρησιμοποίησαν για πρώτη φορά φέτος τους σταρ τους.

Ο Ταϊρίς Μάξι με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζοέλ Εμπίντ να έχει 12 πόντους στο φετινό του ντεμπούτο και τον Τζέιμς Χάρντεν 9 πόντους και 5 ασίστ.

Για τους Καβαλίερς, ο Ντόνοβαν Μίτσελ έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με την νέα ομάδα του και είχε 16 πόντους, με τον Ντάριους Γκάρλαντ και τον Ραούλ Νέτο να έχουν από 12 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-33, 60-64, 90-90, 113-112

ΣΙΞΕΡΣ: Τάκερ, Χάρις 9 (1), Εμπίντ 12 (6 ριμπάουντ), Μάξι 21 (3), Χάρντεν 9 (3/9 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ασίστ), Νιάνγκ 6 (2), Χάουζ 3 (1), Ριντ 5 (6 ριμπάουντ), Χάρελ 13, Τάιμπουλ 4, Μίλτον 12 (5 ασίστ), Κορκμάζ 4 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουν), Μέλτον 11 (1), Μπράουν 4, Σπρίνγκερ, Σαμπανί

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Λαβ 9 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Άλεν 5, Γκάρλαντ 12 (1), ΛεΒέρτ 7 (1), Μίτσελ 16 (3 τρίποντα, 5 ασιστ), Γουέιντ 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντιακιτέ 8, Στίβενς 2, Μόμπλεϊ 4 (6 ριμπάουντ), Οσμάν 5 (1), Οκόρο 7, Λόπεζ 2, Νέτο 12 (1), Κούπερ 11 (1), Νέμπρχαρντ 1 (0/7 σουτ), Χίντον

Σέλτικς - Ράπτορς 119-125

Χορταστικό παιχνίδι στην Βοστώνη, με τους Σέλτικς και τους Ράπτορς να χρησιμοποιούν για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο τους βασικούς και το Τορόντο να παίρνει τελικά την νίκη με 119-125 στην παράταση.

Ο Πασκάλ Σιάκαμ, ο Πρίσιους Ατσούα και ο Τζος Τζάκσον είχαν από 13 πόντους για τους Ράπτορς.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 23 πόντους και ο Σαμ Χάουζερ με 22 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των ηττημένων, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 18 πόντους με 6/16 σουτ (0/7 τρίποντα) και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-22, 62-46, 90-72, 110-110, 119-125

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 18 (6/16 σουτ, 0/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χόρφορντ 7 (6 ριμπάουντ), Σμαρτ 3 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γουάιτ 10 (2), Μπράουν 23 (3), Γουίλιαμς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βονλέ 2, Τζάκσον (0/8 σουτ), Χάουζερ 22 (5), Καμπενγκέλε 4, Μπρόγκντον 4 (1/6 σουτ, 9 ασίστ), Πρίτσαρντ 17 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Τόμας 1

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 13 (6 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 10, Μπαρνς 8, ΒανΒλίτ 7 (3/12 σουτ, 1/6 τρίποντα), Τρεντ 9 (1), Γιανγκ, Μπουσέ 4, Ατσούα 13 (4/12 σουτ, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλσον 9 (8 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ, Μπράουν 5 (1), Κολόκο 6, Μπερτς 10 (2), Μπαντόν 8, Τζάκσον 13 (1), Ντότουιν 10 (5 ασίστ)

Χόρνετς - Πέισερς 97-122

Οι Πέισερς έστησαν... πάρτι στο πρώτο φιλικό τους, διαλύοντας με 97-122 μέσα στην Σάρλοτ, καθαρίζοντας το παιχνίδι από την τρίτη περίοδο.

Ο Άρον Νέσμιθ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον ρούκι Μπένεντιτκ Μάθουριν να προσθέτει 15 πόντους.

Για τους Χόρνετς, ο Τέρι Ροζίερ είχε 18 πόντους και ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον 13 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-27, 43-59, 68-95, 97-122

ΧΟΡΝΕΤΣ: Ουάσινγκτον 13 (2), Πλάμλι 8 (3/10 σουτ, 9 ριμπάουντ), Λα. Μπολ 12 (5/13 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ροζίερ 18 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ούμπρε 11 (3/14 σουτ, 2/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΜακΝτάνιελς 4 (5 ριμπάουντ), Τζόουνς 1, Θορ 4, Ρίτσαρντς 6, Γουίλιαμς, Μπούκναϊτ 5, Κράτσερ 5 (1), Λι. Μπολ 1, ΜακΓκόβενς 9 (1)

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σμιθ 9 (10 ριμπάουντ), Τέρνερ 12, Χαλιμπάρτον 5 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Χιλντ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντουάρτε 12 (6 ριμπάουντ), Τζόνσον 4, Σιρβίντι, Τζάκσον 13 (6 ριμπάουντ), Μπρίσετ 6 (1), Νέσμιθ 16 (2), ΜακΚόνελ 6, Γκάλογουεϊ 3 (1), Τέιλορ 4, Νέμπχαρντ 8, Μπράουν 2, Μάθιουριν 15