NBA

NBA: Οι Μπουλς άλωσαν με 112-115 το Ντάλας και πέταξαν και επίσημα εκτός play-in τους αδιάφορους Μάβερικς

Ο Πάτρικ Γουίλιαμς σε αγώνα των Μπουλς με τους Μάβερικς
Ο Πάτρικ Γουίλιαμς σε αγώνα των Μπουλς με τους Μάβερικς Ⓒ 2023 TONY GUTIERREZ/ ASSOCIATED PRESS

Οι Μπουλς έκαναν το καθήκον τους στο Ντάλας και - έστω και οριακά - λύγισαν με 115-112 τους Μάβερικς, πετώντας την παρέα του Λούκα Ντόντσιτς εκτός play-in της Δύσης. Πάλεψαν τα... τρίτα των Μαβς.

Οι Μάβερικς πέταξαν λευκή πετσέτα στον αγώνα με τους Μπουλς, αφήνοντας εκτός αγώνα σχεδόν όλη την ομάδα τους και αποφασίζοντας να χρησιμοποιήσουν μόλις για 13 λεπτά τον Λούκα Ντόντσιτς. Ακόμα κι έτσι, χρειάστηκε πραγματικά να... προσπαθήσουν για να χάσουν, με τους Μπουλς να επικρατούν δύσκολα με 112-115 μέσα στο Ντάλας και να πετάνε και επισήμως εκτός play-in της Δύσης τους Μαβς.

Το Ντάλας έκανε ό,τι μπορούσε για να χάσει. Τα δεύτερα της ομάδας όμως έφτασαν στο +15 στην δεύτερη περίοδο. Όταν αυτό το πλάνο δεν έπιασε, ο Τζέισον Κιντ έριξε στο παρκέ τα... τρίτα της ομάδας. Ακόμα κι έτσι, το Ντάλας είχε προβάδισμα μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου, πριν φέρει τούμπα το ματς το - χωρίς ΛαΒίν και ΝτεΡόζαν - Σικάγο. Ενώ όμως όλοι πίστευαν ότι το Ντάλας απλώς θα... χάσει, στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι έχασαν 3 (!) ευκαιρίες με το σκορ στο 115-112 για να στείλουν τον αγώνα στην παράταση αστοχώντας σε ισάριθμα τρίποντα, με τον ΜακΚίνλεϊ Ράιτ να δέχεται τάπα με 10.1 δευτερόλεπτα για το τέλος, τον Έι Τζέι Λόσον να αστοχεί στην συνέχεια με 6.1 δευτερόλεπτα για το τέλος και - πάλι - τον Ράιτ να αστοχεί ξανά με 2 δευτερόλεπτα για το φινάλε.

Ο Κόμπι Γουάιτ με 24 πόντους και 11 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Πάτρικ Γουίλιαμς να προσθέτει 23 πόντους και τον Νίκολα Βούτσεβιτς 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Μάβερικς, οι Ντόντσιτς, Ράιτ και Μαρκίφ Μόρις είχαν από 13 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-26, 67-54, 91-85, 112-115

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Μπούλοκ 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Πάουελ, Ντόντσιτς 13 (0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντιλικινά 7 (1), Χάρντι 9 (3/7 τρίποντα), Μόρις 13 (3), Μπέρτανς 11 (2/6 τρίποντα), Χόλιντεϊ 11 (1/6 τρίποντα), ΜακΓκί 9 (1), Ράιτ 13 (6/14 σουτ, 1/4 τρίποντα), Πίνσον 8 (3/10 σουτ, 2/8 τρίποντα), Λόσον 12 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΜΠΟΥΛΣ: Γουίλιαμς 23 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 20 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Γουάιτ 24 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Καρούσο 7 (1), Ντοσούμνου 12 (6/14 σουτ, 0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τέιλορ 8, Τέρι 8 (3/10 σουτ), Γκριν 1, Ν. Τζόουνς 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κ. Τζόουνς 6 (2)