NBA

NBA: Οι Μπλέιζερς σόκαραν τους Σανς, πήραν την νίκη με 109-104 και τους έβαλαν σε μπελάδες

Ο Άνφερνι Σάιμονς
Ο Άνφερνι Σάιμονς Ⓒ 2023 JED JACOBSOHN/ ASSOCIATED PRESS

Ψυχωμένοι οι Μπλέιζερς, επέστρεψαν από το -16 της πρώτης περιόδου και λύγισαν με 109-104 τους Σανς, ρίχνοντας σφαλιάρα στο Φοίνιξ, που συνεχίζει να ψάχνεται.

Οι Μπλέιζερς μετρούσαν 7 σερί ήττες πριν από το ματς με τους Σανς. Έχασαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα τον Σάντον Σαρπ με τραυματισμό και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -16 (20-36). Κι όμως, αν και ήταν όλα εναντίον τους, έφεραν τούμπα το ματς, έφτασαν ακόμα και στο +14 και τελικά νίκησαν με 109-104 τους Σανς, ρίχνοντας μία γερή σφαλιάρα στο Φοίνιξ.

Ο Άνφερνι Σάιμονς με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζέραμι Γκραντ να προσθέτει 22 πόντους και τον ΝτιΆντρε Έιτον 16 πόντους και 15 ριμπάουντ, για ένα Πόρτλαντ που πλήγωσε το Φοίνιξ με τα νιάτα του και την αθλητικότητά του.

Για τους Σανς, που πλέον μετρούν 3 ήττες στα τελευταία 4 παιχνίδια τους και με ρεκόρ 14-13 βρίσκονται στην 10η θέση της Δύσης, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 40 πόντους και ο Ντέβιν Μπούκερ 26 πόντους, ωστόσο πίσω από αυτούς υπήρχε - πάλι - το... χάος, αφού μόνο ο Γκρέισον Άλεν (11 πόντοι) είχε διψήφιο αριθμό πόντων από τους υπόλοιπους παίκτες της ομάδας.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-36, 49-61, 87-81, 109-104

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Καμαρά 5 (1), Γκραντ 22 (3), Έιτον 16 (6/18 σουτ, 15 ριμπάουντ), Σάιμονς 23 (2/7 τρίποντα), Σαρπ, Γουόκερ 9 (1), Ριθ 3 (1), Μπρόγκντον 14 (4/9 τρίποντα), Τάιμπουλ 8 (2), Χέντερσον 9

ΣΑΝΣ: Ντουράντ 40 (1), Λιτλ 4 (1), Νούρκιτς 9 (13 ριμπάουντ), Άλεν 11 (1/5 τρίποντα), Μπούκερ 26 (1/5 τρίποντα), Μέτου 2, Γιούμπανκς 5, Γκόρντον 5 (1), Λι, Γκούντγουιν 2